יום שבת, 27 בספטמבר 2008

החמאס נגד שיחות קהירמנהיגי החמאס רואים בשיחות הפיוס שמקיימת מצרים עם נציגי הפלגים הפלסטינים בקהיר קנוניה שנועדה להביא להפסקת שלטונם ברצועת עזה. מצרים מצידה נחושה להמשיך בתהליך הפיוס ותביא
המלצותיה לליגה הערבית כדי לגבש קונסנזוס ערבי לגביהן

מצרים המנסה לתווך בין כל הפלגים הפלסטינים בסדרה של מפגשים שהיא מקיימת בקהיר בראשותו של שר המודיעין עמר סולימאן, השלימה את כל המפגשים עם נציגי הפלגים הפלסטינים מלבד עם נציגי תנועת החמאס.
נציגי החמאס אמורים להגיע למצרים רק בשמונה בחודש אוקטובר לאחר עיד אלפיטר שהוא החג המסיים את חודש הרמאדאן.
אולם בקרב המצרים והרשות הפלסטינית מקונן החשש שהחמאס מעוניין להכשיל את השיחות בקהיר ולהנציח את המצב הקיים.
החשש הזה נובע מהצהרות שהשמיעו בימים האחרונים בכירי החמאס ובראשם איסמעיל הנייה אשר אמר בעזה " כי הדרך לקהיר חסומה ואיננה סלולה " ובכך הביע את חוסר שביעות רצונו של ארגונו מהשיחות שמנהלת מצרים בקהיר.
המהלך המצרי נועד בין היתר לפתור את סוגיית המשך כהונתו של המנהיג הפלסטיני מחמוד עבאס בתפקיד הנשיא שכן הא מסתיימת ב-9 בינואר 2009. השגת הסכמה בקהיר בין כל הפלגים יכולה הייתה לעזור בהארכת כהונתו של עבאס בהסכמה ללא צורך בעימות עם החמאס.חוסר הסכמה יביא לכך שהחמאס יכריז בחודש ינואר הקרוב כי לעבאס אין לגיטימיות להמשיך בתפקידו ויודיע כי יורשו על פי החוק הפלסטיני הוא יו"ר הפרלמנט הפלסטיני הד"ר עזיז דוויק העצור בישראל או לחלופין סגן היו"ר השיח' אחמד בחר מעזה.
מה מנסים המצרים לעשות בשיחות קהיר? ובכן, מצרים גיבשה הצעה מפורטת לפיוס לאומי בין כל הפלגים הפלסטינים, במסגרת הפיוס תוקם "ממשלת אישים עצמאית" שתפעל להסרת המצור מעל רצועת עזה ושתכין בחירות לנשיאות ולפרלמנט בו זמנית. ההצעה כוללת גם עריכת רפורמות מקיפות באש"ף שיכלול מעתה את כל הפלגים הפלסטינים וקיום בחירות מחדש למועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ) שהיא הפרלמנט של הפלסטינים בגולה להבדיל מהמועצה המחוקקת בשטחים שהיא הפרלמנט שבתוקף על פי הסכמי אוסלו.
כמו כן מדברת ההצעה על בנייה מחדש של מנגנוני הביטחון הפלסטינים על בסיס מקצועי בלבד ולא על בסיס ארגוני.
עמדת החמאס כלפי ההצעות המצריות היא תקיפה עוד לפני שנציגי הארגון נסעו למצרים ושמעו מעמר סלימאן את הצעותיו.תנועת החמאס מתנגדת להקמת ממשלת טכנוקרטים עצמאית והיא תומכת בהקמת "ממשלת פיוס לאומית". תנועת הפת"ח מתנגדת לרעיון הזה וכך גם יתר הפלגים הפלסטינים . הם חוששים שממשלה כזו שוב תעורר את המחלוקות הפנימיות ולא תוכל להסיר את המצור מעל רצועת עזה.
החמאס רואה בשיחות קהיר קונספירציה של מדינות ערב והרשות הפלסטינית לסיים את שלטונו בעזה ולהחלישו באמצעות הצבת צבא בין ערבי ברצועה בהסכמת ישראל. לכן מיהר בסוף השבוע פווזי ברהום, אחד מדוברי החמאס ברצועה להכריז כי " כל מי שמהמר על כך שיופעל לחץ על ארגונו בשיחות קהיר כדי לסחוט אותו ולשים אותו בפינה הרי שהוא ייכשל בכך".
הכרזות מנהיגי החמאס נועדו להבהיר למצרים ולמדינות ערב כי צפוי להם מאבק קשה בניסיונם לכפות על החמאס הסכמה שמנוגדת לרצונות הארגון. התכנית המצרית שנתמכת על ידי סעודיה היא להביא את המלצות הדיאלוג בקהיר לליגה הערבית כדי שתאמץ אותן ובכך להפעיל לחץ על תנועת החמאס.
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס איננו מנסה אפילו להסתיר את התיאום בין הרשות הפלסטינית לחמאס בראיון שהעניק לעיתון "אלחיאת" היוצא לאור בלונדון הוא אמר: "אם תנועת החמאס תסרב להצעה המצרית הערבים יצטרכו להגיד את מילתם, חמאס השיגה לה מדינה או מעין ישות בעזה ולכן היא דוחה את כל הפתרונות האחרים ".
אכן, עבאס קורא נכון את המפה , החמאס הצליח להגשים חלק מחלומו ולהקים ברצועת עזה מדינה משלו בסגנון אסלאמי והוא איננו מוכן לקבל שום הצעה שמסכנת את חלומו או עלולה לשמוט אותו מידיו.יתר על כן החמאס מנסה להתחזק ולהשתלט גם על הגדה המערבית. לכן כל הצעה שתוגש לו בשיחות קהיר שאיננה מאפשרת לו להמשיך בכיוון הזה תדחה על ידו , אין לו שום כוונה להתאבד.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר