יום ראשון, 30 בנובמבר 2008

אחריות של סוריה ולבנון


ארגון החזבאללה מחזק את אחיזתו בדרום לבנון ונערך ל"סיבוב הבא" מול ישראל תוך שהוא מפר בגסות את החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם.ישראל צריכה להודיע למדינות העולם כבר עכשיו כי לבנון וסוריה נושאות באחריות להפרת החלטה 1701 וכי גם הן תשלמנה את המחיר במקרה של חידוש המלחמה בצפון

לפני כמה ימים ערך ארגון החזבאללה תרגיל צבאי חשאי מצפון ומדרום לנהר הליטאני בלבנון.בתרגיל לא נעשה שימוש באש חי אלא תורגלה פריסה בלבד בשטח ההררי של דרום לבנון.
התרגיל נועד על פי מקורות ערביים להפגין את המוכנות של החזבאללה לרגל יום העצמאות ה-65 של לבנון ולהציג את הארגון כמגן העיקרי של לבנון במקומו של צבא לבנון.
מאז מלחמת לבנון השנייה נוהג ארגון החזבאללה לערוך אימונים ותרגילים בדרום לבנון.בשנה האחרונה הוא ערך שני תרגילים גדולים.תרגילים אלה מהווים הפרה בוטה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם. באזור דרום לבנון אמורים על פי ההחלטה לפעול רק ממשלת לבנון בסיוע של כוחות יוניפ"יל והוא אמור להיות מפורז מנוכחותם ומפעילותם של גורמי הטרור השונים.
שר הביטחון אהוד ברק הזהיר בכנסת, לפני כמה ימים, כי ארגון החזבאללה שילש את כוחו מאז סוף מלחמת לבנון השנייה וכי בידו טילים המאפשרים לו לפגוע באשקלון, באר שבע ודימונה.
מה כוחו של ארגון החזבאללה היום? האם החלטה 1701 של האו"ם הייתה טובה לביטחון ישראל וכיצד מתכונן צה"ל להתמודד עם איומי הסיבוב הבא עם ארגון החזבאללה שלכולם ברור כי הוא בוא יבוא?
מאז מלחמת לבנון השנייה ועד היום הידק ארגון החזבאללה את אחיזתו בדרום לבנון.
כוחות החזבאללה פרוסים ב-160 כפרים מדרום לנהר הליטני.כל כפר מהווה אתר צבאי של הארגון עם מפקדה ועם מרכז קשר.את הכפרים מנהלים אנשי הארגון ובכל כפר מוסתרות עשרות רקטות. הכול מוכן לשיגור לעבר מטרות בישראל ביום פקודה.
למעשה,ארגון החזבאללה תגבר את האזור הבנוי בדרום לבנון וצייד אותו ברקטות בנוסף לביצורים המתוחכמים והמדופנים שבנה והמכונים בעגה הביטחונית במילים "שמורות טבע".
צבא לבנון פרוס בדרום לבנון עד גדר הגבול עם ישראל, בשטח הזה גם מסתובב כוח של 12 אלף חיילים אירופאים של יוניפ"יל, אך מי ששולט בו למעשה הם כוחות החזבאללה שמתוגברים גם בעשרות מדריכים איראנים.
עוצמתו הצבאית של ארגון החזבאללה גדלה בתקופה הזו, היום יש בידיו יותר מ-40 אלף רקטות לטווחים של עד 200 ק"מ, הוא פרס גם מערכת תקשורת עצמאית שאיננה תלויה בתשתית התקשורתית של לבנון ומאפשרת לו תקשורת חסויה.
בתחום הנ"ט הצטייד החזבאללה בטילי נ"ט מתקדמים מתוצרת "קונקורד" ו "קורנט " וסוריה אמורה לחזק בקרוב את יכולת ההגנה האווירית של הארגון בנשק נ"מ מתקדם שיאיים על טיסות מטוסי חיל האוויר הישראלי.
ראש אמ"ן אמר לאחרונה כי "סוריה הפכה לאסם התחמושת של החזבאללה" ואכן סוריה ואיראן מספקות לארגון הזה נשק מגוון.לא מדובר ב"הברחות" נשק משטח סוריה ללבנון אלא באספקת נשק קבועה ומסודרת לחזבאללה דרך שטח סוריה ונמל התעופה בבירות.
כל הפעילות הזו של החזבאללה מרוקנת מתוכן את החלטה 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם.כל העולם יודע זאת וגם ישראל מבינה זאת היטב.

מה קבעה החלטה 1701 של האו"ם?

כזכור,החלטה 1701 אושרה במועצת הביטחון של האו"ם ב-12 באוגוסט 2006 והיא קראה להפסקת אש בין ישראל לחזבאללה במלחמת לבנון השנייה,תוך פריסת כוח או"ם חמוש ופריסה של צבא לבנון בדרום לבנון, על מנת למנוע מארגון החזבאללה להמשיך לפעול בשטח לבנון.
ההחלטה קבעה כי כוח יוניפ"יל מתוגבר באלפי חיילי או"ם חמושים עם סמכות להפעיל נשק וסיוע של האו"ם יתפרסו ביחד עם צבא לבנון בדרום לבנון. סעיף 12 בהחלטה קבע כי שטחי הפעילות של כוח האו"ם "לא ינוצלו לביצוע פעולות עוינות מכל סוג...." עוד קובע הסעיף את חובת הכוח "להגן על אזרחים מפני איום מתפתח של אלימות פיזית".
ההחלטה גם קבעה שיש למנוע הכנסת נשק לאזור ללא הסכמה של ממשלת לבנון והטלת אמברגו מלא על העברת נשק לחזבאללה.
בפועל כבר יותר משנתיים לא יורה ארגון החזבאללה רקטות לעבר ישראל ואכן גם צבא לבנון וכוחות יוניפ"יל של האו"ם נפרסו בדרום לבנון.אולם ממשלת לבנון נתנה במהלך התקופה הזו גושפנקה רשמית לארגון החזבאללה כי הוא חלק בלתי נפרד מ"ההתנגדות הלבנונית" במקרה של התלקחות עם ישראל.יתר על כן ארגון החזבאללה מקיים אימונים צבאיים בדרום לבנון וכאמור אספקת הנשק אליו נמשכת.
גם גורמים שונים בלבנון מודים בפה מלא כי החלטה 1701 של האו"ם לא מיושמת בשטח. השיח' עבדאללה חמידי,מחכמי הדת הסונים בצפון לבנון אומר כי הנוכחות של כוחות יוניפ"יל בדרום לבנון היא סמלית ולמראית עין בלבד,כוחות האו"ם אינם ממלאים את תפקידם כראוי ,כוחות צבא לבנון נתונים למרותו המלאה של ארגון החזבאללה והם גם לא מונעים אספקת נשק מסיבית מסוריה לחזבאללה.
לדבריו האימונים של החזבאללה הם חלק מפעילות נרחבת יותר שמתכנן הארגון לעשות לא רק בדרום לבנון אלא בלבנון כולה וזאת לקראת הבחירות לפרלמנט הלבנוני במאי 2009 מחשש שהקואליציה הפרו סורית תובס בבחירות.
ישראל לא עושה די בזירה הבינלאומית בכל הקשור להפרת החלטת 1701 של האו"ם,דיפלומטיה שקטה לא תעזור, ישראל צריכה לפנות לאו"ם בדרישה שתשלח משלחת או שליח מיוחד שיבדוק את יישום ההחלטה בשטח, ישראל צריכה לנקוט קו תקיף בדרישותיה מהאו"ם שכן הוא הכתובת שצריכה לאכוף את ההחלטה.
בינתיים מגבשת ישראל את תוכנית התגובה שלה לירי רקטות וטילים לעבר ישראל לקראת עימות נוסף שעלול להתלקח בצפון.אלוף פיקוד הצפון גדי אייזינקוט גורס כי "דוקטרינת א-דאחייה" שבה נקט צה"ל במלחמת לבנון היא יעילה וצריכים להשתמש בה במלחמה הבאה מול החזבאללה.כזכור חיל האוויר הישראלי הפציץ וכתש מהאוויר את שכונת הדאחייה שבדרום ביירות שבה היו מרוכזות מפקדות החזבאללה.
הדוקטרינה החדשה המתגבשת בצה"ל גורסת כי במלחמה הבאה צריך צה"ל להגיב בצורה לא פרופורציונלית בליבת התורפה של האוייב כמאמץ עיקרי כשהמאמץ לפגוע ביכולות השיגור של האוייב הוא רק משני.
על פי התפיסה הזו, צה"ל אמור "לצרוב בתודעה של האוייב" כי כל שיגור של טיל או רקטה לעבר ישראל יענה בתגובה חריפה ומסיבית לעבר מקורות הירי.מדיניות תגובה כזו של צה"ל אמורה לבטל את ה"חסינות מפני פגיעה" שהייתה לכפרים השיעיים בדרום לבנון בזמן מלחמת לבנון השנייה.
לסיכום ניתן לומר כי החלטה 1701 של האו"ם הייתה גרועה עבור ישראל, היא כבלה את ידי ישראל במלחמתה בטרור,היא לא הביאה לשחרורם של שני החיילים החטופים גולדווסר ורגב ז"ל ובחסותה התחזק ארגון החזבאללה.
אולם אסור לישראל לחכות למלחמה הבאה עם החזבאללה מבלי לנקוט פעולות אזהרה המתחייבות כבר כעת.ישראל צריכה להודיע למדינות העולם כי אם תפרוץ מלחמה נוספת עם הארגון הזה לא תינתן שום חסינות ללבנון ולסוריה. לבנון נשלטת כיום לחלוטין על ידי החזבאללה שיש לו זכות וטו מלאה על כל החלטה של הממשלה בלבנון , הכוח הצבאי האפקטיבי בלבנון הוא כוחו של החזבאללה ולמעשה יש זהות מלאה בין המדינה לבנון לבין ארגון החזבאללה.לכן ישראל צריכה להבהיר חד משמעית כבר עכשיו כי כל עימות אלים של ישראל עם החזבאללה יביא להריסתה המוחלטת של לבנון.אם לבנון מעניקה חסות מלאה לארגון הטרור הזה עליה לדעת גם שהיא זו שתשא במחיר הכבד של תמיכתה בו.אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר