יום ראשון, 12 באוקטובר 2008

יורשו של הנשיא מובארק

גורמי המודיעין בישראל מעריכים כי הנשיא מובארק שולט היטב במצב הביטחוני הפנימי בארצו וכי במידה שיעלם מהזירה הפוליטית סביר כי הגורמים האסלאמיים הקיצונים לא יצליחו לתפוס את השלטון. מובארק פועל להבטיח את העברת השלטון לבנו גמאל אך אי אפשר להתעלם מהאפשרות כי הגנרל עומר סלימאן,הנחשב ל"איש החזק" במצרים יהיה הנשיא הבא.

בישראל,מצרים וסוריה ציינו השבוע מלאות 35 שנה למלחמת יום הכיפורים או כפי שהמצרים קוראים לה "מלחמת אוקטובר". מלחמה שיזמה מצרים והביאה בסופו של דבר לחתימת הסכם השלום בינה לבין ישראל. בראיון שהעניק הנשיא מובארק לביטאון הכוחות המזוינים, בשבוע שעבר, הוא הכחיש שמעמדה של מצרים נפגע כמובילה את העולם הערבי.
אולם אי אפשר להתעלם מהמציאות החדשה במזרח התיכון, היום יש מדינה מוסלמית אחרת שהפכה להיות מעצמה אזורית והיא איראן.
איראן שולחת את זרועותיה לכל עבר ומנסה לקנות לה מאחזי כוח ומוקדי השפעה במדינות שונות באמצעות ארגונים כמו החזבאללה, החמאס והג'האד האסלאמי ולהחדיר את דת האסלאם השיעית לתוך מדינות האסלאם הסוני.
ישראל מייחסת חשיבות רבה ליציבות השלטונית במצרים.למרות "השלום הקר" בין שתי המדינות, השלום הוא נכס אסטרטגי גדול עבור ישראל.
מצרים גם מנסה, בעצם ימים אלה , לפייס בין הפת"ח לחמאס כדי ליצור "הסכמה לאומית" שתאפשר את קידום התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים והיא המתווכת הראשית בין ישראל לחמאס כדי להביא לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.
למרות זאת לא ברור מדוע הדרג המדיני בישראל אינו מתייחס ברצינות לתפקיד השגריר הישראלי במצרים.מינוי שגריר ישראלי חדש לתפקיד מתעכב זמן רב וכהונתו של השגריר הנוכחי שלום כהן הוארכה עד סוף שנה, אבל מועמד רציני לתפקיד עדין אין.
לפני כמה ימים הודיע הנשיא מובארק כי הוא העניק חנינה לאברהים עיסא עורך עיתון האופוזיציה "א-דוסתור" לאחר שהוטל עליו עונש מאסר בפועל של חודשיים בגין דיווחים על מצב בריאותו של הנשיא.
עיסא ועוד כמה עיתונאים מצריים דיווחו לפני כשנה בהרחבה על מצב בריאותו הרופף של מובארק.הפרסומים יצרו סערת רוחות גדולה במצרים ,הבורסה המצרית ירדה פלאים והשלטון טען כי נגרם נזק כלכלי כבד למדינה ונקט צעדים משפטיים נגד אותם העיתונאים.
האירועים האלה במצרים הדליקו "נורה אדומה" בקרב זרועות המודיעין של ישראל וגם בדרג המדיני.
בחודשים האחרונים קיימו גופי המודיעין וההערכה של מדינת ישראל שורה של דיונים והערכות מצב לגבי שאלת יציבות השלטון במצרים. הכוונה הייתה להעריך את מצב בריאותו של הנשיא מובארק ואת שאלת "היום שאחרי"- מי למעשה יתפוס את מקומו של הנשיא מובארק לאחר שייעלם מהזירה הפוליטית במצרים.
בקרב גורמי המודיעין וההערכה השונים יש הסכמה כי הנשיא מובארק איננו חולה במחלה קשה כלשהי וכי עייפותו נובעת מגילו המתקדם (מעל לשמונים שנה). גורמים מדיניים בכירים שפגשו את הנשיא מובארק באחרונה דיווחו כי מצב בריאותו תקין והוא מתפקד כרגיל.
כמו כן הסכימו גורמי ההערכה כי אין חשש שהאסלאם הקיצוני דהיינו תנועת "האחים המוסלמים" , שהיא תנועת האופוזיציה הגדולה במצרים, יתפוס את השלטון לאחר שמובארק "ירד מהבימה הפוליטית" וכי הנשיא המצרי שולט כעת במצב הפנימי ב "יד ברזל".
על פי ההערכות הנשיא מובארק נקט בשורה של מהלכים בתוך מפלגת השלטון(המפלגה הלאומית הדמוקרטית) לקדם את בנו גמאל לתפקיד "היורש המיועד" אולם שתי דמויות מרכזיות בצמרת הממסד הביטחוני המצרי עשויות לתפוס את השלטון. מדובר בגנרל עומר סלימאן השר לענייני מודיעין ובמוחמד חוסיין טנטאווי שר ההגנה המצרי.
מדיווחים שהגיעו לגורמים מדיניים בירושלים עולה כי מצב בריאותו של שר ההגנה טנטאווי רופף וכי יחסיו של שר המודיעין עמר סולימאן עם גמאל מובארק מצויינים.
מה אנו יודעים על גמאל מובארק?

ובכן, גמאל מובארק הוא איש עסקים בן 45, נשוי בעל תואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה האמריקנית בקהיר.אביו חשף אותו בהדרגה לציבור ולתקשורת,שילב אותו במפלגת השלטון בתפקיד מזכ"ל ועדת המדיניות של המפלגה והיום הוא נחשב לאיש מספר שתיים במפלגה.
לפעמים הוא משתתף לצד אביו בפגישות וביקורים מדיניים.
מקורות יודעי דבר בצמרת השלטון המצרית דיווחו כי הנשיא מובארק רוצה ללכת בדרכם של המלך חוסיין בירדן והנשיא חאפז אל-אסד בסוריה ולמנות את בנו ליורשו.
אין זה סוד במצרים כי הנשיא מובארק ובנו זוכים לביקורת קשה מצד תנועת "האחים המוסלמים".החולשה העיקרית של גמאל היא שאיננו איש צבא כמו אביו.
באחרונה יש במצרים קרב של פרסום פסקי הלכה(פתאווא-בערבית) בין תומכי הנשיא מובארק למתנגדיו בנוגע לשאלה האם דת האסלאם מתירה העברת השלטון בירושה.
ואילו גמאל מובארק עצמו הכחיש כמה פעמים,באופן עקבי, בראיונות שהעניק לתקשורת את כוונתו לרוץ לנשיאות.
סעיף 76 בחוקה המצרית מתיר לכל אחד להתמודד בבחירות לנשיאות.לשם כך עליו להשיג תמיכה של 65 אחוזים מחברי מועצת העם ותמיכתם של 25 חברים מהבית העליון,רוב חברי המועצה הם ממפלגת השלטון של הנשיא מובארק ובבית העליון אין למובארק אופוזיציה של ממש לכן סביר שלגמאל מובארק לא תהיה שום בעיה להיבחר.
את הגנרל עומר סלימאן מכירים רבים בישראל ושמו מופיע באמצעי התקשורת השונים חדשות לבקרים.
סלימאן משמש כעת בתפקיד השר לענייני מודיעין.
הוא בן 73, קצין ותיק בצבא מצרים בדרגת אלוף(לוואא') ושירת בתפקידים שונים בצבא המצרי,הוא עבר השתלמויות בברית המועצות והשתתף במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים.
יש לו מעמד איתן בצמרת המצרית,הוא שולט היטב במצב הביטחון הפנימי ופועל ביד חזקה נגד האופוזיציה בראשות תנועת "האחים המוסלמים".
בשנים האחרונות משמש סלימאן גם כשליח מיוחד של הנשיא מובארק,הוא מתווך בין הפת"ח לחמאס ומרכז בימים אלה את הדיאלוג בקהיר בין הפלגים הפלסטינים.
סלימאן מתווך גם בין ישראל לחמאס בנושא גלעד שליט.
על שר ההגנה מחמד חסיין טנטאווי אנו יודעים קצת פחות.טנטאווי הוא קצין בדרגת פילדמרשל (מושיר-בערבית).הוא בן 74 ומשמש בתפקיד מפקד הכוחות המזויינים ושר ההגנה בעת ובעונה אחת.הוא השתתף במלחמת סיני ,במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים.הוא שירת בין היתר בתפקיד הנספח הצבאי בפקיסטאן ופיקד על הכוחות המצריים שהשתתפו בכוחות הקואליציה במלחמת המפרץ הראשונה.
מוקד כוח חשוב בחברה ובפוליטיקה המצרית הוא תנועת "האחים המוסלמים".
מדובר בתנועת האופוזיציה הגדולה ביותר במצרים.היא נמנעת מלנקוט בפעולות טרור נגד שלטונו של הנשיא מובארק אך היא פועלת בדרכים אחרות לערער את השלטון.
על פי הערכות גומי מודיעין מערביים הנשיא מובארק הצליח לדכא בהצלחה ,בעזרת שירותי הביטחון שלו כל פעולה שלהם המסכנת את המשטר.
מובארק חושש שהצלחת החמאס ברצועת עזה והצלחת המפלגה האסלאמית בבחירות האחרונות בטורקיה יעודדו את "האחים המוסלמים" במצרים.לכן בשנה האחרונה הוא ניהל מבצע חסר תקדים נגד תנועת "האחים המוסלמים".
מובארק חושש גם מכך שאיראן תנסה "לבחוש" במצרים תוך ניצול האלמנט הדתי.
לכן בשנה האחרונה הובילו שלטונות הביטחון המצרים מבצע חסר תקדים נגד תנועת "האחים המוסלמים" שכלל פעילות נגד מוסדות של התנועה כמו בתי ספר, מרפאות ואיגודים מקצועיים.
כמו כן נערכו שינויים בחוקה המצרית והיום מותר להעמיד לדין בבתי דין צבאיים חשודים בפעילות חתרנית.המשפט הצבאי נועד להקל על השלטונות לאסור פעילים מוסלמים של התנועה במיוחד כאלה שנמצאו זכאים בתי דין אזרחיים.
שלטונות הביטחון של מצרים מחזיקים כעת במעצר כ300 פעילים של "האחים המוסלמים" ועוד כ-40 עומדים לדין בבתי משפט צבאיים בשל האשמות הנוגעות למעורבות בהלבנת כספים ופעולות טרור.מדובר בפרשה ביטחונית שקיבלה במצרים את הכינוי "המליציות של אל-אזהר".
כל פעולותיו של מובארק נועדו בין היתר להביא ל"העברה חלקה" של השלטון לבנו גמאל במקרה הצורך.
בסופו של דבר,הנשיא מובארק הוא כאחד האדם.הוא עשוי בשר ודם והיעלמותו מהזירה הפוליטית היא רק שאלה של זמן.
הסבירות הגבוהה יחסית היא שבסופו של דבר,אם לא יהיה שינוי דרמטי,ייבחר הבן גמאל מובארק לתפקיד הנשיא. מפלגת השלטון יצרה כבר, בהשראת האב חוסני מובארק , את המכניזם הדרוש לבחירתו על פי חוק.אולם ללא תמיכתו של השר לענייני מודיעין עומר סלימאן,הנחשב ל"איש החזק" במצרים לא יוכל גמאל להיבחר ולהחזיק ברסן השלטון.מדובר בדמות חלשה וחסרת כריזמה שאיננה זוכה לפופולאריות רבה לעומת עומר סלימאן הכריזמתי ובעל הרקורד הצבאי והמדיני המרשים.
אחד החששות בישראל הוא שהשליט החדש במצרים ייאלץ להתפשר עם הגורמים האסלאמיים הקיצוניים ולרצות אותם על חשבון היחסים עם ישראל כדי להשיג שקט פנימי.
גורמי המודיעין של ישראל גם אינם יודעים מה כוחה של תנועת "האחים המוסלמים" בתוך הצבא המצרי והאם פעילי התנועה הצליחו לחלחל לשורות הקצונה.מה שברור הוא שפעילי התנועה מחכים להזדמנות המתאימה ולשעת הכושר להשתלט על השלטון בדיוק כפי שתנועת החמאס, תנועת הבת של "האחים המוסלמים", השתלטה על רצועת עזה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר