יום ראשון, 23 בנובמבר 2008

אמירות אסלאמית קיצונית

ארגון החמאס החל לבסס ברצועת עזה את היסודות להקמתה של אמירות אסלאמית קיצונית הנתמכת בידי איראן.ישראל חייבת לפעול במהירות ונחישות לסילוקו של שלטון החמאס מהרצועה.הדרך היעילה לכך היא באמצעות מבצע צבאי נרחב וכיבושה מחדש של רצועת עזה

אירועי הימים האחרונים ברצועת עזה שבו והמחישו לנו את המציאות העגומה שנוצרה ברצועת עזה כתוצאה מהמדיניות הכושלת של כמה מממשלות ישראל בשנים האחרונות.מאז ה-4 בנובמבר,לאחר שישראל סיכלה בפעולה צבאית את פיגוע החטיפה שתכנן ארגון החמאס באמצעות "מנהרה מתקתקת",נורו לעבר שטח ישראל יותר ממאה רקטות ועשרות פצצות מרגמה.
אולם כדאי שנזכר קצת בהיסטוריה הלא רחוקה,מאז הנסיגה החד צדדית מהרצועה לפני שלוש שנים הוברחו לרצועה , עד סוף 2007 , כ-250 טון חומרי נפץ וכמות בלתי מוגבלת של טילי נ"ט ונ"מ דרך המנהרות באזור רפיח.
מאז ינואר 2007 ועד היום נורו מרצועת עזה לעבר ישראל יותר מ-3000 רקטות ופצצות מרגמה בידי ארגונים פלסטינים הממומנים על ידי איראן.מאות פעילים של ארגון החמאס עברו בשנה האחרונה אימונים צבאיים באיראן ושבו לרצועת עזה ועימם מאות מיליוני דולרים לחיזוק שלטון החמאס.
גורמי ביטחון בכירים בישראל מאשרים כי ברצועת עזה מתבססת אמירות אסלאמית דיקטטורית הנשלטת בידי זרוע של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית הסונית והנתמכת על ידי איראן השיעית.שילוב נדיר של שיתוף פעולה שמטרתו להקים מדינת טרור מוסלמית קיצונית.
האמירות האסלאמית החדשה החלה ליישם כמה תהליכים מסוכנים בשטח. היא החלה בהפצת דת האסלאם והאידיאולוגיה הקיצונית של תנועת "האחים המוסלמים" באמצעות מערכת החינוך, המסגדים,ארגוני הצדקה והתקשורת(מערך א-דעווה), הפעילה "משטרת מוסר" האוכפת ברחוב העזתי לבוש צנוע לנשים,החרמת אלכוהול וסרטי פורנו ועוד ולאחרונה היא אף החלה בהכנות להחלת חוקי העונשין של ההלכה האסלאמית(השריעה-בערבית) על תושבי הרצועה.חוקים אלה הנהוגים למשל בסעודיה כוללים הוצאות להורג,סקילה,עריפת ראשים וכריתת אברים.
האמירות האסלאמית החמאסית שהתחילה להתבסס ברצועה מאיימת גם להתפשט לעבר יהודה ושומרון.בתחומי הגדה , התחיל בעידוד תנועת החמאס ,תהליך של אסלאמיזציה אלא שישראל והרשות הפלסטינית השולטות בשטח משתפות פעולה כדי להילחם בתופעה.הפעילות המשותפת כוללת סגירת מוסדות של החמאס,החרמת כספים, מעצרים וחקיקת תקנות והגבלות על פעילות האסלאם הקיצוני.
ישראל עדיין לא החליטה האם היא מעוניינת בהמשך שלטון החמאס ברצועת עזה או בהחזרתה של הרשות הפלסטינית לשם או לחילופין בכיבוש ישראלי של הרצועה והחזרת שלטון הממשל הצבאי. מהחלטה חשובה זו אמורה להיגזר דרך הפעולה הישראלית.
יש בישראל הסבורים כי שלטון החמאס ברצועה , ללא פעילות טרור נגד ישראל, משרת אותנו בדרך הטובה ביותר.המשך שלטון החמאס ברצועה מפלג את החברה הפלסטינית ומחליש אותה,הוא שומר על נתק קבוע בין הגדה לרצועה ומאפשר לישראל לטעון כי "אין פרטנר" בצד השני שעימו אפשר להגיע להסדר כיוון שתנועת החמאס איננה מוכנה להכיר במדינת ישראל וקוראת להשמדתה.לכן כדאי לשמר את השלטון הזה אך לוודא שהוא איננו נוקט בפעולות טרור נגד ישראל.
מאידך גיסא יש הסוברים שישראל צריכה למגר את השלטון הזה ולהחזיר את הרשות הפלסטינית לשלוט ברצועה כדי שאפשר יהיה לנהל משא ומתן עם פרטנר אחד חזק השולט על כל השטחים ולהגיע עימו להסדר.
לגבי חידוש שלטון הממשל הצבאי הישראלי ברצועה דומני שרבים מבינים שאין לישראל שום אינטרס לשלוט ברצועת עזה ובחיי תושביה וכי צעד כזה יכול להיות רק צעד זמני עד למציאת פתרון אחר.
בכל מקרה,דבר אחד ברור, יש למנוע את המשך פעולות הטרור נגד יישובי עוטף עזה וערי הדרום מתוך הרצועה ואסור לאפשר לאמירות האסלאמית החדשה לבנות תשתית טרור נרחבת ברצועה באותו האופן שבנה ארגון החזבאללה בלבנון.
הדבר הרצוי ביותר היה שתושבי הרצועה הם שיפילו את שלטון החמאס באמצעות התקוממות עממית.אפשרות זו נראית כעת רחוקה מתמיד שכן החמאס שולט ב"יד ברזל" ברצועה ומדכא במהירות באמצעות מנגנוני הביטחון שלו כל גילויי ביקורת או מחאה.
כלפי חוץ דוחים בחמאס את כל הדיווחים על הקמת אמירות אסלאמית ברצועה.הד"ר ראזי חמד ממנהיגי החמאס בעזה אומר כי גורמי המודיעין בישראל חוששים מארגונו ומהאידיאולוגיה שלו ולכן הם מפיצים דיווחים אודות הקמת שלטון מוסלמי קיצוני בעזה.לטענתו תנועת החמאס איננה מאמינה בהשלטת האסלאם בכוח והיא מאמינה באחדות לאומית ובדמוקרטיה.לדבריו תנועת החמאס לא שינתה , מאז שעלתה לשלטון , את המצב החברתי ברצועה והיא הביאה יותר יציבות וביטחון לפלסטינים.
ראזי חמד רואה במודל של תורכיה שבה שולטת מפלגה אסלאמית כמודל טוב שעל הפלסטינים לאמץ.
ברור שטענות אלה הן צפויות ומטרתן לצייר את שלטון החמאס ברצועה כשלטון מתון.המציאות ברצועה ידועה היטב לישראל,לרשות הפלסטינית ,למצרים ולכל הגורמים הבינלאומיים המטפלים ברצועת עזה.

האם יש פיתרון מדיני לטפל במצב או שפיתרון צבאי הוא הכרחי?

ישראל השיגה כארבעה חודשים של שקט בכך שהסכימה להסדר הרגיעה (התהדיאא') עם החמאס.ייתכן שההסדר יוארך בעוד כמה חודשים אך שני הצדדים יודעים שחידוש הטרור הוא רק שאלה של זמן. בינתיים מנצל ארגון החמאס את הרגיעה לחיזוק כוחו הצבאי והצטיידות בכמויות עצומות של אמצעי לחימה לקראת עימות צבאי עתידי עם ישראל.ארגון החמאס גם ניצל את הסדר הרגיעה לחפירת מנהרה שבאמצעותה תכנן לחטוף חיילים ישראלים אך מזימתו נחשפה וסוכלה על ידי צה"ל.
כלומר, בסופו של דבר עימות צבאי בין ישראל לחמאס הוא בלתי נמנע שכן הארגון הזה איננו מעוניין בהפסקת פעילות הטרור והנחת העבודה שלו היא שעליו להרוויח זמן עד להתחזקותו בשטח וכי בסופו של דבר ישראל לא תצליח לעקור אותו מרצועת עזה אם יתבסס היטב בשטח ,בדיוק כפי שעשה החזבאללה בדרום לבנון.
מומחי ביטחון בישראל מציעים כמה דרכים צבאיות לטפל בטרור שהתחדש ברצועת עזה.הבעיה העיקרית היא ירי הרקטות לעבר הישובים הישראלים והם מציעים כמה דרכים מידיות לטיפול בבעיה. הדרך הראשונה היא לחדש את מדיניות החיסולים או מה שנקרא בעגה הצבאית ה"סיכול הממוקד" והדרך השנייה היא לפעול נגד אזורי השיגור של הרקטות הסמוכים לגבול עם ישראל באמצעות פשיטות צבאיות.
לדעתי, אין דרך אחרת לחסל את האמירות האסלאמית שהקים החמאס ברצועה מלבד מבצע צבאי כולל ומקיף ברצועה בסגנון מבצע "חומת מגן" שעשתה ישראל ביהודה ושומרון.רק מבצע כזה יביא להפסקה כמעט מוחלטת של ירי הרקטות נגד ישראל.אין די בהרתעת ארגון החמאס מלירות רקטות לעבר ישראל כפי שעשתה ישראל מול ארגון החזבאללה במלחמת לבנון השנייה, יש לעשות פעולה מעמיקה ולעקור מן השורש את שלטון החמאס ותשתית הטרור שהקים ברצועה לפני שיספיק להתבסס בשטח כפי שהצליח לעשות החזבאללה בדרום לבנון.החשש שמבצע כזה יביא לישיבה ממושכת של ישראל ברצועת עזה קיים לכן ישראל צריכה לקצוב מראש את פרק הזמן שהיא מתכננת לפעול ברצועה ובמקביל לפעול להצבת כוחות פלסטינים של הרשות או כוחות ערביים ברצועה בדיוק כפי הציעה מצרים לפני שלושה חודשים.רעיון זה היה מקובל על כמה מדינות ערביות אך ארגון החמאס טרפד אותו.
רק כיבוש מחדש של רצועת עזה , בעיתוי המתאים לישראל , יוריד את הטרור לרמה אפסית ומייד לאחר סיום פירוק תשתית הטרור ברצועה על כוחות צה"ל לסגת ממנה. חיסולה של האמירות האסלאמית שהקים החמאס ברצועה יבהיר לכל התנועות האסלאמיות הקיצוניות ולפטרון שלהן שהוא איראן, כי ישראל לא תאפשר הקמת ישויות טרור בשטחים הפלסטינים בניגוד לטעות שעשתה בעבר כשאפשרה לארגון החזבאללה להתבסס בדרום לבנון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר