יום ראשון, 12 ביולי 2009

הרתעה חדשההשקט היחסי השורר בצפון הארץ ובדרומה הוא אשליה בלבד והחזבאללה והחמאס נערכים למלחמה נוספת מול ישראל.הממשלה החדשה בישראל חייבת לגבש תפיסה ביטחונית חדשה כדי שלא לחזור על מחדליה המדיניים והביטחוניים של הממשלה הקודמת שנכשלה בטיפול בטרור

שלוש שנים חלפו מאז מלחמת לבנון וקצת למעלה מחצי שנה ממבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה אך הדי הכישלון של שתי המלחמות האלה עדיין מהדהדים באוזנינו ומזכירים לנו את מחדליו של צה"ל אך בעיקר את מחדליה של הממשלה הקודמת בראשותו של אהוד אולמרט.
מצער מאוד היה לשמוע את דבריו של הרמטכ"ל המתפטר רב אלוף דן חלוץ שאמר בכנס במכון למחקרי ביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב כי "גם היום עם אותם נתונים היה ממליץ על אותו דפוס פעולה" וגם את דבריו של סגן הרמטכ"ל לשעבר האלוף משה קפלינסקי שמתח ביקורת על מחדלי המלחמה כאילו הוא מהאו"ם וכאילו לא היה לו חלק נכבד בתהליך קבלת ההחלטות הלקוי של צמרת צה"ל בתקופת מלחמת לבנון השנייה.
צריך לומר את האמת,ישראל נכשלה בשתי המלחמות האלה במלחמתה בטרור,הכישלון היה בשתי המלחמות בעיקר של הדרג המדיני אך במלחמת לבנון השנייה גם כישלונו של צה"ל.במהלך מבצע "עופרת יצוקה" הזהיר אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט כי הפסקת המבצע תביא לכך שבעתיד יגיעו הרקטות של החמאס לתל אביב אך דבריו נפלו על "אוזניים ערלות" של ממשלת אולמרט.הפרס שקיבל האלוף גלנט על כך שאמר את האמת הוא שהרמטכ"ל גבי אשכנזי ביחד עם שר הביטחון ברק הרחיקו אותו מתפקיד סגן הרמטכ"ל וייתכן שהרמטכ"ל אף שואף להרחיקו בכלל מצה"ל.
מה שחשוב כעת הוא שהממשלה החדשה בישראל בראשותו של בנימין נתניהו תפיק את הלקחים מתהליך קבלת ההחלטות הלקוי שאפיין את ממשלת אולמרט שניהלה את שתי המלחמות האחרונות הכושלות בלבנון ובעזה ולא תטמון את ראשה בחול ותתעלם מתהליך ההתעצמות המואץ של החמאס ברצועת עזה ושל החזבאללה בדרום לבנון בעזרתה של איראן לקראת המלחמה הבאה מול ישראל.
לחזבאללה יש כבר כ 40 אלף רקטות חדשות הפרוסות בדרום לבנון ומכוונות לעבר ישראל וגם החמאס נמצא בשלבים סופיים של שיקום יכולתו הצבאית שנפגעה במהלך מבצע "עופרת יצוקה".
רבות נכתב על ההישגים כביכול של שתי המלחמות האלה ובעיקר דברי הרהב וההתפארות של שרידי ממשלת אולמרט וכמה קצינים בכירים בצה"ל אודות "השקט היחסי" השורר בגזרות מול החמאס והחזבאללה אך הדרג המדיני החדש המשוחרר מהטראומות של שתי המלחמות האלה ומהגנה על מחדליהן צריך לאמץ עקרונות חדשים ותפיסת ביטחון חדשה כדי שלא לחזור על הכישלונות של ממשלת אולמרט בעתיד כשיעמוד בפני מצב של הסלמה בצפון או בדרום.
תפיסת הביטחון החדשה שישראל צריכה לאמץ חייבת להתבסס לדעתי על נטילת היוזמה ההתקפית לידיה בתחום המלחמה בטרור בשילוב אלמנטים משלימים נוספים.למה הכוונה?
אסור לישראל להסתפק בסיכול הכוונות של החמאס והחזבאללה לשוב ולחטוף חיילים או אזרחים ישראלים היא צריכה לחדש את פעילות החיסולים ולהתנקש בחייהם של מנהיגי הטרור של החמאס והחזבאללה באופן שוטף וקבוע ללא כל קשר למצב בשטח.חיסולו של עימאד מוע'נייה מבכירי מנהיגי החזבאללה הוא דוגמא טובה לאופן שבו צריך לפעול המוסד באופן מתמשך נגד צמרת החזבאללה.חבל שממשלת נתניהו שמלאו לה כבר יותר ממאה ימים בשלטון איננה פועלת גם נגד מנהיגי הטרור של החמאס והג'האד האיסלאמי בעזה ובחו"ל.הרגיעה היחסית השוררת ברצועת עזה איננה אומרת שהטרור נפסק, הוא רק מארגן את כוחותיו מחדש לקראת גל נורא ואלים יותר של פיגועים. זה הזמן שבו ישראל צריכה להכות בראש הנחש של הטרור.מנהיגי החזבאללה והחמאס צריכים לדעת שהם חיים במצב של מנוסה מתמדת מפני ידה הארוכה של ישראל.
כל המומחים הרציניים בתחום המלחמה בטרור יעידו כי כשמנהיגי הטרור עסוקים בהישרדות אישית והגנה על חייהם וחיי בני משפחותיהם הם מקדישים פחות מאמץ בתכנון פיגועים נגד ישראל.
לממשלה החדשה בישראל אסור להגיע להסכם הרגעה קצר או ארוך טווח עם החמאס ברצועת עזה שאליו שואפת מצרים וששר הביטחון אהוד ברק תומך בו.הגאליוטינה הישראלית חייבת להמשיך ולהיות תלויה מעל ראשיהם של מנהיגי הטרור ברצועה,עם טרוריסטים לא עושים הסכמים.דינם הוא דין מוות.
מלחמת לבנון השנייה ומבצע "עופרת יצוקה" שבו והוכיחו כי הדרך היעילה ביותר לטפל באיום הטילים והרקטות על ישראל היא על ידי פעולה קרקעית נרחבת של כוחות צה"ל.דהיינו, כיבושם של שטחים נרחבים בדרום לבנון ורצועת עזה והריסת תשתית הטרור. הדרך הזו מחייבת את גיוסו המהיר של מערך המילואים הלוחם שצריך להיות מאומן ומוכשר והטלתו בזריזות לשדה הקרב כדי להכריע באופן המהיר ביותר את תוצאות המלחמה.הפעולה הקרקעית הנרחבת חייבת להיות מלוות בפעילות קומנדו של יחידות מיוחדות בעורף האויב שתפגע במורל שלו ותפתיע אותו.
ממשלת אולמרט טעתה כשלא הורתה לצה"ל לכבוש חלקים נרחבים מהרצועה במבצע "עופרת יצוקה" ולא אפשרה לצה"ל לנצח.
ישראל חייבת לשנות את מדיניות המכונה "בעל הבית השתגע" או "דוקטרינת א-דאחיה" שבה נקטה בשתי המלחמות האחרונות כדי ליצור הרתעה מול החזבאללה והחמאס.מדיניות זו הביאה לפגיעה בחפים מפשע וגרמה נזק מדיני כבד לישראל בעולם ואף הגבירה את תופעת האנטישמיות.
מדיניות יעילה במלחמה בטרור היא מדיניות של פגיעה נקודתית במחבלים ולא מדיניות של הענשה קולקטיבית של אוכלוסיה אזרחית.
עם זאת בעקבות הבחירות האחרונות לפרלמנט בלבנון והקמת ממשלה חדשה בהשתתפות החזבאללה נפתחת בפני ישראל האפשרות להכות בעתיד, מכה חזקה ביותר, בתשתיות האזרחיות של לבנון כדי להרתיע את החזבאללה מלהמשיך בפעילות הטרור.גם פגיעה בתשתיות צריכה להיות נקודתית ואפקטיבית ולא לשם ביצוע פעולות הרס ללא תכלית.
במקביל ליצירת מאזן ההרתעה החדש מול החזבאללה והחמאס המבוסס על רדיפה ופגיעה מתמשכת במנהיגי הטרור צריכה ישראל להמשיך ולהכין את העורף לקראת האפשרות של ירי אלפי טילים ורקטות על ריכוזי האוכלוסייה בישראל.יש להשלים הכנת המקלטים והמרחבים המוגנים ועריכת תרגילים רחבי היקף לקראת הבאות. העורף הישראלי יכול לעמוד בפני הטרור הטילי והביטחון העצמי שיקרינו תושבי ישראל יוכיח למנהיגי הטרור כי איננו חוששים מהם וכי לא ישיגו את מטרותיהם הנלוזות.
עד כה החמיץ הדרג המדיני את מטרותיהן של שתי המלחמות האחרונות מול החמאס והחזבאללה.השקט היחסי השורר בדרום לבנון וברצועת עזה הוא אשליה בלבד,במזרח התיכון אי אפשר לדעת איזה גפרור יצית את המלחמה הבאה ומתי, לכן ישראל צריכה להיות ערוכה צבאית ומדינית לאפשרות של התלקחות מהירה בחזית הצפונית או הדרומית או בשתיהן יחדיו.
לצערנו,אי אפשר ללמד את הדרג המדיני איך לתפקד במצבי לחץ,קשה ללמד את המנהיגים לגלות מנהיגות אמיתית מכיוון שמדובר בראש ובראשונה בפוליטיקאים.בגלל הואקום המנהיגותי המאפיין את ישראל בשנים האחרונות,מה שכן אפשר הוא להמליץ בפניהם על דרכי פעולה אפשריות ורצויות ולנסות לשכנע אותם לאמץ אותן.סבורני שאין מנוס מאימוץ עקרונות אחרים ושונים מאלה שהיו במלחמת לבנון השנייה ובמבצע "עופרת יצוקה" בכל הקשור למלחמה בטרור. כדאי שגם הממשלה החדשה בישראל תבין זאת ותשנה בהתאם את הכיוון במהרה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר