יום שלישי, 14 באוקטובר 2008

הכוח שבחולשה


ארגון החמאס נהנה מהסטטוס קוו שבמסגרתו הוא שולט באופן מוחלט ברצועת עזה והוא מעוניין למשוך עד אין קץ את שיחות הפיוס בקהיר כדי שלא ייאלץ לוותר על שליטתו בה. למרות חולשתו יש ביכולתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לנקוט כמה מהלכים שיאפשרו לו להמשיך בתפקידו כנשיא וימלכדו את החמאס

בדוחא שבקטר התקיימה השבוע "ועידת ירושלים השישית" בהשתתפות נציגים רבים מהעולם הערבי והאסלאמי. בועידה לא השתתף שום נציג של ארגון הפת"ח אך מצד החמאס נכח בה ח'אלד משעל ראש הלשכה המדינית של הארגון.
הועידה דנה בנושא ירושלים והתמיכה בה אך נושא חשוב לא פחות היה הדיון בפיצול במחנה הפלסטיני והמחלוקת שקרעה את המרקם הפוליטי לשתי ישויות נפרדות, מדינת חמאס ברצועת עזה וישות הנשלטת בשטחי יהודה ושומרון על ידי הרשות הפלסטינית והמונשמת על ידי ישראל וארצות הברית.
העיתונות הערבית דיווחה על קונסנזוס בין כל באי הועידה כי יש לסיים במהירות את המחלוקות בין הפלסטינים דהיינו בין הפת"ח לחמאס.
ח'אלד משעל נשא נאום בועידה שבו הודיע כי ארגונו הגיע להסכמה עם ההנהגה המצרית בדבר הקמת "ממשלת פיוס לאומית", בנייה מחדש של מנגנוני הביטחון הפלסטינים בסיוע מדינות ערב ורפורמה מקיפה באש"ף.הוא הסביר כי סוכם על הקמת מנגנונים שלא יאפשרו פריצת המחלוקות מחדש וכי במסגרת הפיוס תושג גם הסכמה על נושא הבחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת.
לכאורה נשמע הגיוני ומבטיח אלא שכבר היינו בסרט הזה בעבר. לארגון החמאס יש בעיה בדעת הקהל הפלסטינית והערבית,הוא איננו יכול להצטייר כמי שמתנגד לפיוס הלאומי שכן הפיוס הזה נתפס כמפתח להסרת המצור מעל רצועת עזה ונתמך על ידי כל מדינות הליגה הערבית, לכן נוקט החמאס בטקטיקה של "הפוך על הפוך", הוא מציג מצג כאילו הוא מעוניין בפיוס הלאומי וכי ארגון הפת"ח מנסה לטרפד אותו. ח'אלד משעל כבר התחיל במלחמה הפסיכולוגית הזו כשהודיע בנאומו בדוחא כי נודע לו שיש גורמים בגדה המנסים לחבל בהבנות שהושגו בקהיר וכי הוא מיהר להתקשר לשר המודיעין המצרי עומר סלימאן, המנהל את שיחות הפיוס בקהיר, ולדווח לו על כך.
אין מה לזלזל בארגון החמאס, מנהיגיו יודעים לעבוד בשטח והם עושים את הכול כדי להמשיך ולהחזיק ברסן השלטון ברצועת עזה בידיהם.
החמאס מנסה להרוויח זמן, הוא בא לשיחות הפיוס בקהיר מתוך עמדת כוח בעוד הוא מנהל משא של דה-לגיטימציה לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. מידי יום חוזרים מנהיגי החמאס ,באמצעי התקשורת השונים, על הצהרותיהם כי כהונתו של הנשיא עבאס מסתיימת בעוד שלושה חודשים דהיינו ב-9 בינואר 2009 וכי בכוונתם להכריז על השיח' אחמד בחר ממלא מקום יו"ר הפרלמנט כמחליפו של הנשיא עבאס.
ממה נובע הביטחון העצמי הרב של החמאס בשיחות הפיוס בקהיר?
התשובה פשוטה, מצבו של החמאס מעולם לא היה טוב יותר וזאת מכמה סיבות:
א. החמאס שולט שליטה מוחלטת ברצועת עזה ועל פיו יישק דבר.הוא הקים גם צבא מסודר ומחומש באמצעי לחימה,אין לפת"ח אופציה צבאית להביסו ברצועת עזה והוא מצויד ברקטות וטילים היוצרים
"מאזן אימה" מול ישראל.
ב. החמאס נהנה מתמיכה מלאה של איראן וסוריה שמעמדן התחזק במזרח התיכון.
ג.חל שיפור רב ביחסים בין ארגון החמאס לירדן.
ד.אין התקדמות במשא ומתן בין הרשות הפלסטינית לישראל בנושא הסדר הקבע דבר שמחזק בעיני הפלסטינים את "אופציית ההתנגדות" שבה דוגל החמאס על פני "אופציית המשא ומתן" שאותה מובילה הרשות הפלסטינית.
היתרונות האלה מאפשרים לחמאס לנהל משא ומתן עם המצרים ועם שאר הפלגים הפלסטינים מתוך עמדה של כוח, הדיונים בהצעת הפיוס המצרית אמורים להתפצל לועדות ולהימשך בין חצי שנה ל-9 חודשים ,בינתיים החמאס יחזק את שליטתו ברצועה ויגביר את מאמציו להשתלט גם על הגדה.
אין ספק שמעמדו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הוא חלש אולם בחולשה הזו יש גם הרבה כוח.עבאס נהנה מתמיכתן של ארצות הברית והקהילה הבינלאומית ושל מדינות ערב המתונות. נושא המשך כהונתו של עבאס בתפקיד בנשיא הפלסטיני מעבר ל9 בינואר 2009 איננו נושא משפטי, החוק הפלסטיני בנושא זה ברור אך החמאס הצליח להפוך את הסוגיה למחלוקת פוליטית ולמנוף שמפעיל לחצים על מחמוד עבאס והרשות הפלסטינית.
האיום של ארגון החמאס להכריז בעוד שלושה חודשים, באופן חד צדדי , על השיח' אחמד בחר כנשיא הפלסטיני החדש נשמע מופרך.
בחמאס יודעים היטב שקלושים הסיכויים שהקהילה הבינלאומית ומדינות ערב המתונות יכירו בו אפילו כנשיא זמני.
בכל זאת בפניו של הנשיא מחמוד עבאס קיימות כמה אופציות לפעולה אשר יכולות גם למלכד את החמאס ולהביא לשינוי בעמדתיו בנושא הנשיאות הפלסטינית:
א.להמשיך בתפקידו כנשיא תוך התעלמות מדרישת החמאס, לכנס את המועצה המרכזית של אש"ף ולקבוע מועד חדש לבחירות ולנשיאות ולפרלמנט ולכהן בתפקיד עד מועד קיום הבחירות.
ב.להכריז על מצב חירום בשטחים, להודיע על פירוק הרשות הפלסטינית והמועצה המחוקקת (הנשלטת בידי החמאס),להטיל את האחריות לכישלון הדיאלוג הלאומי על החמאס ולהכריז על מועד חדש לבחירות לנשיאות ולפרלמנט.במקרה כזה בסמכותו של מחמוד עבאס כיו"ר אש"ף להעביר את סמכויות הרשות הפלסטינית לועד הפועל של אש"ף אשר יפעל כ"ממשלה לאומית" של העם הפלסטיני.

בודאי קיימים גם תרחישים נוספים, ישראל וארצות הברית יכולות לתמוך במחמוד עבאס בצעדים שהוזכרו לעיל, דבר שיגרור אחריו תמיכה של הקהילה הבינלאומית ומדינות ערב המתונות ויבודד את החמאס.
הנה כי כן, גם בחולשה יש אלמנטים של כוח ולכוח הרב של ארגון החמאס יש גם מגבלות.מה שנדרש עכשיו מהנשיא הפלסטיני עבאס הוא לקבל את ההחלטה הפוליטית הנכונה ,זמנו קצר והוא יצטרך להחליט בעתיד הקרוב הוא איננו יכול להמתין עד לדקה האחרונה של המועד הרשמי לתום כהונתו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר