יום שבת, 31 בינואר 2009

מלחמת הייצוג


מבצע "עופרת יצוקה" הגביר את המחלוקות במחנה הפלסטיני והעולם הערבי.הדבר משרת את ישראל ויבהיר לנשיא החדש אובאמה כי הפלסטינים לא וויתרו על דרך הטרור וכי עליו לחזק אותה ולא לדרוש ממנה וויתורים נוספים

בארגון הפת"ח לא הופתעו השבוע מדבריו של מנהיג החמאס ח'אלד משעל השבוע בדבר הקמת "מקור סמכות לאומי חדש" במקומו של אש"ף,מייד עם פתיחתו של מבצע "עופרת יצוקה" העריכו בארגון כי התחילה המלחמה על השאלה מי מייצג את העם הפלסטיני וכי ארגון החמאס לא הסכים להאריך את הרגיעה וחידש את ירי הרקטות לעבר ישראל במגמה לזכות בהכרה ערבית ובינלאומית על חשבונו של אש"ף הממשיך בתהליך ההחלשות שהחל ביוני 2007 לאחר שהחמאס השתלט בכוח על רצועת עזה. השאלה שהופכת כעת לחשובה ברחוב הפלסטיני היא מי מייצג את הפלסטינים,מי מדבר בשמם ומי חותם בשמם על הסכמים והבנות.
מקורות בכירים בחמאס מסרו לאחר הודעתו של משעל כי מדובר בהקמת הנהגה חדשה שתייצג את הפלסטינים בשטחים ובחו"ל בתוך חודש ימים.ההנהגה תכלול את כל הפלגים הפלסטינים שאינם חברים באש"ף ושורה של אישים פלסטינים בולטים המאמינים ברעיון "ההתנגדות".לדבריהם החלטה על הקמת הגוף החדש נפלה לאחר שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס סירב לבנות את אש"ף מחדש ולכלול בתוכו את ארגוני החמאס והג'האד האסלאמי כפי שסוכם בדו שיח בין הפלגים הפלסטינים והמכונה "הסכם קהיר" מ2005.
"מלחמת הייצוג" של העם הפלסטיני איננה חדשה בהיסטוריה המודרנית,עוד בשנות השבעים כשאש"ף היה בשיא כוחו הוקמה "חזית הסירוב" אך היא לא הצליחה למשוך אליה את אהדת ההמונים.כמה ארגונים פלסטינים כמו "החזית העממית-המפקדה הכללית" של אחמד ג'בריל ופלג "אבו מוסא" שפרש מארגון הפת"ח ניסו לחסל את אש"ף של ערפאת לאחר מלחמת לבנון הראשונה אך נכשלו.
היעלמותו של יאסר ערפאת מהזירה והפילוגים והסכסוכים בתוך ארגון הפת"ח שהוא עמוד השדרה של אש"ף החלישו מאוד את הארגון.כמה אישים בארגון הפת"ח מאמצים את רעיון "ההתנגדות" של חמאס,כמו למשל פארוק אל-קאדומי ראש המחלקה המדינית של אש"ף ואף קבוצות צבאיות בשטח כמו "גדודי חללי אל-אקצא" הנחשבת לזרוע הצבאית של הפת"ח ברצועת עזה תומכות ברעיון הזה.באש"ף מטילים את ההאשמה על ישראל ואומרים כי חוסר ההתקדמות בתהליך המדיני הוא שיצר את המצב הזה וכי הדבר נתן צידוק לגורמים הפלסטינים הקיצונים לפעול ולנסות לתפוס את החלל שנוצר.
אולם יש פה התפתחות מסוכנת,לראשונה בהיסטוריה של הסכסוך הישראלי-פלסטיני מתאחדים כוחות פלסטינים סביב גורם אסלאמי קיצוני(ארגון החמאס) הנלחם בישראל והעולם הערבי נחצה לשניים בסוגיה זו.לראשונה מתנהלות שיחות בקהיר בתיווכה של מצרים ואש"ף אינו שותף להן,מצרים מתווכת בין ישראל לחמאס ואש"ף מביט מן הצד.
באש"ף בטוחים כי הניסיון הזה של החמאס ייכשל כישלון חרוץ, לדברי בכירים בארגון יש כאן ניסיון של איראן וסוריה לפגוע ב"עצמאות ההחלטה הפלסטינית" שיאסר ערפאת שמר עליה בקנאות במשך עשרות שנים ולהפוך לאפוטרופוסים של הבעיה הפלסטינית באמצעות ארגון פלסטיני חדש.
ע'סאן שקעה חבר הועד הפועל של אש"ף אומר כי מדובר בצעד בלתי חוקי וכי אש"ף והמועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) קיימים והם מקור הסמכות של העם הפלסטיני,לדבריו התוכנית תיכשל מכיוון שיש לה התנגדות פלסטינית,אזורית ובינלאומית.
בכירים אחרים אומרים כי הניסיון להפוך את הבעיה הפלסטינית לקלף בידי משטרים ערביים כדי לסחור בו איננו חדש וכי התופעה כבר קיימת עשרות שנים.הם מאשימים את איראן וסוריה כי הן שעומדות מאחורי המהלך הזה של ארגון החמאס.
פרשנים בעולם הערבי מטילים את האחריות להתפתחות המסוכנת הזו גם על ארגון הפת"ח.לדבריהם הארגון איבד את מעמדו כמוביל של התנועה הלאומית הפלסטינית והוא חייב לשוב ולתפוס את מעמדו באופן ברור שלא יעורר שום ספק.לשם כך על ארגון הפת"ח לקיים במהירות האפשרית את הכינוס השישי של התנועה ולערוך בחירות פנימיות להנהגה חדשה.הוא חייב גם לאמץ קו לוחמני כלפי ישראל וליזום עריכת רפורמות חדשות באש"ף שיוציאו את הארגון מהתרדמה שבה שקע.
המלחמה בעזה הגבירה והעצימה את המחלוקות בתוך המחנה הפלסטיני ובתוך העולם הערבי.אין זה עניינה של ישראל,מדובר בעניין פלסטיני פנימי ואסור לנו להתערב בו.תוצאותיו טובות לישראל.כל מחלוקת ופיצול משרתים את ישראל.המשא ומתן על הסדר הקבע עם הפלסטינים עלה על שרטון למרות הוויתורים הגדולים של ממשלת אולמרט בנושא ירושלים והנסיגה משטחי יהודה ושומרון כפי שהתפרסמו השבוע בעיתונות הישראלית לקראת ביקורו של ג'ורג' מיטשל השליח המיוחד של הנשיא אובאמה לענייני המזרח התיכון.גם "המחנה המתון" הפלסטיני מעוניין ל"קפל" את ישראל לגבולות צרים,להציפה בפליטים פלסטינים ולחלק את ירושלים עד לשחיקתה של ישראל כמדינה יהודית.
ישראל חייבת לשמור על ביטחונה ועל עקרונותיה,כל גוף שייצג את הפלסטינים חייב לדעת שעליו לעשות "ויתורים כואבים" למען השלום ולא רק ישראל היא שנדרשת לכך.
המשך המחלוקות הפלסטיניות על שאלת הייצוג יבהירו במרוצת הזמן לנשיא החדש אובאמה כי חלומו לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני הוא מקסם שווא,הפלסטינים לא וויתרו על שאיפתם להשמיד את מדינת ישראל וככל שחולף הזמן הדבר בא לידי ביטוי בצורה גלויה יותר,לכן מה שדרוש הוא לחזק את מדינת ישראל ולא לדרוש ממנה וויתורים שיסכנו את ביטחונה,כבר היינו סרט הזה, הנסיגה מרצועת עזה הביאה להקמת מדינת טרור המאיימת על דרומה של מדינת ישראל,לכן לפני דיבורים על נסיגות נוספות על הנשיא אובאמה לאפשר לנו לחסל את האיום הזה,אין מה למהר לנסיגות נוספות בשטחי יהודה ושומרון,מה שנדרש כעת הוא חיסול הטרור האסלאמי הקיצוני.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר