יום שלישי, 9 בספטמבר 2008

ענין של נחישות


ארצות הברית הצליחה רק באופן חלקי במלחמתה בטרור של אל-קאעדה.
ההצלחה העיקרית היא בעיראק שם צומצמה פעילות הטרור של הארגון
באופן משמעותי. אוסאמה בן לאדן עדיין מהלך חופשי אך אם יתמיד המערב
בנחישותו לכידתו היא רק שאלה של זמן

שבע שנים חלפו מהפיגוע של ארגון אל-קאעדה במגדלי התאומים בניו יורק , הנשיא האמריקני ג'ורג' בוש יסיים בקרוב את כהונתו בבית הלבן מבלי שיצליח , ככל הנראה, ללכוד את המבוקש מספר אחד בעולם אוסאמה בן לאדן למרות הבטחתו לעם האמריקני ללכוד אותו "חי או מת".
הנשיא בוש יכול להתנחם בעובדה אחת בלבד, שבע שנים מאז הכריז "מלחמה עולמית על הטרור העולמי" הצטמצמה מאוד פעילותו של ארגון אל-קאעדה בעולם. להערכת מומחי מודיעין במערב ההופעות המרובות של אוסאמה בן לאדן וסגנו איימן א-זאווהירי בקלטות וידיאו ואודיו באמצעות האינטרנט מעידות יותר מכל על כך שראשי אל-קאעדה עוסקים יותר בתעמולה אידיאולוגית באמצעות התקשורת יותר מאשר בפעילות מבצעית בשטח .
ראש המודיעין הגרמני ארנסט אורלאו היטיב לתאר זאת בראיון שהעניק באחרונה לעיתון "דר שפיגל" . אורלאו טען בראיון כי ארגון אל-קאעדה נחלש מאוד ואיננו יכול יותר לבצע בארצות הברית פיגועים כמו הפיגוע במגדלי התאומים. לדבריו הסכנה מאל-קאעדה היא בעיקר באירופה ,במיוחד בצרפת ,ספרד ובלגיה שם מנסים פעילים מטעם השלוחה של אל-קאעדה באלג'יריה לגייס מחבלים מקרב התושבים המוסלמים לצורך ביצוע פיגועים.
אחד המקומות שבהם בולטת ההצלחה האמריקנית במלחמה בארגון אל-קאעדה הוא בעיראק.לפני כחודש הודיע דובר משרד ההגנה העיראקי כי בהתאם למידע מודיעיני אמין כל בכירי אל-קאעדה נמלטו מעיראק וכי מנגנוני הביטחון העיראקיים חשפו את הארגון ותשתיתו בעיראק. נראה כי הודעתו של הדובר מוגזמת אולם אין ספק שהאמריקנים הצליחו לצמצם בצורה משמעותית ביותר את פעילות אל-קאעדה בעיראק. בתחילה הפעיל ארגון אל-קאעדה בעיראק מתנדבים ערבים בעיקר מצפון אפריקה אחר כך עבר לגיוס צעירים עיראקיים שעברו תהליך של "שטיפת מוח" של הארגון ובחודשים האחרונים הגביר את השימוש בנשים וילדים עיראקיים שגויסו לפיגועים נגד צבא ארצות הברית.
על פי נתונים שפרסמו כוחות הברית בעיראק מאז 2003 בוצעו בעיראק 49פיגועי התאבדות בידי נשים ,27 פיגועים מהם בשנת 2008. המשטרה העיראקית נאלצה לגייס נשים לשורותיה כדי לערוך חיפושים על נשים.
ההצלחה האמריקנית במלחמה בטרור בעיראק היא יום יומית, מידי לילה עוצרים כוחות מיוחדים אמריקנים מבוקשים של אל-קאעדה או מחסלים אותם בהתבסס על מודיעין מדויק ותוך שימוש במזל"טים מסוג "טורף" (PREDETOR).
לאמריקנים היו באחרונה שתי הצלחות גדולות בעיראק בתחום המלחמה בטרור. הם עצרו פעיל בכיר של אל-קאעדה בשם עבדאללה עאשור אלשג'ירי שלו הם מייחסים בין היתר את אירוע חטיפתה של העיתונאית האמריקנית ג'יל קארול .ההצלחה השנייה קשורה למעצרו של חאג'י מחמד שבל, פעיל שיעי הקשור למשמרות המהפכה באיראן ולארגון החזבאללה , שהאמריקנים מייחסים לו אחריות לשורה של פיגועים נגד חילי הצבא האמריקני והמשטרה העיראקית.
ארגון אלקאעדה ימשיך את ניסיונותיו לפיגועים בעיראק בכך אין שום ספק,אולם כדאי לשים לב לקלטת האחרונה שפורסמה לפני כמה ימים שבה מופיע סגנו של בן לאדן, השיח' איימן א-זוואהירי הטורח להדגיש כי "מצב הג'האד בעיראק הוא בכי טוב וכי ברית השבטים נגד אל-קאעדה היא בדרך להתפוררות". מומחי מודיעין אמריקנים טוענים כי משפט זה משקף את הדאגה הרבה של מנהיגי אל-קאעדה מההצלחות האמריקניות נגד מחבלי הארגון בעיראק.
בקרב ארגוני המודיעין השונים בעולם העוקבים אחר פעילות אל-קאעדה בעיראק יש הסכמה כי המצב בעיראק בחודשים האחרונים איננו מושך יותר מתנדבים של אל-קאעדה לפעילות על אדמת עיראק והם מעדיפים פעילות בשטח אפגניסטאן. הסימן הבולט לכך הוא ירידה גדולה במספר ההתקפות על חיילי הצבא האמריקני בעיראק.
שתי סיבות נוספות להצלחה האמריקנית במלחמה באל-קאעדה בעיראק הן תגבור הכוחות המסיבי של הצבא האמריקני בעיראק בשנה שעברה וברית השבטים הסוניים נגד אל-קאעדה בעיקר במחוז אנבאר. ראשי השבטים הבינו שהאינטרס שלהם הוא עם האמריקנים במיוחד לאחר שפעילי אל-קאעדה ניסו להשתלט על נתיבי ההברחות והשוק השחור שהיו מקורות פרנסתם.
הלקח מהמתרחש בעיראק הוא ברור, אסור להיכנע לטרור וצריך להלחם בו בנחישות ובסבלנות בצורה שיטתית. נכון שקשה למגר אותו לחלוטין אבל אפשר בהחלט לצמצם באופן משמעותי את פעילותו.
גם הטרוריסט הידוע המכונה "קרלוס" הטיל בשעתו את חיתתו על העולם עד שלבסוף נלכד ונכלא בכלא הצרפתי, רבי מחבלים אחרים כמו השיח' אחמד יאסין, אבו מסעב א-זרקאווי ועמאד מוע'נייה חוסלו בדם קר, זה יהיה גם גורלו של אוסאמה בן לאדן אם שירותי המודיעין של המערב יתמידו במצוד אחריו. בסופו של דבר הוא לא יצליח להימלט, גורלו נחרץ.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר