יום חמישי, 23 באפריל 2009

מדיניות הרתעה חדשה

ישראל צריכה לדחות על הסף את הסכם הרגיעה המשופרת עם החמאס שהציע שר המודיעין המצרי סולימאן בביקורו בארץ.מה שנחוץ הוא לגבש מדיניות הרתעה חדשה מול ארגון החמאס ברצועה המצטייד בנשק מתקדם לקראת הסיבוב הבא והמתכנן לחטוף ישראלים נוספים


ממשלת אולמרט הקימה צוות מיוחד שיבחן הטלת מגבלות על תנאיהם של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל אך ארגוני הטרור הפלסטינים אינם יושבים בחיבוק ידיים ונערכים להתמודד עם המגבלות החדשות של ישראל.
אחד הרעיונות הרוקמים עור וגידים בימים אלה הוא היוזמה של ארגון הג'האד האיסלאמי בשיתוף עם ממשל החמאס ברצועת עזה והרשות הפלסטינית ברמאללה להקים רשת רדיו חדשה שתשדר מרצועת עזה ותיקרא "קול השבויים"(סוות אל-אסרא-בערבית).
המטרה המוגדרת של הרשת הזו שכבר החלה בשידורי הניסיון שלה,היא להוות גשר בין האסירים ביטחוניים לבין משפחותיהם ובכך להתגבר על החלטת ישראל למנוע את ביקורי המשפחות של מחבלי החמאס מרצועת עזה בבתי הכלא בתגובה על כך שהחמאס איננו מאפשר ביקורים אצל גלעד שליט המוחזק בשבי הארגון.ברשותם של האסירים הביטחוניים יש מכשירי רדיו ובאפשרותם להאזין לשידורי התחנה הזו שכן הם משודרים בעוצמה חזקה ונקלטים בכל בתי הכלא ברחבי ישראל.
סוד ידוע הוא שלבתי הכלא בישראל הוברחו מכשירי טלפון סלולאריים ואכן כמה אסירים ביטחוניים כבר התראיינו בשידורים הניסיוניים של התחנה החדשה מתוך בתי הכלא , וסיפרו למאזינים על תנאי המאסר הקשים שלהם תוך שהם מקפידים שלא לגלות את שמותיהם כדי שלא ייתפסו ולא יוחרמו הטלפונים הניידים שברשותם.
ומה עושה ישראל בנדון?נכון,שום דבר.
ביקורו של שר המודיעין המצרי עומר סולימאן בישראל השבוע נועד להדק את הקשרים בין מצרים לצמרת המדינית החדשה ולהחיות גם את רעיון הרגיעה המשופרת(תהדיאא) לתקופה של שנה וחצי שראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט דחה על הסף בשלהי כהונתו.התומך העיקרי של הרעיון הזה בממשלה הוא שר הביטחון אהוד ברק ששליחו הנאמן עמוס גלעד ניהל על כך בעבר מגעים אינטנסיביים עם המצרים.
המטרה של המצרים היא להביא באמצעות הרגיעה הזו להסרת המצור מעל הרצועה,פתיחתם של המעברים,עסקת חילופי שבויים בין ישראל לחמאס והשגת פיוס בין ארגון חמאס לתנועת הפת"ח.
האינטרס המצרי בעסקה הזו הוא ברור השאלה היא אם העסקה הזו משרתת את האינטרסים של ישראל, התשובה היא חד משמעית, לא ולא.
אסור לישראל להסכים לעסקה החדשה של הרגיעה שמציעה מצרים מכיוון שעסקה כזו תכבול את ידיה של ישראל בכל הקשור לתגובה על הטרור הנמשך של החמאס.
ארגון החמאס הבריח מאז סיום מבצע "עופרת יצוקה" הכושל עשרות טונות של חומרי נפץ אל הרצועה, טילי נ"ט ורקטות משופרות בהרבה ממה שהיה בידו לפני המבצע.ארגון החמאס נערך לסיבוב הבא מול ישראל והוא רוצה את הסכם הרגיעה החדש כדי שיוכל להמשיך בהתעצמותו ללא הפרעה מצידה של ישראל . על פי מספר מקורות פלסטינים יש כבר בידי החמאס ברצועת עזה נשק "שובר שוויון".הסכם כזה ימנע מישראל את האפשרות להפציץ את המנהרות על גבול רפיח המשמשות להברחה או כל מחסן נשק או תחמושת של החמאס ברצועה שבו אוגרים אמצעי לחימה לקראת המלחמה הבאה.
בעוד מנהיגי החמאס מודיעים בימים האחרונים כי פרשת חטיפת גלעד שליט איננה סוף פסוק וכי בכוונתם להמשיך ולחטוף חיילים ואזרחים ישראלים כדי להביא לשחרורם של אלפי מחבלים מבתי הכלא בישראל, מדרבנת מצרים את ממשלת נתניהו להסכים לעסקה חדשה של רגיעה אשר תכבול את ידיה ותעניק ניצחון לטרור של החמאס.
אחד הדברים הנכונים והראויים שעשתה ממשלת נתניהו היה להפעיל בצורה נכונה את המועצה לביטחון לאומי בראשותו של עוזי ארד לצידו של ראש הממשלה כדי לייעץ לו בתחומי הביטחון הלאומי ולעזור לו לקבל את ההחלטות הנכונות.
עם כל הכבוד לשר הביטחון אהוד ברק, ניסיון העבר מעיד בברור על כך שעסקת הרגיעה הקודמת, שבה תמך ברק, הייתה מקח טעות.היא לא הביאה לשחרורו של גלעד שליט והחמאס ניצל אותה להתעצמות חסרת תקדים שבאה לידי ביטוי בהתקפות על הישובים בישראל במהלך מבצע "עופרת יצוקה".
בטוחני שאם המועצה לביטחון לאומי תבחן ברצינות ובקור רוח את היתרונות והחסרונות של הסכם הרגיעה החדש מול החמאס שמציעה מצרים וששר הביטחון תומך בו היא תגלה שאין בו שום רווח ותועלת לישראל והוא משרת רק את האינטרסים של מצרים אשר רוצה לחזור באמצעותו לקדמת העולם הערבי ואת האינטרסים של החמאס המלקק את פצעיו ומנסה להשתקם במהירות.
ממשלת נתניהו התחייבה לבוחריה כי תילחם הטרור ברצועת עזה בדרך שונה מהמדיניות הכושלת של ממשלת אולמרט-לבני וכי תפעל כדי "למוטט את שלטון החמאס".
האם הדרך להשגת מטרה זו היא באמצעות הסכמה להסכם רגיעה חדש עם ארגון החמאס?הסכם שאפילו אהוד אולמרט דחה על הסף כיוון שהבין כי מדובר במלכודת.
רצוי שראש הממשלה בנימין נתניהו יקשיב גם לקולות אחרים ולא רק לקולה של מערכת הביטחון שבדרך כלל מיישרת קו עם שר הביטחון.
תפקידה של המועצה לביטחון לאומי הוא לעשות, בין היתר, "סיעורי מוחות" ודיוני "אפכא מסתברא" ולהפגין גם יצירתיות ומקוריות כדי לטפל בבעיות הביטחון החמורות של מדינת ישראל.רצוי שהיא לא תהייה בעלת חשיבה מקובעת.
מהיכרותי האישית עם הפרופסור עוזי ארד העומד בראש המועצה אני יכול להעיד כי מדובר באדם רציני,שקול,בעל ניסיון מדיני רב ובעל חשיבה מקורית ויצירתית.אני מקווה שהדרג המדיני יאפשר לו להפעיל את המועצה באופן המקצועי הראוי ביותר.בינתיים נראה שהדברים הם אכן בכיוון הזה אך רק מבחן הזמן יוכיח זאת.
השקט היחסי השורר ברצועה נובע בין היתר מחששה של תנועת החמאס מהממשלה החדשה בישראל אשר התחייבה למוטט את שלטון החמאס ברצועה.החמאס מעוניין כרגע בשיקום הרצועה ולכן אין לו אינטרס לפתוח באש, לכן על מה ולמה צריכה ממשלת ישראל למהר ולהסכים להסכם רגיעה משופר עם החמאס?
ישראל צריכה לאמץ מדיניות של חופש פעולה מוחלט ברצועת עזה כדי שתוכל להגיב בעוצמה וביעילות,ללא שום מגבלה,על הטרור של החמאס ועל הברחות הנשק.
משימתה צריכה להיות ליצור מדיניות הרתעה חדשה ולא מדיניות של הסכמים עקיפים עם ארגון טרור המודיע חדשות לבקרים על כוונתו להשמיד את ישראל ולחטוף את אזרחיה וחייליה.
הממשלה החדשה צריכה גם ליזום במהירות כללים חדשים,ואם צריך גם חקיקה, שיקבעו את אופן ההתנהלות מול ארגוני טרור במקרים של חטיפת חיילים או אזרחים.הגיע הזמן לשים קץ ל"סחיטה" של מדינת ישראל בידי ארגוני החמאס והחזבאללה ולמנוע את ההשפלה הלאומית שחווינו בשנים האחרונות.הגיע הזמן לקחת את היוזמה לידים ולגבש מדיניות חדשה שתבהיר לארגוני הטרור כי לא ירוויחו שום דבר מחטיפת ישראלים.יש בכוחנו לעשות זאת והאחריות לכך מוטלת כעת על הממשלה החדשה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר