יום שבת, 13 בספטמבר 2008

פיוס בקהיר

מצרים תגבש עד סוף החודש הצעה מפורטת הכוללת רעיונות חדשים לפיוס
בין הפת"ח לחמאס.הנשיא מובארק מעוניין לייצב את המצב ברצועה מחשש
שחוסר היציבות שם יערער את שלטונו. תנועת החמאס נוטלת חלק בשיחות
הפיוס אך היא מתאמת את עמדותיה עם איראן וספק אם כוונותיה כנות

מצרים מודאגת מאוד מהמשך המתיחות בין ארגון הפת"ח לארגון החמאס.הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אמור לסיים את כהונתו ב-9 בינואר 2009 וכל הסימנים מעידים על כך שתנועת החמאס מתכוונת להכריז על יורש מטעמה לתפקיד הנשיא מבלי לקיים בחירות לתפקיד. המצרים חוששים מכוונת החמאס להשתלט על מוסד הנשיאות הפלסטינית כפי שהצליחו להשתלט בעבר על הפרלמנט. מכאן הדרך כבר תהייה קצרה להשתלט על אש"ף ולהפוך באופן רשמי לנציג הרשמי של העם הפלסטיני.
גם בשטח עצמו המצב איננו מעודד, אמנם נמשכת הרגיעה ברצועת עזה אך התסכול אצל הנהגת החמאס ברצועה הולך וגובר. מצרים וישראל מתנגדות להפעלת מעבר רפיח לפני שחרורו של גלעד שליט והמצור הכלכלי על תושבי הרצועה נמשך. החמאס איננו מסתיר את כוונתו לפרוץ פעם נוספת את הגבול עם מצרים כדי שתושבי הרצועה יוכלו להצטייד במזון וזאת נוכח העובדה שמצרים הגבירה באחרונה את פעילותה נגד מנהרות המבריחים מרפיח המצרית לרצועה ,פעילות ששיבשה גם את צינור החמצן הכלכלי של תושבי הרצועה שמקבלים דרך מנהרות אלה מוצרים שאינם יכולים לקבל מישראל.
הנשיא מובארק מעוניין לשמור על יציבות שלטונו והוא מודע לכוח של ארגון החמאס להשפיע על היציבות במצרים באמצעות תנועת האם שלו, דהיינו תנועת "האחים המוסלמים".
מצרים הצליחה לגייס בשבוע שעבר , בכינוס ה-130 של שרי החוץ הערביים ,את תמיכת הליגה הערבית במאמצי הפיוס שלה בין תנועת הפת"ח לתנועת החמאס.
בינתיים מנצלים המצרים את חודש צום הרמדאן להתייעצויות בקהיר עם נציגי
הפלגים הפלסטינים השונים. בתחילת החודש הבא, לאחר עיד אלפטר, יוזמנו הנציגים הבכירים של שני הצדדים הניצים לקהיר כדי לשמוע את הצעות הפשרה המצריות המגובשות בתקווה שהם יקבלו אותן.
מקורות פלסטינים שונים מדווחים על כמה רעיונות פיוס שמגבשת מצרים. המצרים בודקים אפשרות יצירת "אמנה לאומית פלסטינית" חדשה שבה יוצע מצע מדיני מוסכם על הפת"ח והחמאס בכל הקשור עם הסכסוך עם ישראל. באמנה ייכתב כי "המשימה היא לסיים את הכיבוש הישראלי של השטחים הפלסטינים ב-67 ופתרון בעיית הפליטים לצד פתרון המחלוקות הפנימיות".
המצרים תומכים גם בעריכה מוקדמת ,ככל האפשר , של בחירות מוקדמות לנשיאות ולפרלמנט בשטחים ועד אז הם שוקלים להציע לצדדים להסכים להקמת ממשלת מעבר או ממשלת טכנוקרטים שתאפשר למעשה את הסרת המצור הישראלי מרצועת עזה ואת ההכנות לבחירות.
המצרים מעוניינים שהפת"ח והחמאס יחתמו גם על אמנת כבוד כי הם יקבלו את תוצאות הבחירות וכי יימנעו מהשימוש בנשק ואלימות ליישוב המחלוקות ביניהם. מסתבר כי מצרים איננה מעוניינת בהיעלמותו של אש"ף מהזירה המדינית והיא בוחנת דרכים לשלב את ארגוני החמאס והג'האד האסלאמי בתוך אש"ף.
לגבי השלטת הביטחון בשטחים הפלסטינים ,המצרים מציעים להציב כוחות ערביים ברצועת עזה , למרות התנגדות החמאס וישראל לרעיון הזה , ולבנות מחדש את מנגנוני הביטחון הפלסטינים בסיוע והדרכה של מדינות ערב.
נציגים של חלק מהפלגים הפלסטינים שהשתתפו בשיחות המכינות בקהיר מדווחים על רצינות רבה מצידם של המצרים בשיחות וכי בדיונים מושקעת עבודה רבה , המצרים יגבשו עד סוף החודש מסמך עבודה מפורט שכולל הצעות ספיציפיות שיוגש לנציגי הפת"ח והחמאס.
שאלת מיליון הדולר היא מה ערכם של המאמצים המצריים. נכון שהפעם הם נעשים בגיבוי מלא של הליגה הערבית אך ראינו כבר בעבר ששני הצדדים ובעיקר החמאס אינם מהססים להפר את ההסכמים ביניהם. כך למשל, מייד לאחר " הסכם מכה ", שנחתם במקום הקדוש ביותר למוסלמים בחסות ארמון המלוכה הסעודי , לא היסס החמאס לרגע וביצע הפיכה צבאית ברצועת עזה והשתלט עליה עד עצם היום הזה.
האינטרס המצרי הוא ברור, מובארק רוצה לייצב את המצב ברצועת עזה שכן הוא משליך על היציבות בארצו וגם להחזיר למצרים את מעמדה היוקרתי כתומכת הראשית במאבק הפלסטיני אך ספק רב אם יצליח במאמצי הפיוס שלו.
תנועת החמאס איננה מוכנה לוותר על שלטונה ברצועת עזה והגשמת חלומה להקים מדינה אסלאמית ברצועה ובגדה. לתנועת
חמאס הישגים רבים בשטח והיא נערכת להשתלטות גם על השטחים הפלסטינים ביהודה ושומרון ולכן היא לא תסכים באמת להצעות המצריות.
גם אם תסכים החמאס להצעות אלה הרי שהדבר יהיה רק למראית עין כדי להפגין כלפי חוץ את הסכמת חמאס לאחדות פלסטינית , בפועל תמשיך החמאס בתוכניותיה המתואמות עם איראן. גם המצרים יודעים היטב את מגמות חמאס אך הם מנסים בכל זאת את דרך הפשרה , כך לפחות יש בפניהם את האפשרות לא להישאר מחוץ לתמונה ולנסות ולהשפיע על המתרחש ,התקוות שיצליחו אינן גדולות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר