יום ראשון, 21 בספטמבר 2008

אין מה למהר

הפלסטינים לא תולים תקוות רבות בבחירתה של ציפי לבני לראשות קדימה ומעריכים כי יכולותיה מוגבלות וכי היא תתקשה להוביל את ישראל להסכם
קבע עם הפלסטינים. הרשות הפלסטינית מעדיפה להמתין לממשל האמריקני החדש ולא לסכם דבר עם ממשלת אולמרט היוצאת. האינטרס הלאומי של ישראל מחייב הפסקת המשא ומתן עם הפלסטינים עד להקמת ממשלה יציבה
בישראל וההערכה מחדש של ההתפתחויות המדיניות הצפויות


הגורמים הקיצוניים בקרב הפלסטינים כמו החמאס והג'האד האסלאמי הגיבו באופן שהיה צפוי מראש לבחירתה של ציפי לבני לתפקיד יו"ר קדימה.אסמעיל הניה ראש ממשל החמאס בעזה אמר כי תוצאות הפריימריז בקדימה לא אומרות דבר לעם הפלסטיני מכיוון שלדבריו כל ההנהגות הישראליות דוחות ומתעלמות מהזכויות של הפלסטינים.מדובר בעניין ישראלי פנימי ,הוסיף הניה ותנועתו פרסמה הודעה כי הפלסטינים אינם תולים שום תקווה בתוצאות הבחירות האלה. פווזי ברהום ,דובר החמאס בעזה העריך כי השלב הבא יהיה המשך הקיצוניות והתוקפנות של ישראל כלפי הפלסטינים .
גם בארגון הג'האד האסלאמי העריכו שבחירתה של ציפי לבני לראשות קדימה לא תשנה דבר בכל מה שקשור לפלסטינים. בהודעה שפרסם חזר הארגון על התנגדותו לכל סוג של משא ומתן עם ישראל והמשך העימות עימה.
ואילו ברשות הפלסטינית מרוצים רק באופן חלקי מבחירתה של ציפי לבני לתפקיד יו"ר קדימה.הם היו מעדיפים שראש הממשלה אהוד אולמרט יישאר בתפקידו וימשיך עימם במשא ומתן מכיוון שהוא המנהיג הישראלי שבא לקראתם בוויתורים הגדולים ביותר ומעוניין לסכם עימם הסכם קבע מהר ככל האפשר.
עם זאת בכירי הרשות הפלסטינית נזהרים מאוד בהתבטאויותיהם , הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס התקשר בטלפון לציפי לבני ובירך אותה על זכייתה בפריימריס אך היה זהיר בדברים שהשמיע באופן פומבי. " בחירתה של לבני היא עניין ישראלי פנימי ואנו ננהל משא ומתן עם כל מי ששכנינו יבחרו " אמר עבאס בארוחה לשבירת צום הרמאדאן באל-בירה.
ברשות הפלסטינית היו מודאגים מהתבטאויות המועמדים השונים לראשות קדימה במהלך הקמפיין במיוחד בכל הקשור לסוגיות ירושלים והפליטים ועתה לאחר שנסתיימו הפריימריז הם אינם מצפים שלבני תחדש את המשא ומתן מהנקודה שבה הופסק וכי היא תהייה עסוקה בניסיונות להקים קואליציה יציבה. ההערכה ברשות הפלסטינית כי יחלפו כמה חודשים עד שיתברר לאן צועדת ההנהגה הישראלית והאם היא מתכוונת לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים.
להערכתם של בכירים ברשות הפלסטינית הממשלה שתקים ציפי לבני ,אם אכן תוקם לא תהייה יציבה , חייה יהיו קצרים והיא תהפוך לממשלת מעבר עד לקיום בחירות מוקדמות.
"ספק רב אם ללבני יש ניסיון ויכולת להוביל מהלכים " אומר פארס כדורה חבר הפרלמנט הפלסטיני מטעם הפת"ח ומהוגי יוזמת ג'נבה ומעריך כי לבני לא מתכוונת להוביל מהלכים שיהיו פריצת דרך.
העמדה האמיתית של הפת" ח כלפי הבחירות המקדימות בקדימה באה לידי ביטוי במאמר שפרסם חאפט' אלברגותי עורך היומון " אלחיאת אלג'דידה" שופרו של ארגון הפת"ח בגדה. המאמר שכותרתו "קדימה המרשעת" מותח ביקורת חריפה על אהוד אולמרט ,שאול מופז וציפי לבני ומעריך כי בחירתה של לבני לא תביא לשום שינוי ביחס לזכויות הפלסטינים והמשא ומתן עימם.
מה שיאפיין את תקופתה של ציפי לבני בראשו קדימה הוא "מקח וממכר ללא הסכמים " מעריך ברגותי במאמרו.
עם זאת מקנאים הפלסטינים בנעשה בזירה הפוליטית בישראל ,בעוד הם מפולגים ומסוכסכים יש מאמצים רציניים להקים ממשלה חדשה בישראל ואפילו משתעשעים ברעיון של ממשלת חירום לאומית שתתמודד בעיקר עם הסכנה שמהווה "ציר הרשע" בראשותה של איראן על בטחונה של ישראל.
בשורה התחתונה ניתן לומר כי הרשות הפלסטינית מעדיפה להמתין לממשל האמריקני החדש בדיוק כפי שסוריה הודיעה כי תעשה לפני כל התקדמות במשא ומתן. הנשיא עבאס איננו מתרגש מכוונותיו של ראש הממשלה אולמרט לסכם את המשא ומתן על הסדר הקבע עוד השנה. הפלסטינים מעריכים כי אם יזכה ברק אובאמה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ישתפר מעמדם בהרבה ולאור חוסר ניסיונה המדיני והביטחוני של ציפי לבני הם ינהלו בקלות רבה יותר את המשא ומתן וישיגו ויתורים נוספים מישראל.
לישראל אין מה למהר ולחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. הרעיון של אהוד אולמרט להגיע עם הפלסטינים ל"הסכם מדף" היה רעיון גרוע. כל הויתורים שנתן להם אולמרט ללא תמורה יהפכו לקו ההתחלה של הפלסטינים במשא ומתן עם הממשלה החדשה בישראל.
האינטרס הלאומי של ישראל מחייב להפסיק מיידית כל משא ומתן עם הפלסטינים עד שתקום בישראל ממשלה יציבה שנבחרה באופן חוקי בבחירות כלליות ולא ממשלה המונהגת על ידי מנהיגה שנבחרה בתוך מפלגתה ברוב דחוק ולא על ידי רוב העם . כל חידוש משא ומתן עם הפלסטינים מחייב ההערכה מחדש של המצב לאור הנתונים בצד השני כמו המשך התחזקות החמאס ברצועת עזה והעובדה שנשיא מחמוד עבאס אמור לסיים את תפקידו כנשיא בינואר 2009. לכן "סוף מעשה במחשבה תחילה” , הסכסוך הישראלי פלסטיני קיים כבר שנים רבות ולא יקרה שום דבר אם ימתין עוד כמה חודשים עד להקמתה של ממשלה חדשה ויציבה בישראל שתעריך מחדש את האינטרסים הלאומיים שלה ותתווה בזהירות ובאחריות את דרכה המדינית ביחס לסכסוך הישראלי פלסטיני.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר