יום שלישי, 14 באפריל 2009

הסכנה למובארקחשיפת רשת הטרור של החזבאללה במצרים היא אות אזהרה לשיתוף הפעולה הגובר בין תנועת "האחים המוסלמים" לאיראן נגד שלטונו של מובארק ושאיפתה של איראן להפיל את המשטרים הערבים המתונים.שלטונות הביטחון המצרים חייבים לעקור את חממות הטרור האסלאמי מחצי האי סיני שהפך ל"עקב אכילס" הביטחונית של מצרים.ישראל חייבת להמשיך לשמור על שתיקה.חשיפת ההתארגנות של חזבאללה במצרים מעידה על מידת הביטחון העצמי הרב שיש לאיראן במזרח התיכון.איראן המתעצמת מבחינה צבאית באופן גובר והולך איננה חוששת כבר להשאיר "טביעת אצבע " ברורה על פעילותה החתרנית לייצא את רעיונות "המהפיכה האסלאמית החומייניסטית" למדינות ערב כדי להפיל את המשטרים הערבים הסונים המתונים.למרות הכחשותיה הנמרצות של טהרן כי לאיראן אין שום קשר ישיר או עקיף להתארגנות החבלנית של החזבאללה במצרים ברור לכולם כי החזבאללה פעל במקרה זה כשליח מובהק (proxy) של איראן.
איראן פעלה בשנים האחרונות בכמה מדינות ערביות ובמיוחד במצרים כדי להפיץ את דעת השיעה בקרב המוסלמים הסונים.התהליך הזה של תעמולה דתית בא לאחר שאיראן כבר גייסה לשורותיה את ארגוני החזבאללה,החמאס והג'האד האסלאמי בדרך להקמת מאחזים קדמיים בדרום לבנון ורצועת עזה.
במסגרת התהליך הזה של הפצת רעיונות השיעה במדינות האסלאם הסוני(תשיוע-בערבית) הזרימה איראן מיליוני דולרים לאלפי מאמינים מוסלמים סונים עניים במצרים.השיעה אסורה על פי חוק במצרים והפעילות הזו נעשתה בחשאי.שירותי הביטחון המצרים איתרו כבר לפני זמן רב את הפעילות הזו ודיווחו לנשיא מובארק על כך.הם זיהו את הפוטנציאל המסוכן הטמון בהתפשטות השיעה במצרים.אלפי המוסלמים הסונים שהפכו לשיעים עלולים להוות מאגר מסוכן של פעילים שיגויסו על ידי שירותי המודיעין האיראניים כדי לערער את היציבות השלטונית במצרים ולהפיל את שלטונו של מובארק שמצב בריאותו איננו יציב ושמתכנן להעביר בתוך שנתיים את השלטון לבנו גמאל.
תופעה נוספת שהדאיגה את הנשיא מובארק הייתה העובדה שתנועת "האחים המוסלמים" הסונית במצרים,שהיא תנועת האופוזיציה הגדולה ביותר במדינה, הביעה תמיכה בפעילות הפצת השיעה באיראן והגנה על איראן ועמדותיה מפני הביקורת החריפה של השלטון המצרי.חכמי הדת הסונים אף פרסמו כמה פסקי הלכה שבהם קבעו כי עדיף שמצרים תהייה תחת השפעה שיעית-איראנית מאשר שתהייה תחת השפעה אמריקנית-ישראלית.
הנשיא מובארק שלא שכח את התעקשותה של איראן לקרוא רחוב מרכזי בטהרן על שמו של ח'אלד איסטנבולי רוצחו של הנשיא סאדאת גייס לעזרתו את פוסק ההלכה הסוני הבכיר ביותר,השיח' יוסף קרדאווי אשר יצא לפני כחצי שנה במתקפה תקשורתית נרחבת על איראן העוסקת בהפצת השיעה במצרים ובשאר מדינות ערב הסוניות.מרוקו אף נתקה את יחסיה עם איראן על רקע פעילות הפצת השיעה שעשתה טהרן בתוך המדינה המוסלמית הסונית.
חילופי ההאשמות בין השיח' קרדאווי לבין חכמי הדת השיעים שגייסה איראן למתקפת נגד תקשורתית על קרדאווי נמשכו כמה שבועות והסתיימו בהתפייסות אך המתיחות נמשכה מתחת לפני השטח עד להתפרצות האחרונה בעקבות חשיפת ההתארגנות האחרונה.מנהיגי תנועת "האחים המוסלמים" במצרים אינם מהססים כעת להתייצב חד משמעית לצידה של איראן,מנהיג התנועה, מהדי עאכף, הביע באמצעי התקשורת הערביים תמיכה מוחלטת בשיח' נצראללה מנהיג החזבאללה ובמעשיו.התופעה הזו מדירה שינה מעיניו של המודיעין המצרי עומר סולימאן שנחשב גם הוא כיורש פוטנציאל לנשיא מובארק ובוודאי עוד נשמע רבות על פעילות שירותי הביטחון המצרים נגד תנועת ה"אחים המוסלמים" המנסה להרים את ראשה בכל הזדמנות כדי לנגח את המשטר המצרי ולערער את יציבותו.
על פי מידע שפרסמו שלטונות מצרים התשתית לפעולת רשת החבלה של החזבאללה במצרים הונחה כבר לפני ארבע שנים אך הפעילות שלה הואצה לפני למעלה משנה בעקבות חיסולו של עמאד מוע'נייה. הנהגת החזבאללה רצתה להוציא אל הפועל במהירות פיגועי נקמה ברחבי העולם והרשת של החזבאללה במצרים קיבלה הנחיות לחטוף אזרח ישראלי בסיני ולהעבירו ללבנון או לרצועת עזה דרך המנהרות.לצערנו מדינת ישראל הרגילה את ארגוני הטרור כי היא מוכנה לשלם מחירים גבוהים עבור חטופים ישראלים.השיח' חסן נצראללה,העומד בראש ארגון החזבאללה, עדיין משתעשע ברעיון כי תמורת חטיפת אזרח ישראלי יצליח לסחוט מישראל נסיגה מחוות שבעא.
מנגנון הפיגועים של החזבאללה בחו"ל שבראשו עמד עמאד מוע'נייה שוקם לאחר חיסולו.החזבאללה נעזר בשגרירויות של איראן בעולם וישראל הצליחה לסכל, באמצעות שיתוף פעולה עם ארגוני ביון זרים , שני פיגועים שתכנן החזבאללה בחו"ל כנקמה על מותו של מוע'נייה.
אולם המטרה העיקרית של תשתית החזבאללה במצרית הייתה מלכתחילה לזעזע את יציבות המשטר המצרי באמצעות פיגועים ולסייע בהברחות הנשק לארגון החמאס ברצועת עזה. מסלול הגעת הנשק מאיראן למצרים ידוע,הוא מגיע בספינות לסודאן משם מועבר דרך היבשה לחצי האי סיני ודרך המנהרות באזור רפיח נכנס לרצועת עזה.
ההתפתחויות האחרונות בפרשה מדגישות שוב כי חצי האי סיני הפך למגרש פעולה של ארגוני הטרור השונים,אל-קאעדה,החמאס ועכשיו גם החזבאללה.ארגונים אלה מסתייעים בשבטים הבדואים בסיני המונעים בעיקר בגלל בצע כסף.המצב הקפקאי הזו מתקיים בנוף המדהים של חצי האי סיני, פעילות טרור ענפה בצד פעילות תיירות פורחת.
מצרים חיבת להבין כי חצי האי סיני הוא "עקב אכילס" שלה והיא חייבת להשליט בו סדר וביטחון.המפתח להצלחה הוא חדירה מודיעינית לתוך הפעילות של השבטים הבדואים במקום וענישה תקיפה וחמורה של כל מי שמשתף פעולה עם הטרור.
היהירות של השיח' נצראללה והעובדה כי הודה במהירות בקיומה של תשתית ארגונו במצרים ואף התגאה בכך מעידה על הביטחון העצמי הרב שיש לחזבאללה בגיבויה של איראן.נצראללה איננו חושש מצעדי תגמול מצרים הוא נהנה גם מתמיכתה של סוריה השומרת על שתיקה ומהעובדה שאיראן תתחיל בקרוב בדיאלוג עם ממשל אובאמה מתוך עמדה של כוח ולא עמדה של חולשה.
מהו הרווח של ישראל מהפרשה?
ישראל ככל הנראה ,על פי מקורות זרים,סייעה למצרים לחשוף את התארגנות החזבאללה בשטחה ובכך צברה נקודות אצל הנשיא מובארק.אין ספק שמצרים מבינה כעת יותר טוב את הסכנה בפעילות של ארגון החמאס לאורך ציר פילדלפי ברפיח והברחות הנשק מאיראן אל רצועת עזה דרך סיני.לצערנו המצרים פועלים נגד ארגוני האסלאם הקיצוניים רק כשהדבר מסכן את שלטונו של מובארק וספק רב אם כתוצאה מחשיפת רשת החזבאללה תנקוט מצרים פעילות תקיפה יותר על גבולה עם רצועת עזה כדי למנוע את הברחות הנשק לרצועה.ייתכן שנראה פעילות מואצת של הצבא המצרי נגד תופעת המנהרות לפרק זמן מוגבל עד שידעכו הדיה של פרשה זו.
הפלסטינים מודאגים מאוד שהחשיפה התקשורתית הרחבה שקיבלה הפרשה והעובדה שחילוקי הדעות בעולם הערבי משרתים את ישראל ומסיטים את תשומת הלב העולמית מהבעיה הפלסטינית.
מעמדו של ארגון החזבאללה נפגע בקרב המדינות הערביות המתונות שחוששות אף הן כי מדובר בתופעה מדבקת וכי גם הן עלולות לגלות פגיעה בריבונותן באמצעות תשתיות חשאיות של החזבאללה הקיימות בשטחן.גם מדינות אירופה ובמיוחד בריטניה מודאגות מהפרשה זאת בעקבות רצונן לקיים דיאלוג עם החזבאללה. גורמים רשמיים בבריטניה טענו בשבועות האחרונים כי יש לקיים מגעים עם ה"זרוע הפוליטית" של ארגון החזבאללה.הפרשה האחרונה הבהירה כי כל הזרועות של החזבאללה הן מקשה אחת העוסקת בטרור והמפיצה את המהפיכה האסלאמית החומינסטית בעולם.
לסיום, הצטערתי לשמוע את הצהרתו ופרשנותו של נשיא המדינה שמעון פרס כי "טוב שמצרים והחזבאללה רבים בלעדינו".מדובר בסכסוך ערבי פנימי ועדיף שישראל הרשמית תשמור על שתיקה.הכלל הוא פשוט, כשהערבים רואים שאנו צוהלים על המחלוקות ביניהם הדבר מלכד אותם במהירות וגורם להם להפסיק לריב. עדיף למנהיגינו לשתוק ולהביט מהצד כיצד המצרים מטפלים בארגוני הטרור האסלאמים הקיצונים ללא מעורבות בג"ץ וארגונים לשמירה על זכויות האדם.בזה הם טובים מאוד.


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר