יום שני, 22 בספטמבר 2008

הבסיס החדש של אל-קאעדה

שירותי המודיעין במערב מעריכים כי תימן הפכה למקום מקלט של עשרות פעילי טרור של ארגון אל-קאעדה הנמלטים מעיראק וגם מגבול אפגניסטן-פקיסטאן בשל הלחץ הצבאי האמריקני.
מומחי מודיעין מעריכים כי הארגון יגביר הפיגועים נגד מטרות המזוהות עם ארצות הברית באפגניסטן ובפקיסטאן נוכח חוסר יכולתו לפעול בתוך ארצות הברית

ארגון אל-קאעדה המשיך בימים האחרונים במכות שהוא מנחיל על המשטרים הערביים במקומות שונים בעולם לאחר שחלפו שבע שנים מהפיגועים במגדלי התאומים בניו יורק. במאוריטניה חטפו פעילי אל-קאעדה לפני כמה ימים 12 חיילים מאוריטנים באזור זוויראת. בתחילה סברו השלטונות כי מדובר בפיגוע מיקוח וכי החוטפים ידרשו את שחרורם של מחבלי אל-קאעדה המוחזקים בכלא המאוריטני אך כמה ימים נמצאו גופותיהם השחוטות של החיילים החטופים.
בצנעא שבתימן המשיכו גופי הביטחון של תימן בחקירת הפיגוע בשרירות ארצות הברית בצנעא לפני כמה ימים.את הפיגוע שבמהלכו נהרגו 16 בני אדם ביצעה השלוחה המקומית של ארגון אל-קאעדה שהודיעה כי שמה הוא "ג'מאעת הג'האד האסלאמי".
הקבוצה הזו איימה בפיגועים נוספים ועקב כך הוגברה השמירה על כל המתקנים הזרים בבירה צנעא. שגרירות בריטניה בצנעא סגרה את שעריה עד להודעה חדשה בשל ההתרעות על פיגועים.
בתוך כך מתברר ממידע שהעבירו שירותי הביטחון של תימן לשירותי הביטחון המערביים שאיתם הם מתאמים את פעילות המלחמה בטרור כי תימן הפכה באחרונה למקום מקלט של פעילים מבוקשים של אל-קאעדה. מדובר בעשרות ואולי אף מאות מחבלים שנמלטו מעיראק וגם מאפגניסטן ופקיסטאן בעקבות הלחץ הצבאי האמריקני והתמקמו באזורים המדבריים וההררים של תימן , מקומות שלגופי הביטחון של תימן קשה להגיע אליהם ויכולים לשמש גם כאתרים להקמת מחנות אימונים.
ארגון אל-קאעדה מייחס חשיבות רבה לתימן והוא רואה בה בסיס לוגיסטי חשוב ,הוא רוצה להתמקם קרוב ככל האפשר למקומות שבהן הוא רוצה לפגוע כמו סעודיה ומדינות המפרץ. הריכוז החדש של מחבלי אל-קאעדה בתימן מהווה איום לא רק על תימן אלא על איזור המפרץ כולו.
תופעת המחבלים של אל-קאעדה הנמלטים מאפגניסטן ופקיסטאן לתימן מפני הלחץ הצבאי האמריקני מדאיגה מאוד את צמרת אל-קאעדה ואת ראש הארגון אוסאמה בן לאדן . מומחי המודיעין האמריקני מעריכים כי הפיגוע לפני כמה ימים במלון מריוט בלב אסלאמאבד שבפקיסטאן שבו נהרגו 60 איש ונפצעו כ250 אחרים היה בעצם אזהרה של אל-קאעדה לשלטונות פקיסטאן להפסיק ולסייע לארצות הברית במרדף אחרי פעילי אל-קאעדה באיזורי השבטים על גבול פקיסטאן-אפגניסטאן. ארצות הברית הגבירה באחרונות את המרדף אחרי פעילי אל-קאעדה תוך שימוש במזל"טים מסוג "טורף" (PREDETOR)תוך ירי אינטנסיבי של טילים לעבר כל מטרה חשודה.
ההערכה היא כי אם לא ייפסקו התקיפות האמריקניות והמצוד אחר מחבלי אל-קאעדה יגיב הארגון בפיגועים נוספים בפקיסטאן ואפגניסטן שכן קשה לו לפעול בארצות הברית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר