יום ראשון, 12 באפריל 2009

הסכנה האמיתית

הרשות הפלסטינית מנהלת מסע הכפשה בינלאומי נגד הממשלה החדשה בישראל כדי להציגה כקיצונית וגזענית.ממשלת ישראל צריכה לגבש בהקדם את מדיניותה כלפי התהליך המדיני עם הרשות הפלסטינית בתאום עם ממשל אובאמה ולזכור כי האיום הקיומי על ישראל הוא מצידה של איראן

ממשלת ישראל נמצאת במגננה,היוזמה המדינית איננה בידיה והעולם הערבי ובראשו הרשות הפלסטינית תוקף אותה על כך שהיא מתנגדת לרעיון "שתי מדינות לשני עמים" ותהליך אנאפוליס.ההצהרות האחרונות של שר החוץ אביגדור ליברמן נוצלו למסע ההסתה התקשורתי נגד ישראל באמצעי התקשורת הערביים והשתיקה של ראש הממשלה בנימין נתניהו אינה משפרת את המצב.
הרשות הפלסטינית אמצה בשבועות האחרונים מדיניות ברורה של מאבק מדיני בממשלה החדשה בישראל,זאת בכלל לפני שהתקיימו מגעים מדיניים בין שני הצדדים ולפני שראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס פגש את ראש הממשלה בנימין נתניהו.
מדובר בהחלטה פנימית שקיבלה הנהגת אש"ף.ישנם גורמים פלסטינים בכירים שאומרים שהיו אלה גורמים ישראלים בכירים במפלגת קדימה שייעצו למחמוד עבאס לנקוט כבר מיום הקמתה של הממשלה החדשה בישראל, קו לוחמני ותקיף נגדה.
מחמוד עבאס אימץ את הרעיונות האלה בשקיקה תוך שהוא מנצל את העובדה שהתחלף הממשל בארצות הברית ושישראל איבדה את ידידה הגדול הנשיא ג'ורג' בוש,וכן את התדמית הסרבנית שנוצרה לישראל בעולם בעיקר בגלל דחיית רעיון "שתי מדינות לשני עמים" והצהרותיו של שר החוץ ליברמן.
ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר באחרונה מסרים לבכירים ברשות הפלסטינית וביקש מהם להתאזר בסבלנות ולא לצאת לתקשורת בהצהרות לוחמניות ותוקפניות אך ללא הועיל.
הנשיא מחמוד עבאס התקשר לבנימין נתניהו רק עשרה ימים לאחר שהקים את ממשלתו כדי לברכו על הקמת הממשלה החדשה ולרגל חג הפסח בעוד שמנהיגים רבים וראשי מדינות בעולם עשו זאת מייד למחרת הרכבת הממשלה החדשה. פגישה בין השניים עדיין לא נקבעה. הנהגת הרשות הפלסטינית מנסה ליצור בדעת הקהל העולמית הקבלה בין הממשלה החדשה בישראל לממשלת החמאס ברצועת עזה.כאילו הסרבנות שלה היא שמונעת את השגת הסכם השלום המיוחל.לשם כך הציב ראש הרשות הפלסטינית,מחמוד עבאס שלושה תנאים להדברות עם הממשלה החדשה בישראל:כיבוד כל ההסכמים שנחתמו עם אש"ף והרשות הפלסטינית,קבלת העיקרון של שתי מדינות לשני עמים והפסקת ההתנחלויות.
הרשות הפלסטינית אומרת לקהילה הבינלאומית שהיא צריכה לאמץ את התנאים האלה ולא להידבר עם ישראל לפני שהיא מקבלת אותם בדיוק כפי שמתנהגת הקהילה הבינלאומית לארגון החמאס.כך הפכה ממשלת נתניהו בתוך כמה ימים מאז הקמתה, ל"ממשלה קיצונית" שדומה בעיני הרשות הפלסטינית לארגון טרור כמו ארגון החמאס,ממשלה שתדמיתה מוכפשת בכל רחבי העולם.ומה עושה הממשלה החדשה שלנו בעניין זה?בינתיים,שום דבר.מערכת ההסברה הישראלית נמצאת במצב של המתנה.
ממשלת נתניהו עסוקה בתהליך ארוך ומורכב של גיבוש מדיניותה,מדיניות שתהייה מקובלת על כל המפלגות המרכיבות את הקואליציה.רק לאחר שתגובש המדיניות הזו יציג אותה בנימין נתניהו לנשיא האמריקני החדש ברק אובאמה ולשאר מנהיגי העולם.הדבר הזה יקרה רק בתחילת החודש הבא שנתניהו יקיים את ביקורו הראשון כראש ממשלה בבית הלבן.
הרשות הפלסטינית פתחה במסע הכפשה בינלאומי של ישראל בעולם בעיקר על מדיניותה במזרח ירושלים.היא הצליחה לגייס בקלות את מדינות ערב למאבק בישראל ומלך מרוקו,מחמד השישי, יכנס בתחילת החודש הבא את "ועדת ירושלים" (לג'נת אלקודס-בערבית) שהוא עומד בראשה כדי לקבל החלטות נגד מדיניות ישראל במזרח ירושלים.
הצעדים האחרונים שנעשו במזרח ירושלים אינם קשורים כלל למדיניות של ממשלת נתניהו,ספק אם ראש הממשלה מודע לצעדים אלה.מדובר במדיניות של ראש העיריה החדש ניר ברקת שחוסר הניסיון שלו גורם לו להתנהל כמו פיל בחנות חרסינה תוך שהוא גורם לנזק מדיני לישראל.
ניר ברקת מוביל מדיניות אגרסיבית של הריסת מבנים בלתי חוקיים במזרח ירושלים.מדובר בהוצאת עשרות צווי הריסה על ידי העירייה בכפרים סילואן ועיסאוויה והשכונות הערביות א-טור וג'בל מכבר.
בעקבות צעדים אלה פנה ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס לשרת החוץ האמריקנית הילארי קלינטון והיא נזפה בפומבי בממשלת ישראל כאילו היא שמפרה את תוכנית מפת הדרכים.
אינני אומר שישראל איננה צריכה לאכוף את ריבונותה במזרח ירושלים ולהתמודד עם מפרי החוק הערבים אולם אין זה הזמן לעשות זאת.הדבר מסבך את בנימין נתניהו מבחינה בינלאומית עוד לפני שהגיע לפגישת העבודה הראשונה שלו עם הנשיא אובאמה.רצוי לנקוט בצעדים אלה כשישראל נמצאת כבר בעימות חריף עם מדינות העולם,כמו למשל בזמן מבצע "עופרת יצוקה",וצעדים כאלה כבר לא ישנו בהרבה את תדמיתה הגרועה ממילא.
לא צריך להיות רק צודק צריך להיות גם חכם.
מישהו בממשלה צריך ל"נער" את ראש העיר החדש ניר ברקת ולהסביר לו שהוא איננו יכול להתנהל במזרח העיר כשריף שלוח רסן מבלי שהוא מתאם את צעדיו ומדיניותו עם ממשלת ישראל.כדאי לעשות זאת בהקדם.
האם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס טיפס על עץ גבוה ונוקט במדיניות הזו כדי לשפר את מעמדו החלש בקרב בני עמו שכן הוא כבר סיים באופן רשמי את כהונתו כנשיא?ייתכן שכן.גם בחולשה יש כוח והנה הוא מצליח לחבוט בממשלת נתניהו וגם לגייס את תמיכת מדינות ערב בעמדתו.
ראש הממשלה בנימין נתניהו חייב להבהיר לנשיא אובאמה שמדיניות הסירוב של הרשות הפלסטינית עלולה להפוך תוך זמן קצר לבומרנג שיפגע ברשות הפלסטינית עצמה.אם היא מתנהגת כמו ארגון החמאס לא יהיה לישראל שום אינטרס להמשיך ול"הנשים" את הרשות הפלסטינית בשטחי הגדה באמצעות כוחות צה"ל או לנקוט במדיניות של הקלות ושיפור כלכלי של המצב בשטחים.
בסופו של דבר הנשיא הפלסטיני ייאלץ להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו ולהידבר עימו.אין לו שום אופציה ריאלית אחרת,גם הוא יודע זאת.
הממשלה צריכה להתעשת במהירות ולהוביל מהלך מדיני מגובש וברור,יהא אשר יהא.אסור לה לאבד זמן ולהפקיר את הזירה הדיפלומטית והתקשורתית למערכת התעמולה וההסתה הערבית.כדאי לעשות זאת בהקדם ולהיעזר גם בנשיא המדינה שמעון פרס שיש לו ניסיון מדיני רב.
האתגרים המדיניים והביטחוניים של הממשלה החדשה הם מורכבים וסבוכים ובראשם האיום האיראני.לכן הממשלה צריכה לקבוע את מדיניותה כלפי הפלסטינים בהקדם האפשרי ולתאם את מהלכיה בחודשים הקרובים עם הממשל האמריקני החדש.
כדאי להגיע להבנות עם הנשיא אובאמה כדי שניתן יהיה להתמקד באיום האסטרטגי על קיומה של ישראל מצידה של איראן.לאחר שיוסר איום זה יהא די והותר זמן לעמוד על העקרונות הישראלים בסכסוך עם הפלסטינים.ארגון החמאס שולט ביד רמה ברצועת עזה,הפלסטינים אינם מוכנים לוותר על "זכות השיבה" ומזרח ירושלים כך שרעיון "שתי מדינות לשני עמים" בכל מקרה איננו רלוונטי כעת.צריך להרוויח את הזמן הדרוש עד לנטרול האיום האיראני על ישראל.לצורך משימה זו אנו זקוקים לתמיכתה של ארצות הברית,אסור לשכוח זאת.


אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר