יום שני, 8 בספטמבר 2008

ההישגים של קד'אפי

שליט לוב מעמר קד'אפי רשם באחרונה שורה של הישגים לארצו ובראשם
פיוס היסטורי עם ארצות הברית. ממשלו היוצא של בוש דואג בסוף כהונתו
לכלכלה האמריקנית ולמלחמה בטרור של אל-קאעדה גם במחיר של שיתוף פעולה עם רודנים ערבים

לא רק הנשיא הסורי בשאר אסד היה מרוצה בימים האחרונים מהישגיו הדיפלומטיים והעובדה שהצליח לחלץ את ארצו מהבידוד הבינלאומי שנמשך כמה שנים מבלי ששילם שום תמורה , מי שיכול גם כן לחייך בסיפוק הוא שליט לוב הקולונל מחמד קד'אפי אשר הצליח להשיג באחרונה הישגים מדיניים לארצו כשבראשם הפיוס והנורמליזציה עם ארצות הברית.
ביקורה של שרת החוץ האמריקנית קונדליסה רייס בשבוע שעבר בלוב ,מסמל את הפיוס ההיסטורי בין שתי המדינות.זהו ביקור ראשון של שר אמריקני בטריפולי מזה 55 שנים.
בלוב עדיין זוכרים את ההתקפה האווירית האמריקנית על מתקני השלטון ב1986 בתירוץ כי סוכנים לובים תכננו להתנקש בחייו של נשיא ארצות הברית רונאלד רייגן. גם במערב לא שוכחים את הפיצוץ של המטוס האמריקני של חברת "פאן אם" מעל לוקרבי שבסקוטלנד שיוחס למודיעין הלובי. אבל האינטרסים הכלכליים והביטחוניים של שתי המדינות גוברים על משקעי האיבה, הקולונל קד'אפי השכיל לנצל את כוח הנפט והגז של ארצו לשוב לזירה הבינלאומית והוא סיכם עם שרת החוץ האמריקנית על הגדלת ייצוא הנפט מלוב לארצות הברית.
גם במישור הביטחוני נוצר שיתוף פעולה בין ארצות הברית ללוב במיוחד בכל הקשור למלחמה בארגון אל-קאעדה.השליט הלובי קד'אפי חושש מארגונים אסלאמיים קיצוניים , הוא אמנם מתנגד לנוכחות צבאית אמריקנית באפריקה במסגרת הפיקוד הצבאי המכונה "אפריקום" שמטרתו להלחם בטרור של אל-קאעדה בטענה כי מדובר ב"סוג של אימפריאליזם" אך הוא מסכים לשיתוף פעולה הדוק בין גופי המודיעין של שתי המדינות כדי להלחם באנשיו של אוסאמה בן לאדן.
ביקורה של קונדליסה רייס בלוב סוגר את מעגל חזרתה של לוב לזירה הבינלאומית לאחר שהסכימה ב2003 לוותר על הנשק להשמדה המונית.
ממשלו של בוש הכשיר ,בשלהי כהונתו, למורת רוחם של כמה חברים בקונגרס האמריקני את השרץ ששמו קד'אפי .כך הופך מעמר קד'אפי בהדרגה לבן ברית של ארצות הברית למרות שהנשיא האמריקני לשעבר רונלד רייגן כינה אותו בשם "הכלב המשוגע של המזרח התיכון". הנורמליזציה בין שתי המדינות תגבר בהדרגה, כבר עכשיו לומדים כ850 סטודנטים לוביים בארצות הברית ומספרם צפוי לעלות מידי שנה.
ל"קולונל" (עקיד- בערבית) קד'אפי, כפי שהוא אוהב לקרוא לעצמו, יש הישגים נוספים מלבד נרמול יחסיו עם ארצות הברית. הוא הצליח לקבל באחרונה פיצויים מאיטליה
בסך חמישה מיליארד אירו, על "הסבל של העם הלובי מתקופת האימפריאליזם האיטלקי בלוב" (1943-1911).
הפיצויים האלה נחשבים להישג דיפלומטי גדול של קד'אפי ובמדינות ערב ובשטחים הפלסטינים יש כבר קריאות לשליטים לדרוש פיצויים דומים מארצות הברית ,מדינות האיחוד האירופי וכמובן מישראל. מעמר קד'אפי נתן דוגמא טובה לערבים כיצד אילץ את האימפריאליזם לשלם עבור הסבל שגרם ללובים ועכשיו רבים בעולם הערבי דורשים ללכת בעקבותיו.
הישג נוסף ובלתי מבוטל של השליט הלובי קד'אפי הוא הצלחתו להישאר בשלטון זמן כה ממושך , 39 שנים של שלטון דיקטטורי, יותר זמן מכל שליט ערבי אחר. מעמר קד'אפי לא מהסס לחסל את מתנגדיו בעזרת סוכני המודיעין שלו והוא מחזיק את רסן השלטון ביד ברזל בסיועם של בניו וקומץ נאמנים ומקורבים.
הפיוס האמריקני עם לוב גם דחק הצידה את סוגיית הפרות זכויות האדם בלוב,נדמה שהממשל האמריקני של בוש מוכן להעלים עין מהנושא הזה כדי לקבל את שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני מלוב למרות הביקורת בקונגרס.
המקרה של קד'אפי יכול לשמש מתכון לכל דיקטאטור ערבי שרוצה לשפר את יחסיו עם המערב, מדובר במתכון פשוט, שיתוף פעולה כלכלי וביטחוני במיוחד בכל הקשור למלחמה באל-קאעדה והאמריקנים יהיו מוכנים לעשות הכול להבטיח את שלטונו ,הכול עניין של אינטרסים , כך שורדים הנשיא מובארק, המלך עבדאללה, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ושליטים ערבים אחרים. האמריקנים כבר ויתרו מזמן על החדרת רעיונות הדמוקרטיזציה למדינות ערב והם מוכנים להסתפק בהרבה פחות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר