יום ראשון, 19 באפריל 2009

מלחמת התעמולה


מצרים מנהלת מערכת הסברה נרחבת שמטרתה להסביר לעולם הערבי כי איראן חותרת להפיל את המשטרים הערבים המתונים.מערכת התעמולה האיראנית טוענת כי מצרים איבדה את מעמד הבכורה בעולם הערבי וכי חשיפת רשת החזבאללה נועדה לפגוע בדיאלוג של ממשל אובאמה עם איראן.השתיקה הישראלית תבטיח את המשך קרבות התעמולה בין שתי המדינות


מערכת ההסברה המצרית עובדת בשבועיים האחרונים בקצב רצחני ומדי יום מתפרסמים בעיתונות המצרית ואמצעי התקשורת הערביים בלונדון פרטים חדשים מחקירת חברי רשת הטרור של החזבאללה שנלכדה במצרים.
מטרתו של השלטון המצרי היא ברורה, הוא מנסה באמצעות הפרסומים האלה להפחיד ולהרתיע את המדינות הערביות המתונות האחרות כי הן צפויות ל"טיפול" דומה מצדה של איראן השואפת להשתלט על כל המזרח התיכון ולהפיל את המשטרים הערבים הנחשבים למתונים ומתאמים את מדיניותן עם ארצות הברית הלא היא "השטן הגדול" שמשרתת את ישראל שנחשבת ל"שטן הקטן" על פי כללי האידיאולוגיה החומייניסטית הקיצונית.
איראן ובנות בריתה אינן טומנות ידן בצלחת נוכח המתקפה התקשורתית המצרית.שר החוץ האיראני מונשהר מותקי טען באמצעי התקשורת כי "הטיעונים של מצרים נגד החזבאללה והעומדים מאחוריו, נועדו לשבש את הבחירות הקרובות לפרלמנט בלבנון".כמובן שהוא הדגיש בדבריו כי גם ישראל קשורה לכך, "היד הנעלמה של המשטר הציוני מנסה ליצור בעיות" הוסיף מותקי בראיון לסוכנות ידיעות איראנית.
גם סגן מזכ"ל החזבאללה,השיח' נעים קאסם ששמו הוזכר בין מפעילי רשת הטרור,נזעק להגן על איראן וארגונו.לשיח' קאסם היה הסבר אחר, "מדובר בנקמה,המשטר המצרי מבקש נקמה ורוצה להכתים את שמו של החזבאללה בגלל העמדה שנקט הארגון במהלך המתקפה על עזה ודרישתו לפתוח את מעבר רפיח".
בעולם הערבי לא קונים את ההסברים הדחוקים של איראן והחזבאללה במיוחד לאחר שמנהיג החזבאללה השיח' חסן נצראללה הופיע באמצעי התקשורת ואישר בגאווה כי אכן ארגונו הפעיל במצרים את איש הארגון סאמי שהאבי כדי ש"יסייע לחמאס ברצועת עזה".
האיראנים לא מהססים להמשיך בהתקפה תקשורתית חזיתית על מצרים ולהסלים את המשבר,הם בטוחים בכוחם הצבאי והפוליטי ומעודדים מכך שממשלו החדש של הנשיא אובאמה משחר לפתחם ועומד לפתוח עימם בדיאלוג.
בשטח עצמו איראן ממשיכה להבריח נשק לחזבאללה בלבנון,להעביר אמצעי לחימה לארגון החמאס ברצועה,לאמן את מחבלי החמאס והג'האד האסלמי במתקניה הצבאיים, "לבחוש" בעיראק נגד האינטרסים של ארצות הברית ולהפיץ את דת השיעה בתוך מדינות ערב הסוניות.כאילו ששום דבר לא אירע.
בימים האחרונים אמצו האיראנים קו הסברה חדש באמצעות דובריהם ופרשניהם.
בקו החדש טוענים האיראנים כי המתקפה התקשורתית המצרית על ארגוני חזבאללה וחמאס נועדה להצר את צעדיהם כהכנה למתקפה עליהם בעתיד.המצרים מתוסכלים מהעובדה ששני הארגונים האלה הצליחו לפגוע בישראל במלחמת לבנון השנייה ובמהלך המלחמה בעזה והם פועלים לשרת את האינטרסים הישראלים.
הסבר נוסף שמנסים האיראנים "למכור" לעולם הוא שמצרים התאכזבה מהודעת ממשל אובאמה על כוונתו לפתוח בדיאלוג עם איראן.האמריקנים התעלמו מתפקידה של מצרים בעולם הערבי ופנו לאיראן שהיא הכוח העולה החדש במזרח התיכון.ואכן דובר משרד החוץ המצרי חוסאם זכי מסר בשבוע שעבר לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי "הדיאלוג עם איראן לא יועיל וכי איראן מנהלת מדיניות של משברים יזומים ומערערת את יציבות המזרח התיכון".האיראנים מיהרו להסביר כי דבריו סימנו תחילתו של בקע ביחסי מצרים עם ארצות הברית.
מערכת התעמולה האיראנית מסבירה כי מצרים איבדה את מעמדה בעולם הערבי כמי שמובילה את הסוגיות העיקריות של העולם הערבי והאיסלאמי.
הדבר קרה בעקבות כישלונה לפייס בין תנועת החמאס לארגון הפת"ח בשיחות קהיר וחוסר יכולתה "לסגור" עסקה לשחרור האסירים הביטחונים הפלסטינית תמורת שחרור של החייל החטוף גלעד שליט.
לטענת איראן פרסום פרשת מעצר רשת החזבאללה נועד להסתיר את הבעיות הקשות הפנימיות של מצרים.הנשיא מובארק חולה ושלטונו איננו יציב.הוא רצה להוריש את השלטון לבנו גמאל אך הממסד הביטחוני בראשותו של עומר סולימאן מתנגד לכך.
האיראנים מרוצים גם מההתפתחויות הפנימיות בתוך מצרים והעובדה שחלקים מתנועת "האחים המוסלמים" הסונית שנחשבת לתנועת האופוזיציה הגדולה במצרים תומכים בעמדתם בפרשה ומגנים על החזבאללה.המפקח הכללי של התנועה, הנחשבת לתנועת האופוזיציה הגדולה ביותר למשטרו של מובארק, השיח' מהדי עאכף טען כי הפרסומים הרשמיים של מצרים הם "בלון תקשורתי שאין בו צורך וכי דברי השיח' השיח' נצראללה נכונים במאת האחוזים".
בימים האחרונים שינתה תנועת "האחים המוסלמים" את קו תמיכתה באיראן בגלל חשש ממעמדה בדעת הקהל המצרית התומכת בסיוע לפלסטינים ברצועה אך מסתייגת מהתערבות איראנית בענייניה הפנימיים של מצרים.קו ההסברה החדש של התנועה הוא הסיסמא "מצרים קודמת לכל" (מצר אוואלן-בערבית).לא ברור עדיין אם מדובר בשינוי טקטי או שינוי מהותי יותר,דבר אחד ברור לנשיא מובארק יש בעייה פנימית קשה עם התנועה שמתנגדת באופן בוטה ופומבי להעברת שלטונו לבנו גמאל. למובארק צפויים עוד ימים קשים שכן איראן מצאה בעלת ברית בארצו והיא תמשיך לנסות ולערער את שלטונו.
השתיקה הישראלית בפרשה,מלבד הערה בודדת של הנשיא שמעון פרס, היא נכונה.יש להניח למצרים להסביר לעולם המערבי והערבי מיהי איראן ולאן היא חותרת.לפעמים כדאי שהעולם המערבי ישמע את הדברים גם מפיה של המדינה הערבית הגדולה ביותר ולא רק מפיה של ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר