יום ראשון, 19 באוקטובר 2008

יום המבחן


ארגון החמאס נערך לפעילות נגד הרשות הפלסטינית בגדה במטרה לזעזע את המערכת השלטונית לקראת ה-9 בינואר 2009 המועד שבו יסיים הנשיא הפלסטיני באופן רשמי את כהונתו.במערכת הביטחון מעריכים שכוחו של החמאס מוגבל והוא לא יצליח במשימתו.לגורמי הביטחון יש כמה הצעות כיצד לסכל את תוכנית החמאס

תאריך ה-9 בינואר 2009 הפך לתאריך חשוב במזרח התיכון.כל מדינות ערב מתעניינות בו וגם ישראל,ארצות הברית ומדינות אירופה.
מי שהפך אותו לחשוב היה ארגון החמאס שהודיע באופן חד צדדי כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יסיים את כהונתו בתאריך הזה.
ברשות הפלסטינית מודאגים מאוד, הם רואים בהודעת החמאס ניסיון של הארגון להשתלט על המוסדות השלטוניים של העם הפלסטיני. ברשות הפלסטינית אומרים כי לאחר שארגון חמאס הצליח להשתלט על הפרלמנט, באמצעות הבחירות, הוא מנסה להשתלט עכשיו גם על מוסד הנשיאות.
בארגון הפת"ח לא שוכחים את התבוסה המחפירה של פעילי הארגון ברצועת עזה אשר נכנעו לפני שנה וחצי לצבא החמאס שכבש את הרצועה בהפיכה צבאית. לכן נערכת הרשות הפלסטינית בכוחות צבאיים גדולים שהכשיר הגנרל האמריקני קית' דייטון ונפרסו בערי הגדה, בג'נין, בשכם, ברמאללה ובקרוב גם בחברון.
כוחות אלה מיועדים, רשמית להלחם בפשיעה, ולשמור על הסדר אך מטרתם האמיתית היא לשמור על שלטונו של הנשיא מחמוד עבאס מפני החמאס.
בינתיים שיחות הפיוס בקהיר תקועות. הנשיא עבאס דחה את הצעת החמאס לקיים מפגש משותף ביחד עם נציגי מצרים ב-25 באוטובר ועומד על כך שהמפגש יהיה בהשתתפות כל הפלגים הפלסטינים. בארגון הפת"ח מעריכים שהחמאס הציע את הצעתו כדי להרוויח זמן.
מפקדת מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בגדה פרסמה השבוע הודעה שבה הזהירה כי "תקטע את ידו של כל מי שינסה לפגוע בפרוייקט הלאומי הפלסטיני".היא האשימה את ארגון החמאס כי הוא צובר נשק ,אמצעי חבלה ומכשיר חוליות של פעיליו בשטחי יהודה ושומרון כדי לעשות הפיכה צבאית בגדה.
במערכת הביטחון הישראלית מודאגים מאוד. המידע המודיעיני מצביע על תוכניות של החמאס להתנקש בחייהם של בכירים במנגנוני הביטחון הפלסטינים בגדה ובחייהם של בכירים בפת"ח וברשות הפלסטינית. התוכנית הסודית של ארגון החמאס היא לנסות ולהבעיר את השטח ביהודה ושומרון לקראת ה-9 בינואר ולגרור את הציבור הפלסטיני למלחמת אזרחים ומצב של אנדרלמוסיה כדי להדיח את הנשיא עבאס מכסאו.
ישראל הידקה באחרונה את שיתוף הפעולה עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים, אנשיו של מחמוד עבאס הגבירו את הפעילות נגד מוסדות שבהם שולט החמאס בגדה, והם מנסים למנוע הברחות כספים, נשק וחומרי חבלה לתוך שטחי יהודה ושומרון.למנגנונים האלה יש אינטרס משותף עם ישראל והם פועלים ללכוד את פעילי החמאס בהוראתו הישירה של מחמוד עבאס.יש להדגיש כי אין מדובר בסיכול פעילות טרור נגד ישראל אלא בעיקר לשמור על כיסאותיהם וראשיהם של מחמוד עבאס ואנשיו. לפעמים נוח לרשות הפלסטינית להציג את פעילות מנגנוני הביטחון שלה כאילו שהיא נועדה למנוע פעולות חבלה נגד ישראל ולא כמכוונת להצלתו של הנשיא מחמוד עבאס.
האם באמת יש ביכולתו של ארגון החמאס ל"הבעיר את שטחי יהודה ושומרון"?
כנראה שלא, ישראל שולטת בכל השטחים האסטרטגים ביהודה ושומרון והרשות הפלסטינית פרסה את נאמניו החמושים של מחמוד עבאס בערים המרכזיות של הגדה. להערכת גורמי הביטחון ארגון החמאס יכול להניע את פעיליו באופן מוגבל בעיקר באזור חברון.
מה שארגון החמאס כן יכול לעשות הוא לבצע שורה של התנקשויות בראשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בגדה הנאמנים למחמוד עבאס.
לארגון חמאס יש ניסיון מוצלח מנקיטת שיטה זו ברצועת עזה. לפני שעשה את ההפיכה הצבאית חיסלו אנשיו כמה בכירים במנגנוני הביטחון ובראשם את מוסא ערפאת ראש המודיעין הצבאי ובאופן הזה החלישו מאוד את ארגון הפת"ח ואת שלטון הרשות הפלסטינית כשלב מקדים לקראת ההשתלטות הצבאית בשטח.גורמי הביטחון בישראל מעריכים עם זאת כי תנועת החמאס איננה יכולה להבעיר את השטח ביהודה ושומרון ברמה של התקוממות עממית.
בכירים בארגון הפת"ח בגדה נשבעו בפניו של הנשיא עבאס כי לא יאפשרו לחמאס את אשר עשה ברצועת עזה.בפת"ח מתכננים להגיב ביד קשה על כל התנקשות או ניסיון התנקשות של החמאס בבכירי הארגון או בראשי הרשות הפלסטינית.
מערכת הביטחון הישראלית נערכת לכל התרחישים האפשריים ויש בכירים בה הסבורים כי בסופו של דבר תמצא הנוסחה שתאפשר למחמוד עבאס להמשיך בתפקידו כנשיא.אולם צריך לקחת בחשבון את כל האפשרויות. בכיר במערכת הביטחון אמר לי כי "ה-9 בינואר הוא תאריך שאי אפשר להתעלם ממנו ,ברגע שהחמאס הציף אותו וקבע אותו כתאריך יעד אי אפשר להתעלם ממנו ויש להיערך בהתאם".
ההמלצות של מערכת הביטחון לדרג המדיני יהיו כנראה להמשיך בנוכחות הביטחונית הקבועה של צה"ל בכל שטחי יהודה ושומרון בכל מצב גם אם תמצא הנוסחה שהנשיא עבאס ימשיך בתפקידו.
מערכת הביטחון תמליץ כנראה גם על מתן הקלות בתנועה לתושבים הפלסטינים ביו"ש ועל פעילות הסברה בקרב התושבים הערבים כי מצבם הכלכלי וזכויות האדם שלהם ייפגעו אם ישתלט החמאס על הגדה."הם צריכים לראות כיצד סובלים תושבי הרצועה משלטון החמאס,אין להם מה לקנא בהם" אומר גורם בטחוני בכיר.
יש גם כאלה במערכת הביטחון הסבורים שישראל צריכה לשחרר לאלתר את מרוואן ברגותי מהכלא הישראלי. לדבריהם ברגותי הוא מנהיג עממי שלמרות שהוא מתחרה במחמוד עבאס על כיסא הנשיאות הוא יכול לסייע להשתלטות מחודשת של תנועת הפת"ח על רצועת עזה. הגורמים האלה סבורים שישראל צריכה להתעלם ממעשי הטרור של ברגותי ולשחררו מהכלא מכיוון שהאינטרס העליון שלה הוא להמשיך לתמוך ב"גורמים המתונים הפלסטינים" ולשמרם ובראשם הנשיא מחמוד עבאס.
ברגותי שפיקד על ארגון "גדודי חללי אל-אקצא" של הפת"ח באינתיפאדה השניה נדון בבית משפט ישראלי לחמישה מאסרי עולם על רצח אזרחים ישראלים.הוא נחשב למחבל בכיר "עם דם על הידיים" אך יש הסבורים במערכת הביטחון ששחרורו לא ייחשב כ"פרס לטרור" וכי עדיף לשחררו עכשיו בצעד של מחווה ישראלית ולא במסגרת העסקה עם חמאס לשחרורו של גלעד שליט מכיוון שאז יהיה חייב ברגותי את שחרורו לארגון החמאס ויקשה עליו להתעמת עימו.
בדבר אחד אין ספק, היעלמותו של מחמוד עבאס מהזירה המדינית תשים קץ לתהליך המדיני עם הפלסטינים. שום ממשלה בישראל לא תסכים לנהל משא ומתן עם נשיא מטעם החמאס. סביר להניח כי גם ארצות הברית ומדינות רבות באירופה ינקטו בקו הזה והתהליך המדיני "ייתקע" לתקופה ממושכת.ייתכן שזה מה שארגון החמאס רוצה השאלה היא אם הדבר טוב גם לישראל, על כך אין עדיין תשובה ברורה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר