יום שישי, 10 באוקטובר 2008

השטן נמצא בפרטים

ארגון החמאס הסכים עקרונית למתווה הפיוס המצרי בשיחות קהיר אך ספק אם כוונותיו כנות. החמאס לא ימהר לוותר על שליטתו המוחלטת ברצועת עזה וסביר להניח כי ינקוט סחבת בדיונים וביישום מתווה הפיוס כדי להרוויח זמן. על ממשלת ישראל להבהיר כי לא תאפשר את הסרת המצור מעל הרצועה ופתיחת המעברים מבלי שקודם ישוחרר החייל החטוף גלעד שליט


בארגון הפת"ח לא שוכחים כיצד רימה ח'אלד משעל את חברי הצוות שלהם למשא ומתן עם החמאס בעת השיחות במכה שבסעודיה, המקום הקדוש ביותר למוסלמים. בעוד שני הצדדים עסוקים בחתימת הסכם הפיוס ההיסטורי ביניהם הנקרא "הסכם מכה" בחסותו של השלטון הסעודי, תכנן ח'אלד משעל את ההפיכה הצבאית של החמאס ברצועת עזה שהביאה קץ על שלטונו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ברצועה.
לכן בארגון הפת"ח וגם בקרב תושבי הרצועה מתייחסים ספקנות רבה לנימה האופטימית שיצאה מקהיר לאחר פגישת משלחת בכירי החמאס עם שר המודיעין המצרי עומר סלימאן ,פגישה שהכול המתינו לה לאחר שהמצרים התייעצו עם נציגים של אחד עשר פלגים פלסטינים לפני שהציגו את הצעותיהם לחמאס בדבר ה"פיוס הלאומי".
מה עלה בשיחות של החמאס עם עומר סלימאן?
ובכן, החמאס הסכים עקרונית ויש להדגיש,רק כלפי חוץ, להחזיר את המצב לקדמותו ברצועת עזה לתקופה שלפני הפיכתו הצבאית והשתלטותו על הרצועה. בכירים בחמאס מיהרו להבהיר אחרי הפגישה כי אין מדובר בהכרח על כך שהשליטה תוחזר לאותם "מנגנוני ביטחון מושחתים" של הפת"ח בראשותם של מחמד דחלאן ורשיד אבו שבאכ.
החמאס גם הסכים על הקמת "ממשלת הסכמה לאומית" שיהיה בה ייצוג של כל הפלגים הפלסטינים ולצידו אישים עצמאיים וטכנוקרטים.
לוח הזמנים יהיה כלהלן, ב-25 בחודש תתקיים פגישה משולשת בקהיר בין משלחת הפת"ח למשלחת החמאס בחסות מצרית לליבון נוסף של פרטי ההצעה המצרית ואחר כך ב-4 בנובמבר תתקיים פגישה נוספת בקהיר בהשתתפות כל הפלגים הפלסטינים לאישור עקרוני של הצעת הפיוס המצרית שתועבר אחר כך,אחר כבוד, לאישורה של הליגה הערבית.
הצעת הפיוס המצרית כוללת הקמת "ממשלת מעבר" פלסטינית שתאפשר את הסרת המצור מרצועת עזה ופתיחת המעברים,איחוד כל המוסדות הפועלים בגדה וברצועה,בנייה מחדש של מנגנוני הביטחון הפלסטינים בהדרכת מומחים מצבאות ערב על בסיס מקצועי ולא על בסיס ארגוני, הכנה לבחירות כלליות לנשיאות ולמועצה המחוקקת ורפורמות באש"ף שיכללו את הכנסת ארגוני החמאס והג'האד האסלאמי לתוכו.
על פי הסיכום בין שר המודיעין המצרי עמר סולימאן וחברי משלחת החמאס יוקמו חמש ועדות משותפות לפת"ח ולחמאס שיעבדו את הפרטים לאחר השגת ההסכמה העקרונית למתווה הפשרה המצרית.
נשמע מבטיח הלא כן?
בהחלט שלא.
היכן המלכוד?
על פי לוח הזמנים שקבעה מצרים הדיונים בהצעתה ויישום ההסכם בשטח אמורים להימשך על פרק זמן שינוע בין חצי שנה לתשעה חודשים. הדבר מאפשר לחמאס "למרוח" את הדיונים ככל שירצה בעוד הוא ממשיך להחזיק בשלטון ברצועת עזה.
מנהיג החמאס מחמוד א-זהאר כבר רמז לכך באומרו לאנשיו כי "השטן נמצא בפרטים".
לכן מוקדם לשמוח , ייתכן שהדיאלוג המתחדש בין החמאס לפת"ח בחסות מצרית ימנע את ההסלמה בין שני הארגונים ויפחית במעט את המתח אך ברור לכולם כי מדובר בעיקר בקרב על דעת הקהל הפלסטינית והערבית כשכל צד מנסה להוכיח כי "כוונותיו טהורות" והוא איננו הצד המכשיל את ההסכם.זהו בדיוק המתכון לכישלונו של ההסכם המתגבש עוד בטרם סוכם.
תנועת חמאס איננה מוכנה לוותר על ההישג ההיסטורי שלה,דהיינו הקמת מדינה אסלאמית ברצועת עזה שעתידה להתפשט גם לגדה המערבית. לכן סביר שהיא תמשוך זמן בדיונים מיגעים בפרטי ההצעה המצרית במסגרת הועדות שעליהן סוכם ותמשיך לקבוע עובדות בשטח תוך שהיא מנסה לחזק את מעמדה בגדה המערבית.
יתר על כן, עד כה לא נמצאה בדיונים בקהיר הנוסחה לפתרון הדרישה החד משמעית של החמאס כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יסיים את כהונתו ב-9 בינואר 2009 דהיינו בעוד שלושה חודשים.
גם נושא שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט לא בא על פתרונו.הנושא עלה בפגישה בין עמר סלימאן למשלחת החמאס ונציגי החמאס הביעו סיפוק רב מהתסכול בממשלת ישראל שאיננה מצליחה להביא לשחרורו של שליט. מבחינתם אין מה למהר כי "מדובר בסחורה שערכה עולה כל הזמן".
סביר להניח כי ישראל לא תסכים להסרת המצור מעל הרצועה ולפתיחת המעברים כל עוד גלעד שליט בשבי, אולם כאמור עדיין לא נמצא שום פיתרון לסוגיה זו בשיחות קהיר.
בתנועת הפת"ח מודעים לכוונות החמאס, לכן כבר עכשיו קוראים בכירי הארגון לקבוע לוח זמנים לדיונים בועדות ולהגביל אותן בזמן, ישראל לא מתערבת בדיונים בטענה כי מדובר בעניין פלסטיני פנימי.כדאי שמנהיגי ישראל יבהירו כבר עכשיו כי ישראל לא תאפשר ליישם בשטח שום הסכם פיוס פלסטיני שלא יכלול גם פיתרון סביר לסוגיית שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט הסרת המצור מעל הרצועה ופתיחת המעברים ובראשם מעבר רפיח מחייבים הסכמה של ישראל.אסור שהממשלה תסכים לכך מבלי שישוחרר גלעד שליט.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר