יום רביעי, 15 באפריל 2009

רגיעה בלתי רשמית


ברצועת עזה השתררה רגיעה יחסית בעיקר בגלל רצונו של ארגון החמאס להשתקם ולשקם גם את רצועת עזה לאחר המלחמה.החמאס חושש גם מהאפשרות שהממשלה החדשה בישראל תשוב ותתקוף בעוצמה רבה את רצועה עזה אם יתחדש ירי הרקטות. ממשלת נתניהו חייבת לעצב מדיניות תקיפה כלפי הטרור מרצועת עזה וליצור מאזן הרתעה חדש


ברצועת עזה השתררה בשבועות האחרונים רגיעה כמעט מלאה. הרגיעה (תהדיאא-בערבית) הנמשכת כחודשיים איננה מקרית.בעצם,למרות שמידי פעם יש טפטוף של טילי קסאם בודדים, מדובר בהפסקת אש הדדית בין ישראל לארגון החמאס בהבנה שבעל פה כששני הצדדים תורמים בצעדים שהם עושים בשטח לשמור על הרגיעה הזו שאיננה מתוחמת בזמן והעלולה להפסק בכל רגע נתון.ארגון החמאס אוכף את השקט בשטח, הוא הגיע להבנות עם כל הפלגים הפלסטינים ברצועה לגבי הצורך בהפסקת ירי הרקטות ופצצות המרגמה לעבר ישראל ובמקרים שבהם הפר ארגון הג'האד האסלאמי את ההבנות האלה נעצרו היורים בשטח על ידי כוחות הביטחון של ארגון החמאס.
לדברי הפלסטינים גם ישראל הנמיכה באופן משמעותי את פעילותה הצבאית ברצועת עזה.לטענתם ישראל הפסיקה את פעולות הסיכול הממוקד,הפחיתה את כמות החדירות לתוך שטח הרצועה וחדלה מההפצצות האוויריות המסיביות של מנהרות ההברחה בציר פילדלפי לאורך גבולה של הרצועה עם מצרים.
המצב המוזר הזה שהתחיל בשלהי כהונת ממשלת אולמרט מעורר את השאלה מהי הסיבה למצב הביטחוני החדש שנוצר באזור הרצועה?
פרשנים פלסטינים שונים אומרים כי הרגיעה הבלתי רשמית היא אינטרס של שני הצדדים וכי הסיבה העיקרית לכך שארגון החמאס הורה לנצור את האש היא רצונו להביא להסרת המצור הישראלי מעל הרצועה, לשקם את הנזקים שנגרמו לרצועת עזה כתוצאה ממבצע "עופרת יצוקה" ולבנות מחדש את מערך הטילים והרקטות שנפגע במלחמה האחרונה.מבחינתו, נושאים אלה קיבלו את העדיפות העליונה והוא מקדיש גם מאמץ פוליטי לקדם מטרות אלה בעצם השתתפותו בשיחות הפיוס הלאומי בין הפלגים הפלסטינים שיזמה מצרים.
ארגון החמאס איננו רואה בהחלטה הזו שקיבל סימן לחולשה,להיפך,הוא מנסה להעביר מסר לישראל ולמדינות ערב שהוא בעל הבית ברצועת עזה והוא היחידי שיקבע אם תהיה רגיעה אם לאו.
אי אפשר להתעלם מהעובדה שהחמאס לוקח בחשבון את העובדה של חילופי השלטון בישראל ועלייתה של ממשלת ימין בהנהגת נתניהו וליברמן.
המדיניות המוצהרת של הממשלה החדשה בישראל להביא למיטוט משטר החמאס ברצועה מדאיגה את הנהגת הארגון והיא מעדיפה כעת לשמור על רגיעה וללמוד את מהלכיה של הממשלה החדשה בישראל עד שתמצא את נקודות התורפה שלה שיאפשרו לחדש את פיגועי הטרור בעיתוי המתאים.אין להם שום אינטרס לספק לממשלת נתניהו תירוצים להנחית מכה צבאית חזקה על רצועת עזה.
בארגון החמאס מעריכים גם שיוכלו לנצל את מדיניות "השלום הכלכלי" של ממשלת נתניהו כדי להביא לפתיחת המעברים לרצועה והסרת המצור הכלכלי.
בינתיים מנצל ארגון החמאס את הרגיעה החדשה להעצמת כוחו הצבאי והמשך הברחות אמצעי הלחימה אל הרצועה.ראש השב"כ יובל דיסקין דיווח באחרונה לממשלה כי מאז מבצע "עופרת יצוקה" הוברחו לרצועת עזה עשרות טונות של חומרי נפץ: 45 טון גולמיים ו 22 טון תקניים.כמו כן הוברחו לרצועה עשרות רקטות,טילי נ"ט ומאות פצצות מרגמה.
גם לנושא העימות הצבאי האפשרי בין ישראל לאיראן יש השפעה על מערכת קבלת ההחלטות בחמאס.
בכירים בארגון מעריכים כי אם פניה של ישראל יהיו להכות צבאית את מתקניה הגרעינים של אירן היא תקדים ותתקוף את ארגוני החמאס והחזבאללה בדרום לבנון וברצועת עזה כדי להקל על כושר הספיגה של העורף הישראלי לכן הארגון מעדיף לשמור כעת על רגיעה ולחזק את כוחו הצבאי עד שיתבררו תוצאות הדיאלוג בין ארצות הברית לאיראן שעליו הכריז הנשיא החדש ברק אובאמה.
בינתיים נראה ששיקומה של רצועת עזה בעקבות המלחמה הפך לחלום רחוק.המדינות התורמות שהעניקו לשיקום סכום של יותר מחמישה מיליארד דולר אינן יכולות לתרגם את השיקום לשפת המעשה.
סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם ברצועה סיימה למפות את הנזקים והפרויקטים הזקוקים לשיקום אך הביצוע הוא בלתי אפשרי,המעברים מישראל סגורים בשל המשך החזקתו של גלעד שליט בשבי ארגון החמאס.
תחושת התושבים הפלסטינים שבתיהם נהרסו במלחמה היא קשה,הם חשים שאיבדו את האהדה הערבית והבינלאומית לבעייתם.כשלון שיחות הפיוס בין הפלגים הפלסטינים ואי השלמת עסקת חילופי השבויים הין ישראל לחמאס מדכאת את תושבי הרצועה שחשים כי יישארו תחת המצור הישראלי עוד תקופה ארוכה.
הרשות הפלסטינית השלימה את הכנת התוכניות לשיקום הרצועה והיא נהנית מתמיכת המדינות התורמות והליגה הערבית.
ברשות הפלסטינית חוששים שאם מצב הקיפאון הזה יימשך בכל מה שקשור לשיקום הרצועה יתקשו המדינות התורמות לעמוד בהתחייבויותיהן להעביר את הכספים שהבטיחו למימון שיקום הרצועה בגלל המשך המשבר הכלכלי העולמי.
הרבה תלוי עכשיו במדיניות שתעצב הממשלה החדשה בישראל כלפי רצועת עזה.הרגיעה הנוכחית הבלתי רשמית מוכיחה שלממשלה החדשה יש יכולת הרתעה מול ארגון החמאס בעצם העובדה שהיא הצהירה כי בכוונתה למוטט את שלטון החמאס ברצועה וההערכה של ארגון החמאס כי היא תגיב בעוצמה רבה יותר מקודמתה אם יחדש את ההתקפות על ישראל.אסור לממשלת נתניהו לבזבז את הקרדיט הזה,כל הפרה של הרגיעה על ידי החמאס חייבת להיענות בתגובה צבאית חריפה וכואבת כשהעדיפות צריכה להיות חידוש החיסולים של ראשי החמאס.אם היא תנקוט בדרך הזו היא תיצור מאזן הרתעה חדש שיבטיח את השקט לתושבי הדרום.
ממשלת נתניהו צריכה גם להמשיך במדיניות סגירת המעברים ומניעת השיקום של רצועת עזה עד שישוחרר גלעד שליט.אסור שמדיניות "השלום הכלכלי" של ממשלת נתניהו תחול על רצועת עזה כל עוד גלעד שליט מוחזק בשבי וברצועה שולט ארגון החמאס הטרוריסטי.יש ליישם את המדיניות הזו רק בשטחי הגדה כדי שהמסר לפלסטינים יהיה ברור.שטחים שבהם יש עיסוק בטרור ומשמשים כבסיסי טרור נגד ישראל לא יזכו לשום הקלות וימשיכו להתבוסס בביצת העוני והמצוקה הכלכלית,אין ואסור שיהיה פרס לטרור.המדיניות הנלוזה הזו חייבת להיפסק.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר