יום רביעי, 14 בינואר 2009

לטרוף את הקלפים


איראן היא התומכת הראשית בארגון החמאס והיא מנסה להביא לניצחונו במלחמה בעזה בכל מחיר.תבוסתו של החמאס תפגע קשה באינטרסים האיראניים ותשמור על המשך התהליך המדיני באזור


כשמדברים על "הסדרת" המשבר ברצועת עזה,אסור לשכוח אפילו לרגע אחד את תפקידה של איראן ואחריותה לפרוץ המלחמה ברצועת עזה הנקראת בשם הצה"לי מבצע "עופרת יצוקה".
כידוע, איראן היא "ראש הנחש" של הטרור במזרח התיכון, המפעילה אג'נדה אזורית שמטרתה להרחיב את ההגמוניה האיראנית באזור בעוד ארגוני החמאס והחזבאללה משמשים למעשה כמעוזים הקדמיים שלה בגבול הצפוני והדרומי עם ישראל.
מאז פרוץ המלחמה בעזה, השגרירות האיראנית בדמשק מנהלת ביחד עם מפקדת החמאס בראשותו של ח'אלד משעל את המערכה של פעילי החמאס בעזה. במהלך השבועיים האחרונים הגיעו שני בכירים איראניים לדמשק ונפגשו עם ראש החמאס ח'אלד משעל ועם רמאדאן שלח ראש ארגון הג'האד האסלאמי.שני הבכירים הם סעיד ג'לילי מזכ"ל המועצה לביטחון לאומי ועלי לאריג'אני יו"ר הפרלמנט האיראני.
בפגישותיהם הבטיחו לחמאס כסף רב וטילים ארוכי טווח "שיגיעו אפילו לתל אביב" אם יעמוד בהצלחה בקרבות ברצועה נגד כוחות צה"ל וישמור על מעוזה של איראן ברצועה.האיראנים התרשמו כי כוחו של החמאס חזק וכי הוא יכול להתמודד מול צה"ל, לכן הם הורו למנהיג החזבאללה השיח' חסן נצראללה שלא להתערב בינתיים בנעשה ולהימנע מפתיחת חזית שנייה עם ישראל בגבול הצפון.
גם במישור ההסברתי והתעמולתי לא טמנה איראן את ידה בצלחת ועשתה פעולות גלויות שמטרתן להראות לפלסטינים כי היא מסייעת לתושבי הרצועה. איראן הודיעה למצרים כי היא מוכנה להקים בית חולה שדה לפצועים מעזה סמוך לגבול באזור רפיח והיא גם שיגרה ספינה בשם "איריב" ועליה 2000 טון של סיוע לפלסטינים בעזה. הספינה חצתה את תעלת סואץ אך חיל הים הישראלי לא אפשר לה להגיע לחופי עזה.
גורמי מודיעין בכירים אומרים כי האינטרס של איראן הוא לעורר כמה שיותר סכסוכים ומלחמות באזור כיוון שהדבר יסייע ,להערכתה, לטרפד את התהליך המדיני שיוזמת ארצות הברית באזור בסיוע מדינות ערב המתונות.
המלחמה בין ישראל לחמאס שאיראן עודדה ברצועת עזה תקשה ,להערכתה, על תפקודו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס שסיים רשמית את כהונתו כנשיא ב-9 בינואר והוא יהיה חייב להתפשר עם בן בריתה שהוא ארגון החמאס.
על פי מקורות יודעי דבר, המדיניות של איראן היא "לטרוף את הקלפים" במזרח התיכון כדי לטרפד את הניסיונות של ארצות הברית וישראל לצמצם את השפעתה ולשלול ממנה את האפשרות להשיג נשק גרעיני.
המשבר בעזה סייע לאיראן להסיט את טורקיה הצידה ממשימת התיווך שלה בין ישראל לסוריה ובכך לא לאפשר לסוריה לצאת מ"ציר הרשע" שאותו היא מובילה.
איראן גם חוששת מהנשיא האמריקני החדש אובאמה,היא איננה מתרשמת מהצהרותיו לפתוח עימה בדיאלוג שכן להערכתה אובאמה נחוש לנטרל אותה מנשקה הגרעיני בכל דרך אפשרית.לכן מבחינתה הוא אפילו מסוכן יותר מהנשיא היוצא בוש.
נראה שאיראן מתכוונת להמשיך בחרחור מלחמות וסכסוכים במזרח התיכון שכן היא המרוויחה העיקרית מהדם הרב שיישפך כתוצאה מכך.יציבות ורגיעה בלבנון או בשטחים הפלסטינים אינם משרתים את האינטרסים שלה.
כאמור, האיראנים משוכנעים שתנועת החמאס תחזיק מעמד מול ישראל.מפקדי החמאס עברו אימונים באיראן,הצטיידו בנשק רב ובנו מערכת הגנה מצוינת על פי הדוקטרינה האיראנית כפי שעשה החזבאללה בדרום לבנון.
איראן בטוחה גם שבסופו של דבר לאחר שישראל תיכשל במבצע "עופרת יצוקה" תהייה פנייה אליה באמצעות טורקיה כדי שתשכנע את החמאס להסכים להפסקת האש(נזכיר כי בשיחות של החמאס בקהיר משתתף נציג טורקי-יועצו של ראש ממשלת טורקיה ארדואן).לדברי מקורות איראניים גם במלחמת לבנון השנייה קרה דבר דומה כשקטאר בקשה את עזרת איראן להשפיע על החזבאללה להסכים להפסקת האש.

האינטרס של איראן הוא שישראל תהייה עסוקה ב"מלחמת התשה" של החמאס.הדבר גם יחליש אותה אם תרצה לנסות ולתקוף את המתקנים הגרעינים באיראן.
איראן בטוחה שאם ארגון החמאס לא יישבר הדבר יחשב כניצחון ותהייה לכך השפעה מרחיקת לכת על המזרח התיכון.ארגון החמאס יראה אחרת. ניצחונו יהווה הפסד גדול של הציר הערבי המתון הנתמך בידי ארצות הברית ואירופה. להערכת האיראנים הארגון ישתלט גם על רמאללה ויגרש את הרשות הפלסטינית בדיוק כפי שהחזבאללה התחזק אחרי מלחמת לבנון השנייה והשתלט על לבנון.חמאס יהפוך לכוח הפלסטיני המרכזי והתהליך המדיני ירד לטימיון.לכן האינטרס להביס את החמאס ברצועת עזה איננו רק אינטרס ישראלי הוא גם אינטרס של ארצות הברית והמדינות הערביות המתונות. צוות היועצים של הנשיא אובאמה בנושא המזרח התיכון וותיק ומנוסה ומכיר היטב את האינטרסים של איראן באזור לכן סביר שהנשיא האמריקני החדש לא יוכל להגים בלחץ על ישראל,בסופו של דבר ארצות הברית נמצאת איתנו באותה הסירה וכך גם מצרים, ירדן,סעודיה ומדינות המפרץ.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר