יום שני, 29 בספטמבר 2008

המתקפה המדינית של החמאס

תנועת החמאס החלה במסע דלגיטימיזציה של הנשיא מחמוד עבאס והודיעה כי השיח' אחמד בחר מעזה יחליף אותו בקרוב בתפקיד הנשיא. התנועה הסלימה את התבטאויותיה נגד שיחות הפיוס הלאומי בקהיר כדי לגייס את דעת הקהל הפלסטינית לטובתה ולשפר את עמדותיה במשא ומתן עם הרשות הפלסטינית ומצרים

המתח בין תנועת הפת"ח לתנועת החמאס הסלים בימים האחרונים לאור הצהרות בכירים בחמאס נגד שיחות הפיוס הלאומי שמנהלת מצרים בקהיר עם הפלגים הפלסטינים.
אחד מאתרי האינטרנט של תנועת הפת"ח המכונה "קול חדשות הפת"ח "(סוות פתח אל-אח'בארי) טען שהועדה המרכזית של הפת"ח הנחשבת לפוליטבירו של הארגון החליטה על שלב של עימות ופעולות צבאיות נגד החמאס במקרה שהדיאלוג בקהיר יכשל.
חכם בלעאווי דובר הועדה המרכזית של הפת"ח הכחיש נמרצות את הדיווח וביקש להתייחס רק לדיווחים של"וופא" סוכנות הידיעות הרשמית של אש"ף שהיא המשקפת את הקו האמיתי של הועדה המרכזית של ארגונו.
בלעאווי תקף את ההצהרות הפסימיות של מנהיגים בחמאס לפני שבכלל השתתפו בשיחות בקהיר.
לפי מקורות בפת"ח הארגון עושה כל מאמץ לשמור על איפוק ולא להיגרר לפרובוקציות של החמאס בעיקר באמצעי התקשורת.
תנועת החמאס מנסה לשפר את קלפיה לפני הכניסה למכבש הלחץ בשיחות קהיר לאחר עיד אלפיטר המסיים את חודש הרמאדאן.בחמאס טוענים שמצרים תיאמה את עמדות עם הרשות הפלסטינית והיא תנסה לכפות עליה פתרון פשרה שיקבל גם את הגיבוי של הליגה הערבית.להערכת גורמים בחמאס המגמה היא לנטרל את כוחה של התנועה ולשמוט מידיה את השליטה ברצועת עזה.
לפיכך הגבירו גורמים בחמאס את התבטאויותיהם נגד השיחות בקהיר.אוסאמה חמדאן,נציג הארגון בלבנון אמר כי ארגונו מסתייג מדרכה של מצרים ואינו מעוניין בדיאלוג שיטיל חסות על הפלסטינים.הוא הוסיף שארגונו מתנגד לדיאלוג שיכפה עליו תוכנית שיש לקבל או לדחות במלואה.
תנועת החמאס מתנגדת להצעה המצרית להקמת "ממשלת מומחים" או "ממשלת טכנוקרטים" אך מוכנה להסכים ל"ממשלת אחדות לאומית".המצרים ונציגי פלגים פלסטינים אחרים טוענים שרק ממשלה ללא השתתפות נציגים של החמאס יכולה להביא להסרת המצור מעל רצועת עזה.
בינתיים החליט ארגון החמאס להגביר את התקפותיו המדיניות והתקשורתיות גם בנושא סיום כהונתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ב-9 בינואר 2009.
הארגון נערך להכריז על מינויו של השיח' אחמד בחר,סגן יו"ר הפרלמנט הפלסטיני כיורשו של מחמוד עבאס בתפקיד הנשיא. השיח' בחר ממלא את מקומו של יו"ר הפרלמנט עזיז דוויק העצור בישראל ומוחזק כקלף מיקוח במסגרת המאמצים לשחרר את החייל החטוף גלעד שליט.
השיח' אחמד בחר הודיע רשמית בעזה כי יתפוס את מקומו של הנשיא עבאס על פי סעיף 63 של חוק היסוד הפלסטיני. הוא איים כי אם יאריך עבאס את כהונתו שלו הדבר יעמיק את המחלוקת הפנימית ויהרוס את מאמצי הפיוס בקהיר.
בעיית סיום כהונתו של הנשיא עבאס היא בעייה פוליטית ולא בעייה משפטית כפי שטוענים ברשות הפלסטינית. החמאס החל במסע של דלגיטימיזציה של מחמוד עבאס כנשיא והמסע יילך ויגבר לקראת חודש ינואר הקרוב.לרשות הפלסטינית אין בינתיים תשובה הולמת לקמפיין הזה של החמאס.
הרשות הפלסטינית נשענת על מצרים ועל הליגה הערבית ומנסה לשאוב מהן את הלגיטימיות הדרושה כדי שעבאס יוכל להמשיך בתפקידו כנשיא . המצרים מתכוונים להעלות את נושא המשך כהונתו כנשיא בשיחות עם החמאס בקהיר. נציגי החמאס יבואו למפגש בקהיר עם עמדות נוקשות ומוצקות והם בטוחים כי יצליחו לשמור על שלטונם ברצועת עזה מכיוון שבידיהם קלפים חזקים ומצרים ומדינות ערב יצטרכו למתן את הדרישות מהם ולהתגמש או אפילו להתקפל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר