יום ראשון, 14 בדצמבר 2008

איום קיומי


איראן מאיצה את פרויקט הגרעין שלה ונראה שמדינות העולם משלימות עם התגרענותה.ההערכה בישראל היא כי הנשיא אובאמה לא יורה לתקוף את מתקני הגרעין של איראן בטווח הזמן הקרוב. ישראל צריכה לשקול ברצינות לפעול לבדה נגד איראן ולהשמיד את יכולתה הגרעינית שמהווה איום מסוכן על קיומה של ישראל

לפני כמה ימים השתתפתי בכינוס של מעצבי דעת קהל בכירים במטה נאט"ו בבריסל.בכירים בצמרת נאט"ו שהשתתפו בכינוס לא הכחישו כי איראן מהווה סכנה עתידית עבור אירופה אולם לא גילו התלהבות להשתתף בפעילות צבאית נגד איראן במקרה שהדיפלומטיה העולמית והדיאלוג שמתכוון הנשיא הנבחר אובאמה לנהל מול איראן ייכשלו.
הנימוקים שנמסרו לנו בכינוס , למגמה הזו של נאט"ו, היו שונים.ההערכה הייתה כי חברות נאט"ו יחששו שפעולה נגד איראן תיכשל כפי שנכשלה ארצות הברית בעיראק,שהמצב באפגניסטאן מחייב את נאט"ו לתגבר את כוחותיה המוצבים שם ושמספרם מגיע לכ-50 אלף חיילים וכי יש חובה לאפשר לנשיא הנבחר אובאמה למצות את הדיאלוג מול איראן.
באשר לאיום הטילי האיראני על אירופה, אותם טילי "שהאב" המגיעים לטווח של 2000 ק"מ ויותר ,נאמר לנו שהוא נלקח בחשבון וכי נאט"ו תקים באירופה מערכת להגנה מפני טילים בליסטים.
המסקנה מהדברים הייתה ברורה ,ישראל איננה יכולה לסמוך על כך שנאט"ו תעשה פעולה כלשהי כדי למנוע מאיראן את היכולת הגרעינית הצבאית.
מי שזקוק להוכחה לגבי האופן הכושל שבו טיפלה הקהילה הבינלאומית בהתגרענותה של איראן כדאי שיקרא את דבריו של מחמד אל בראדעי,ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית שאמר ,לפני כמה ימים, כי הקהילה הבינלאומית נכשלה בטיפול בסוגיה האיראנית.בראדעי סבור כי הפיתרון נעוץ במישור הדיפלומטי ובהדברות מקיפה עם איראן.
האומנם כך?
לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ולבראדעי עצמו היה גם כן חלק בכישלון לעצור את איראן מלהצטייד ביכולת גרעינית. הדו"חות של הסוכנות היו נכונים מבחינה טכנית אך בראדעי לא התריע בזמן בפני מדינות העולם על המגמות המסוכנות של הממצאים שהעלה בבדיקותיו,הוא לא היה תקיף מספיק ולא העניק כלים פוליטיים למדינות העולם להתמודד עם האיראנים.ייתכן שאילו עשה זאת התגובה במדינות העולם למדיניות הגרעינית של איראן הייתה שונה. ובאשר לפיתרון ההדברות עם איראן שמציע בראדעי,כדאי להפנות אותו לדברים שאמר השבוע סגן נשיא איראן רחים מאשווי בפגישה בסעודיה עם נשיא סודאן עומר אל-בשיר,רחים מאשווי אמר: "השמדת הציונות צריכה להיות יעד של העולם כולו,המשטר הציוני פושע ומושחת ומסכן לא רק את העולם הערבי והמוסלמי אלא את האנושות כולה".
כמה מומחי מודיעין בישראל מעריכים כי ממשל בוש היוצא איבד כבר לפני כמה חודשים את האופציה הצבאית לתקוף את מתקני הגרעין של איראן בעקבות הדו"ח שפרסמה מועצת המודיעין האמריקנית וכי גם ממשלו החדש של אובאמה לא ינחית מכה צבאית על איראן.
לעומת זאת מעריך דני איילון שגריר ישראל לשעבר בוושינגטון כי ממשלו של אובאמה לא ישלים עם איראן גרעינית ויפעל בכל הדרכים למנוע זאת כולל באמצעות הנחתת מכה צבאית, מכיוון שאם תשיג איראן נשק גרעיני הדבר יסמל את סוף הנוכחות האמריקנית במזרח התיכון ותחילת שקיעתה של ארצות הברית כמעצמה.
לדבריו של דני איילון, הנשיא החדש אובאמה ינהל דיאלוג נוקשה עם איראן תוך מתן אולטימאטום לשליטיה, הוא יפעל לצרף אליו את רוסיה וסין כדי להטיל על איראן חרם אמיתי והרמטי.אם לא ישיגו הסנקציות את המטרה יפעל הנשיא אובאמה גם בדרך הצבאית.איילון מעריך כי אובאמה יתחיל לטפל באיראן מייד עם כניסתו לתפקיד ולא ימתין עד לאחר קיום הבחירות לנשיאות באיראן בעוד כמה חודשים.
ומה מעריכים באיראן?
האיראנים עצמם מעריכים כי האופציה היחידה שנותרה על הפרק היא שישראל תתקוף לבדה את איראן.כדי להרתיע את ישראל מפיצים האיראנים ידיעות כי אלפי מתאבדים יבצעו ,במקרה של תקיפה ישראלית, פיגועים נגד מטרות אמריקניות.הפצת ידיעות אלה נועדה להפעיל לחץ על ארצות הברית להשפיע על ישראל להימנע מפעולה צבאית נגד איראן.האיראנים לא פוסלים את האפשרות שישראל תתקוף מטרות בשטחם בשבועות האחרונים של ממשלו של הנשיא בוש ותנצל את "תקופת הדמדומים" בין שני הממשלים ערב הבחירות בישראל.האזהרות שהם משמיעים כלפי ארצות הברית וישראל הן ההוכחה הטובה ביותר לחששותיהם.
אמיר מוסאווי,פרשן בכיר לעניינים אסטרטגיים ומקורב לצמרת השלטון בטהרן מעריך,לעומת זאת, כי הסבירות שישראל תתקוף את איראן היא נמוכה בגלל התנאים שבהם שרויה ישראל.לדבריו מערכת ההגנה האווירית שלה היא בלתי יעילה מול הרקטות של החזבאללה וגם מערכת טילי ה"חץ" היא כושלת. לדעתו החלטה ישראלית לתקוף את מתקני הגרעין באיראן "תהיה טיפשית ותהווה את תחילת הקץ של הישות הציונית".לאיראן יש אלפי טילים ושום אזור בישראל לא יהיה בטוח מפניהם אומר מוסאווי.

האם ישראל יכולה לתקוף לבדה את איראן ולהשיג את עצירת הפרויקט הגרעיני האיראני או לפחות עיכוב השלמתו לזמן ממושך?

בהחלט כן, כך סבורים קצינים בכירים בחיל האוויר הישראלי ובמערכת המודיעין על כל שלוחותיה.לדבריהם, הרבה תלוי במפה המודיעינית המצויה בידי ישראל,יש לוודא כי המטרות שיותקפו הן ראויות וכי הסבירות לפגוע בהן היא גבוהה. יש ללמוד היטב גם את מערך ההגנה האווירית של האיראנים ולנסות ולתאם עם ארצות הברית את התקיפה מתוך תקווה שארצות הברית לא תפעל להניא את ישראל מביצוע הפעולה. אפשר לעדכן את האמריקנים מראש כמה ימים לפני ההתקפה הישראלית או אד הוק כמה שעות ספורות לפני היציאה לדרך.
ההערכה בישראל היא כי הממשל לא ימנע בכוח את פעולת חיל האוויר הישראלי,סביר להניח כי הממשל החדש של אובאמה לא יאהב, בלשון המעטה, להיות מופתע אך צבא ארצות הברית ימסור את הקודים הדרושים של המרחב האווירי במפרץ לטייסי חיל האוויר הישראלי וכי שום טייס אמריקני לא ינסה ליירט את מטוסי חיל האוויר שלנו ביציאתם או בחזרתם מהפעולה. ההערכה היא גם שהאמריקנים יגלו הבנה לצעד כזה של ישראל ולא יינקטו סנקציה נגדה.
מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף במילואים איתן בן אליהו סבור אחרת. בן אליהו שולל אופציה צבאית ישראלית נפרדת נגד איראן ללא שיתופה של ארצות הברית. לדבריו ברגע שהנשיא אובאמה ייקח לידיו את הטיפול באיראן,ישראל צריכה להיות חלק מהאופציה הצבאית אך אסור לה לפעול צבאית לבדה.בן אליהו אומר כי פרויקט הגרעין האיראני הוא גדול בהיקפו וכולל עשרות אתרים ומתקנים,מדובר בתשתית רחבה ולא באתר אחד כפי שהיה בעיראק ולכן האופציה הצבאית צריכה להיות חלק מתהליך מדיני כולל.אם ארצות הברית תיכשל במאמציה אין מקום שישראל תהיה "חוד החנית" בעניין זה. "אופציה צבאית מנותקת ממהלך מדיני היא חסרת סיכוי" מסכם בן אליהו את עמדתו.
ומה באשר לתגובה האיראנית להתקפה כזו של ישראל?
ההערכה בישראל היא שאיראן תגיב על התקפה ישראלית על מתקני הגרעין שלה בניגוד לסדאם חוסיין ובשאר אסד שנמנעו מלהגיב לאחר שישראל תקפה את המתקנים הגרעינים שהיו בשטחם.
בישראל מעריכים כי התגובה האיראנית תהיה מוגבלת יחסית.איראן תפעל באמצעות החמאס והחזבאללה לשגר כמה מטחי רקטות לעבר ישראל,היא תנסה ליזום פיגועים נגד יעדים ישראלים ויהודים בחו"ל ואולי אפילו תשגר כמה מטחים של טילי "שהאב" משטחה לעבר ישראל. בידי האיראנים כמה מאות טילים מסוג זה. התגובה הזו היא צפויה וישראל יכולה להתמודד עימה.
לא סביר להניח שאיראן תסגור את מיצרי הורמוז,תמקש את מי המפרץ ותתקוף יעדים במדינות המפרץ למרות שהיא מאיימת לעשות זאת.תגובה כזו תזמין מעורבות עמוקה של ארצות הברית שתנחית אף היא מהלומות צבאיות על איראן, טהרן איננה מעוניינת בכך.אם כן,התגובה האיראנית תהיה כואבת אך אין מדובר בתגובה שתהיה בה משמעות אסטרטגית מבחינתה של ישראל.
השד של התקפה ישראלית על מטרות באיראן איננו נורא כל כך, האלטרנטיבה שלאיראן יהיה בסופו של דבר נשק גרעיני היא המסוכנת ביותר.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר