יום שלישי, 21 ביולי 2009

המבחן הבא של מחמוד עבאס

הועידה השישית של הפת"ח תתכנס בקרוב בשטחים בצל קריאתו של מרוואן ברגותי להמשיך את המאבק המזוין בישראל.מבחנו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס הוא ביכולתו לגייס את הועידה לתמיכה במנהיגותו ובעמדותיו המדיניות


בעוד שבועיים תתכנס בבית לחם הועידה השישית של ארגון הפת"ח בצל האשמותיו של פארוק אלקאדומי,ראש המחלקה המדינית של אש"ף כי בידיו פרוטוקולים מפורטים כיצד תכננו יו"ר הרשות מחמוד עבאס ועוזרו מחמד דחלאן,ביחד עם ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, את חיסולו של יאסר ערפאת.
הועידה גם מתכנסת בעוד הפיצול הפלסטיני נמשך בין הגדה לרצועה וגובר חוסר היכולת של הפלסטינים להגיע להסכמה לאומית.
במשך עשרים השנים האחרונות הצליחה הגווארדיה הותיקה של הארגון,דהיינו,חברי הועדה המרכזית של הפת"ח (פוליטבירו) למנוע את כינוס הועידה.הם חששו מפני הבחירות הפנימיות שיביאו להחלפתם ובמקומם יבואו מנהיגי הדור הצעיר שהנהיגו את האינתיפאדה הראשונה ב1988 ואת אינתיפאדאת אלאקצא ב2000.
הועידה היא חשובה מאוד,היא אמורה לקבוע את פני הארגון המרכזי בתוך אש"ף ואת מידת השפעתו על התהליך המדיני ונכונותו להגיע לשלום עם ישראל על בסיס הסכמים כואבים והדדיים.
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נחוש לקיים את הועידה במועדה על אף הניסיונות לטרפדה,לכן גם נדחו בקהיר שיחות הפיוס עם הפלגים הפלסטינים לחודש הבא. הנשיא האמריקני אובאמה ממתין לתוצאות הועידה ולהרכב הממשלה הפלסטינית החדשה שתקום כדי לאבחן במדויק את הבעיות המעכבות את תהליך השלום.
בינתיים הנשיא האמריקני איננו ממהר לפרסם את תוכנית השלום שהכין צוותו למזרח התיכון.
בשטחים אומרים כי מצבו של ארגון הפת"ח איננו מזהיר,בלשון המעטה, לאחר התבוסה בבחירות לחמאס ב2006 וההשתלטות העוינת של החמאס על רצועת עזה.
האתגר הגדול של מחמוד עבאס,כיורשו של ערפאת שהכינוס נקרא על שמו,הוא לשמור על האחדות בשורות הארגון ולקבל תמיכה ממנו למנהיגותו ולהמשך דרכו המדינית כלומר, המשך המשא ומתן עם ישראל.
החשש הגדול בקרב תומכי הפת"ח הוא מחילוקי הדעות העמוקים בתוך הארגון שעלולים לפצל את הארגון.יש גם כאלה הסבורים שהגיעה השעה שהארגון יהפוך למפלגה פוליטית רשמית עם מצע ברור ועדכני.
אחת הבעיות שצריכה להיפתר עד מועד כינוס הועידה היא סוגיית ההשתתפות הפיזית בועידה של הצירים מחו"ל ומרצועת עזה.ישראל אמורה להתיר את כניסתם של הצירים מחו"ל ואילו שלטון החמאס ברצועה אמור לאפשר את יציאתם של הצירים המתגוררים בעזה כדי שיוכלו להגיע לבית לחם.
ארגון הפת"ח עומד על כך שכל חמש מאות הצירים מהרצועה יוכלו להשתתף בכינוס ומצרים פועלת אצל החמאס כדי לשכנעו להסכים לכך.
בארגון החמאס מאשרים כי קיבלו את הבקשה המצרית וכי הם לומדים את הנושא.כמה מהצירים שאמורים להשתתף בוועידה עצורים במתקני המעצר של החמאס ברצועה וספק רב אם ישוחררו בזמן הקרוב.
אחד הנושאים שבודאי ימשוך את תשומת הלב במהלך כינוס הועידה הוא המצע של התנועה וסעיף "המאבק המזוין" שעדיין מופיע בו.ישראל עוקבת בעניין אחר הכינוס הצפוי וכן גם ממשלו של אובאמה.הציפייה הישראלית-אמריקנית היא כי המנהיג הפלסטיני מחמוד עבאס יימצא את הדרך המתאימה להביא לביטולו.
ועידת הפת"ח השישית אמורה גם לעשות הערכת מצב כוללת למשא ומתן עם ישראל הנמשך מזה שמונה עשרה שנה ושהגיע למבוי סתום.
אחת הדמויות המעניינות שתתחרה בוועידה על תפקיד חבר הועדה המרכזית של הפת"ח היא מרוואן ברגותי,ראש הזרוע הצבאית של הארגון בגדה במהלך האינתיפאדה השנייה שנדון לחמישה מאסרי עולם על רצח אזרחים ישראלים ומרצה את עונשו בבית כלא ישראלי.
לכל אלה בישראל המשתוקקים לשחררו בטענה "כי הוא מנהיג אותנטי הנהנה מאהדה רבה בשטחים והיכול להביא את השלום ולרסן את החמאס " כדאי לקרוא את הראיונות שהעניק ברגותי לעיתונות הפלסטינית בימים האחרונים.
ברגותי איננו מוכן לוותר על המאבק המזוין בישראל ולדעתו הועידה השישית של הפת"ח צריכה לקבל את ההחלטות ברוח דבריו אלה.הנה קטעים נבחרים מדבריו של ברגותי בנושא המשך המאבק המזויין בישראל או כפי שהוא קורא לו בערבית "אופציית ההתנגדות" (ח'יאר אלמוקאוומה),הדברים פורסמו לאחרונה בעיתונות הפלסטינית :
".....תנועת הפת"ח לא תוותר על אופציית ההתנגדות כל עוד יש חייל ישראלי אחד או מתנחל על האדמות הפלסטיניות שנכבשו ב1967,מי שאיננו מאמין בהתנגדות איננו איש תנועת הפת"ח.המשמעות האמיתית של פת"ח היא התנגדות עד הניצחון,זוהי זכות קדושה,יש להמשיך במשא ומתן ביחד עם ההתנגדות ....."
לפיכך,הכינוס של הוועידה השישית של הפת"ח חשוב גם לישראל שכן המסרים שייצאו ממנו יקרינו באופן טבעי על התושבים הערבים ביהודה ושומרון.אם תתקבל עמדתו של מרוואן ברגותי בדבר הצורך בהמשך "ההתנגדות" היינו הטרור, במקביל למשא ומתן עם ישראל יהיה זה ניצחון לקו הקיצוני בתוך ארגון הפת"ח שבו תומך פארוק אלקאדומי ממתנגדי הסכם אוסלו.מבחנו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הוא בשאלה האם יצליח להפוך את הוועידה למנוף תמיכה בו ובעמדותיו המדיניות.גורמים בפת"ח מעריכים כי הוא ינסה לנצל את הועידה כדי לחסל פוליטית את יריביו הפוליטיים בארגון ולהבליט את מנהיגותו אחרת שאלת קריסתה של הרשות הפלסטינית מול לחצי החמאס היא רק שאלה של זמן.
ובאשר למרוואן ברגותי, הצהרותיו המתלהמות מוכיחות כי מקומו הוא בבית הכלא ואין לשחררו אפילו לא במסגרת עסקה לשחרורו של גלעד שליט.מדובר באיש מסוכן התומך בטרור והוא איננו איש של שלום, עדיף לכולנו,לישראלים ופלסטינים כאחד, שימשיך לרצות את מאסרו בכלא הדרים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר