יום חמישי, 8 בינואר 2009

מבצע "עופרת יצוקה" -סיכום ביניים

ישראל השיגה הישגים חלקיים בלבד במהלך מבצע "עופרת יצוקה".קבלת היוזמה המצרית להפסקת אש עלולה לשחוק את הישגיה של ישראל והחמאס ישוב ויתחזק בתוך כמה חודשים

שבועיים חלפו מאז יצאה ישראל למבצע הצבאי נגד החמאס ברצועה הנקרא "עופרת יצוקה".המבצע שהפתיע את ארגון החמאס במכת הפתיחה שלו נמצא כעת בסוף השלב השני שלו כשעל הפרק יוזמה מצרית-צרפתית להפסקת אש מיידית וגיבוש הבנות להפסקת ירי הרקטות על ישראל,מלחמה בהברחות הנשק של החמאס דרך המנהרות ברפיח ופתיחת המעברים. בשטח נוצר מצב סטטי כשכוחות צה"ל אינם מתקדמים,ישראל נמנעת עד כה מלהטיל למערכה את כוחות המילואים שגייסה והדרג הצבאי מתאים להנחיית הדרג המדיני בכל הקשור לפתיחת השלב השלישי של המערכה.הבירורים עם מצרים בקשר ליוזמתה יימשכו בימים הקרובים אך הממשלה תצטרך להכריע האם להמשיך במבצע או להפסיקו כדי לנסות ולקטוף את פירותיו במידה שיש כאלה.
הבה נעשה סיכום ביניים של מה הושג עד כה במבצע "עופרת יצוקה" בתום שבועיים של לחימה ולאחר שישראל הצליחה לבלום את מאמץ המדינות הערביות שפעלו בשירות החמאס כדי לעצור את המבצע.
כשמפזרים את "ערפל הקרב" מה בעצם השגנו?
ישראל הנחיתה מכת פתע אווירית מוצלחת על מתקני ומוסדות השלטון של החמאס ברצועה והרגה כשלוש מאות וחמישים (350) פעילים של הארגון.
אולם יש לזכור כי לחמאס יש ברצועה כ-20 אלף נושאי נשק ,חלק מהם מאורגנים במסגרת דיוויזיה והחלק האחר במסגרות סמי צבאיות.הכוח העיקרי הזה של החמאס נפגע מעט מההתקפות האוויריות והוא מצויד באמצעי נ"ט מתקדמים כמו החזבאללה ומסתתר ברשת של תשתיות תת קרקעיות ברחבי הרצועה ללחימה ומסתור. על פי הערכות צה"ל היכולות הצבאיות של החזבאללה נפגעו עד עכשיו ב15%-20% בלבד.הכוח הזה משתמש בין היתר במטענים רבי עוצמה,צלפים וחוליות מתאבדים.כוחות צה"ל שנכנסו לרצועה אמורים לפגוש מולם את הכוחות האלה.
ישראל פגעה ביכולת של החמאס לשגר רקטות לעבר ישראל,היא פגעה במצבורי התחמושת שלו והרסה את נתיבי האספקה שלו, אותן המנהרות באזור רפיח שמהן הוא מבריח נשק אך בידיו עדיין כ-2000 רקטות והוא ממשיך לשגרן לעבר ישראל.
צה"ל הצליח לבתר את הרצועה לשלושה חלקים ולבודד את החלק הצפוני ובתוכו העיר עזה משאר חלקי הרצועה.
זהו צעד חשוב במערכה אבל צריך להבין כי תפיסת ההגנה של החמאס ברצועה היא מתוחכמת.החמאס מכיר בעליונות הצבאית הברורה של צה"ל וכי יקשה עליו להתמודד עם צה"ל בשטחים פתוחים.לכן הוא מנסה למשוך את כוחות צה"ל לתוך השטחים הבנויים בצפיפות כמו מחנות הפליטים או סמטאות הערים כדי להסב לו נפגעים רבים.
תפיסת ההגנה של החמאס גורסת כי יש להימנע מהפעלת מלוא העוצמה הצבאית בשלבים הראשונים של המלחמה ולהתיש את צה"ל בסבלנות ובשיטתיות תוך שהוא ממשיך לפגוע בעורף הישראלי בירי רקטות.כך יוכל החמאס לטעון לניצחון לאחר שייסוגו כוחות צהל מהרצועה.
צריך לזכור כי יש ארגוני חבלה נוספים ברצועה המסייעים לחמאס להלחם נגד צה"ל כמו הג'האד האסלאמי,ועדות ההתנגדות העממיות,גדודי חיילי אלאקצא ו"צבא האסלאם"שהוא שלוחה של אל-קאעדה-הארגונים האלה כוללים כמה אלפי של מחבלים נושאי נשק.
עיתוי המבצע היה נכון,בימיו האחרונים של ממשל בוש לפני שהנשיא החדש ברק אובאמה נכנס לתפקידו. ארצות הברית ניצבת איתנה לצידה של ישראל היא מגנה עליה בזירת האו"ם ומגבשת נוסחאות להפסקת אש. גם מצרים ניצבה באופן סמוי לצידה של ישראל נגד החמאס מתוך האינטרסים שלה שבראשם שמירה על שלטון מובארק מפני האסלאם הקיצוני.

האם היו לחמאס הישגים עד כה?

בהנהגת החמאס מבינים כבר כי לא העריכו נכון את תגובת ישראל להפסקת הרגיעה מצידם,הם מבינים כי טעו טעות אסטרטגית ולכן הם מנסים לטעון לניצחון על ישראל בנימוק כי למרות פעולת צה"ל ירי הרקטות על ישראל נמשך וכי הכוח הצבאי העיקרי שלהם לא נפגע.אולם בפועל למרות הצלחתו של החמאס,בעזרת תנועת "האחים המוסלמית" העולמית לארגן הפגנות ענק במדינות ערב ובאירופה הוא לא הצליח להביא להפסקת המבצע של צה"ל.מערכת התעמולה של החמאס נכשלה בניצול תמונות האזרחים החפים מפשע שנפגעו מהפצצות צה"ל כדי ליצור מכבש לחצים בינלאומי על ישראל להפסקת פעולותיה הצבאיות.
החמאס נכשל גם בניסיונותיו להתסיס את ערביי ישראל ואת תושבי הגדה לעשות אינתיפאדה שלישית ועדיין מוקדם לשפוט את מעמדו בקרב האוכלוסיה הפלסטינית בתוך הרצועה אך אין ספק שגם שם מעמדו נפגע.
ממשלת ישראל תחליט אם היא ממשיכה במבצע או פונה לערוץ המדיני של הפסקת האש וגיבוש הסדרים מדיניים וביטחוניים חדשים רק לאחר שיתקבלו התשובות הדרושות ממצרים.
אחד הרעיונות המתגבשים הוא לגבש הבנות חדשות עם הגורמים החשובים באזור כמו ארצות הברית,מצרים והרשות הפלסטינית "מעל לראשו" של החמאס,הבנות הנוגעות להפסקת ירי הרקטות,הפסקת הברחות הנשק דרך מצרים ופתיחת המעברים.יש המציעים לגבש הסדר בסגנון הבנות "ענבי זעם" מ1996.
במסגרת הבנות "ענבי זעם" הוקמה ועדת מעקב משותפת שהחזבאללה לא היה חבר בה אך פטרוניו ומקורביו כמו סוריה ולבנון ישבו בה.כל בקשה בוועדה הועברה לסוריה ולבנון כהמלצה כדי שיורו לחזבאללה לבצעה.אולם יש הבדל בין המצב בעזה לבין המצב בלבנון.בלבנון ישבו בזמנו חיילי צה"ל ופיקחו מקרוב על הנעשה .צה"ל ישב באופן קבוע בלבנון והייתה לו עין פקוחה על המתרחש ואילו בשטחי רצועת עזה אין צה"ל מתכוון להישאר לזמן ממושך.לכן צריך למצוא מנגנון כלשהו שיבטיח התחייבות ישירה של החמאס להפסיק את ירי הרקטות ואת ההברחות של אמצעי הלחימה.המנגנון הזה צריך לכלול בין היתר את מצרים, ארצות הברית והרשות הפלסטינית.החמאס צריך להבין כי אם יפר את התחיבויותיו ישראל תשוב ותכה בו.
הבנות "ענבי זעם" התמוטטו לאחר שהחזבאללה התחזק בלבנון.לאחר מלחמת לבנון השנייה הוקם מנגנון פיקוח אחר בדמות החלטת מועצת הביטחון 1701.גם החלטה זו אוסר על ירי רקטות והברחות נשק מסוריה לחזבאאללה אך הדבר איננו ממומש בשטח.
להערכתי שום מנגנון פיקוח לא יגביל את פעולתו של החמאס.מצרים הייתה יכולה להלחם היטב בתופעת ההברחות משטחה אך לא עשתה זאת וספק רב אם תעשה זאת בעתיד,אין לה שום התנגדות שהחמאס יקיז את דמה של ישראל העיקר שלא יסכן את יציבות המשטר במצרים.הברחות הנשק לרצועה אינן פוגעות בביטחונה, אם התופעה הייתה הפוכה ומשטח הרצועה היו הברחות לשטח מצרים היא הייתה פועלת בתקיפות להפסיקן.מצרים מתנגדת לנוכחות משקיפים זרים או חיילים של צבא ארצות הברית בשטחה והיא מוכנה לכך שארצות הברית תספק לה ציוד חדיש לגילוי מנהרות או שישראל תסכים לשינוי הפרוטוקול הצבאי של הסכם השלום עימה ותסכים להגדלת כוח משמר הגבול המצרי באזור רפיח כדי שיוכל להילחם ביעילות בתופעת ההברחות.
בשלב הזה החמאס מתנגד להצעה המצרית וגם ישראל בוחנת אותה ביסודיות.טרפודה של ההצעה המצרית יביא להרחבת הפעולה הצבאית הישראלית בעזה והעמקתה עד לכיבוש כולל של הרצועה.המחיר שתשלם ישראל בחיי חייליה עלול להיות גבוה אך לפחות יהיו למבצע "עופרת יצוקה" הישגים ממשיים בשטח.יש חשש רב כי קבלת היוזמה המצרית תשחק את הישגיה של ישראל במלחמה על עזה והחמאס יכריז על נצחונו וישוב ויחזק את כוחו ומעמדו בתוך כמה חודשים דבר שיאלץ את ישראל לשוב ולצאת למלחמה נוספת ברצועת עזה.

.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר