יום שלישי, 21 באפריל 2009

ביקור מיותר


הרשות הפלסטינית מתכננת לנצל את ביקורו הקרוב של האפיפיור באזור במחצית החודש הבא כדי לנגח את ישראל ומדיניותה בשטחים.ישראל צריכה להיערך בהתאם ולהסביר כי היא מאפשרת חופש פולחן מלא לבני כל הדתות אך לא תוותר על נושאים החיוניים לביטחונה

ביקורו של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בישראל הוא אירוע חשוב למרות שבעבר כבר ביקרו בישראל שני אפיפיורים.ביקורו של האפיפיור באזור כולל את ישראל,הרשות הפלסטינית וירדן.
תנועת "האחים המוסלמים" בירדן קוראת כבר לאפיפיור להתנצל לפני שיגיע לירדן על דברים שאמר בעבר על דת האסלאם ושמהם השתמע כי היא דת הדוגלת באלימות.
הרשות הפלסטינית של מחמוד עבאס מברכת על ביקור האפיפיור,אשר קרא לאחרונה למדינות העולם להשתתף בועידת דרבן 2, ומתכננת לנצלו כדי לקדם את מטרותיה ובראשן "חשיפת תוכניות הכיבוש הישראלי" ומדיניותה של ממשלת ישראל.
האם עיתוי ביקורו של האפיפיור באזור בסמיכות ליום העצמאות או בשבוע ה"נכבה" שאותו מציינים הפלסטינים הוא מקרי או מכוון?לא ברור,בכל מקרה הרשות הפלסטינית מתכוונת להפיק ממנו את המרב ולנצלו למטרות תעמולה וניגוחה של ישראל.
ברשות הפלסטינית זוכרים לטובה את הביקור של האפיפיור הקודם יוחנן פאולוס השני בשטחים בשנת 2000.פאולוס השני שהיה בקשרים טובים עם ראש אש"ף יאסר ערפאת ביקר אז במחנה הפליטים דהיישה הסמוך לבית לחם ואמר כי "המזרח התיכון זקוק לגשרים של שלום ולא לגדרות הפרדה".
הפעם יבקר האפיפיור בנדיקטוס ה-16 במחנה הפליטים עאידה,שגם הוא שוכן באזור בית לחם.
המחנה הזה צמוד לגדר ההפרדה וברשות הפלסטינית מתכוונים להסביר לאפיפיור כיצד הם סובלים מהקמת הגדר הזו.
הרשות הפלסטינית לוקחת לעצמה את הקרדיט על הגעתו של האפיפיור לביקור באזור.ברשות טוענים כי הנשיא מחמוד עבאס הזמין את האפיפיור לביקור בעת שהתארח אצלו בוותיקן,לפיכך הנשיא מחמוד עבאס יערוך לאפיפיור טקס קבלת פנים רשמי בבית לחם ואף ייפגש עימו לפגישת עבודה סגורה.
הרשות הפלסטינית הודיעה כי האפיפיור יבקר גם בהר הבית ובמסגד אל-אקצא וייפגש עם שורה של אישים ומנהיגי דת במזרח ירושלים.ברשות חוששים שישראל תנסה לשבש את הפגישות המתוכננות לאפיפיור עם האישים הפלסטינים במזרח העיר.
כדי לאזן את ביקורו יבקר האפיפיור גם בכותל המערבי, במוסד "יד ושם", בבית הכנסת "היכל שלמה" וכמובן בנצרת. הביקור יתחיל ב11 במאי ויימשך חמישה ימים.
רפיק אל-חוסייני,ראש לשכתו של הנשיא הפלסטיני אומר כי מדובר בביקור היסטורי וכי האפיפיור יראה במו עיניו את התנאים הקשים של העם הפלסטיני בבית לחם ובמזרח ירושלים וכי לביקור יש גם חשיבות פוליטית ולא רק רוחנית.
בישראל שוקדים על הכנת הביקור בקפדנות ומשרד החוץ מתאם את תוכנית הביקור עם משטרת ישראל ועם כל הגופים הנוגעים בדבר.
אולם נוכח עמדותיו של האפיפיור במיוחד בנושא ועידת דרבן 2 ועיתוי הביקור ש"נופל" על תאריך שבוע ה"נכבה" יש לקחת בחשבון כי הביקור ינוצל לניגוחה של מדינת ישראל על ידי הסמכות הדתית ה-
בכירה ביותר בעולם הנוצרי. הפלסטינים מתכוונים לנצל את הביקור להעלאת נושא "זכות השיבה" של הפליטים הפלסטינים לראש סדר היום הבינלאומי,להעלות את נושא גדר ההפרדה וכוונתה של עירית ירושלים להרוס עשרות מבנים בלתי חוקיים במזרח ירושלים".
כמובן שאי אפשר למנוע את ביקורו של האפיפיור בישראל שכן ישראל תמיד מדגישה כי מדיניותה היא לאפשר את חופש הפולחן לכל הדתות אולם כל מי שעוסק בהכנת הביקור צריך לקחת בחשבון את כוונות הרשות הפלסטינית שראשיה מעמידים תנאים קשים לפני שייאותו להפגש עם נציגי הממשלה החדשה בישראל.ראשי הרשות הפלסטינית
מנהלים כבר כמה שבועות מסע
דיפלומטי בינלאומי שבו הם מכפישים את ממשלת ישראל החדשה בראשותו של בנימין נתניהו והם לא יחמיצו שום הזדמנות לנצל גם את ביקור האפיפיור למטרה הזו.
מארגני הביקור בישראל חייבים להבהיר ללשכת האפיפיור כי ישראל תראה בחומרה כל שיתוף פעולה מצידו של האפיפיור עם נציגי הרשות הפלסטינית להכפיש בפומבי את ישראל .במקביל ישראל צריכה להיערך עם מערכת הסברה מתאימה במקרה שהאפיפיור יצהיר הצהרות פוליטיות בוטות נגד ישראל.למרות ההבטחות הוא תמיד עלול להפתיע לרעה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר