יום שישי, 5 בספטמבר 2008

לשבת על שפת הכנרת


הסורים דורשים מישראל להסכים לדרישתם לשבת על שפת המים בחוף
המזרחי של הכנרת במסגרת הסכם השלום בין שתי המדינות.
הנשיא אסד הוא המרוויח העיקרי מסבבי השיחות העקיפות עם ישראל
מבלי ששילם שום תמורה

המשא ומתן העקיף בין ישראל לסוריה אמור להתחדש בטורקיה בעוד כשבועיים על פי הסיכומים בין לשכת ראש הממשלה אולמרט לבין לשכתו של ראש ממשלת טורקיה ארדואן. על פי מקורות ערביים ,סיבוב השיחות הזה החמישי במספר ,יעסוק בשרטוט קו הגבול שאותו סוריה דורשת לאחר נסיגה מלאה של ישראל מרמת הגולן, כן, אין מה לטעות או להתבלבל סוריה דורשת לשבת על הגדה המזרחית של הכנרת.
הדרישה הסורית הזו איננה חדשה והיא הייתה אחת הסיבות לפיצוץ השיחות בין ישראל לסוריה בשפרדסאון ב 1999 . ראש הממשלה דאז , אהוד ברק התנגד לדרישה הסורית הזו בתוקף. "לא אסכים שהסורים ישכשכו את רגליהם
במי הכנרת " אמר ברק כשהוא מצטט את אמרתו של העיתונאי אורי דן ז"ל.
זמן קצר לאחר כישלון שיחות שפרדסטאון ניסה הנשיא האמריקני ביל קלינטון להציל את המשא ומתן בין ישראל לסוריה והזמין את הנשיא חאפט' אלאסד למפגש מיוחד בג'נבה . הנשיא אסד האב ,שהיה כבר במצב בריאותי גרוע , לא מצמץ לרגע ועל אף חולשתו הפיזית לא הסכים אפילו "לוותר" על כמה עשרות מטרים מהחוף המזרחי של הכנרת ,הוא סיפר לנשיא קלינטון כיצד נהגו אביו ובני משפחתו לצאת בקיץ לאזור הכנרת ולעשות "מנגל" ("על האש") על החוף. "אני מתגעגע לימים האלה" אמר אסד הזקן לנשיא האמריקני "ואין בכוונתי לוותר על סנטימטר מהשטח שהיה לנו באזור ימת טבריה(הכנרת- כפי שקוראים לה הערבים)".
הרקע לתביעה הסורית הזו הינו הויכוח הקשה והארוך בין ישראל לסוריה בנושא המקום שבו יעבור הגבול בין שתי המדינות לאחר נסיגת ישראל מהגולן.הסורים דורשים כי הגבול יסומן על פי קו ה4 ביוני 1967 ולא על פי קו הגבול הבינלאומי שנקבע ב1923 .קו ה4 ביוני 1967 כולל שטחים שכבשה סוריה מישראל במלחמת העצמאות ,כך למעשה הגיעו הסורים והתיישבו על שפת הכינרת. עכשיו מנסים הסורים לקבל לגיטימציה לכיבוש שלהם של שטחים שעליהם השתלטו בכוח.
המרוויח העיקרי עד כה מארבעת סבבי השיחות העקיפות בין ישראל לסוריה הוא הנשיא בשאר אסד . המשא ומתן עם ישראל העניק לו לגיטימציה מחודשת במערב למרות מעורבות סוריה ברצח ראש ממשלת לבנון רפיק אלחרירי ב2005 , תמיכתה בארגוני בחבלה הפועלים נגד צבא ארצות הברית בעיראק ,הברית ההדוקה שלה עם איראן והנשק שהיא ממשיכה להזרים לחזבאללה תוך הפרת החלטה 1701.הנשיא אסד מסוחרר מאוד מהצלחתו לשבור את הבידוד הבינלאומי וכשהוא מלא בביטחון עצמי מופרז אף התערב בסכסוך בין רוסיה לארצות הברית בנושא הקווקאז והציע לרוסים להציב טילים רוסיים בסוריה כדי להרתיע את האמריקנים. הוא גם לא מהסס לאשר את תמיכתה של סוריה בטרור , בסוף השבוע הוא התייצב ברשת "אלמנאר" של החזבאללה והביע תמיכה בהמשך הטרור נגד ישראל(ההתנגדות-כפי שהערבים נוהגים לכנות פעולות אלה).
סוריה טוענת כי יש לה זמן ,סבלנות ואורך נשימה , היא ממתינה מאז 1967 להחזרת הגולן ואין לה שום בעיה להמתין עוד כמה חודשים לראש ממשלה חדש בישראל ולממשל אמריקני חדש. הנשיא אסד יודע כי הדרך לקבל וויתורים גדולים מישראל עוברת דרך וושינגטון , הנשיא בוש לא האמין לאף מילה שלו ולכן כדאי לו לנסות את הנשיא החדש שייכנס לבית הלבן בתחילת השנה הבאה. בינתיים בשאר אסד לא וויתר על שום דבר והצליח להוציא את ארצו מהבידוד הבינלאומי בחינם מבלי שנדרש לשלם מחיר כלשהו.
נדמה שהדרישה של ישראל כי סוריה תתנתק מהברית עם איראן התפוגגה ונעלמה לפחות בשלב הזה של השיחות.
הנשיא הסורי גם הצליח להרחיב את החסות לשיחות המדיניות עם ישראל מחסות טורקית בלבד לחסות אזורית ערבית, זאת באמצעות קטר שהוזמנה לפסגה בדמשק ולהשיג גם מעורבות של צרפת בתהליך ,כזכור צרפת משמשת כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי.
החולשה הפוליטית הפנימית של ממשלת אולמרט ורצונו האישי של אהוד אולמרט להשיג הישגים מדיניים מהירים בערוץ הסורי ובערוץ הפלסטיני לפני שהוא מפנה את כיסאו חיזקו את מעמדו של הנשיא אסד מבלי שישראל קיבלה עד כה תמורה כלשהיא .
עדיין נותרה פתוחה השאלה האם הנשיא אסד אכן מעוניין בשלום אמיתי עם ישראל או שהוא משתמש בשיחות עם ישראל כאמצעי לחדש את היחסים עם ארצות הברית.
עלינו לזכור שסוריה מחזיקה בידיה גם את המפתח לרגיעה בלבנון.הנשיא אסד מבטיח כי מייד לאחר השגת התקדמות אמיתית בשיחות עם ישראל גם לבנון תצורף למשא ומתן דבר שעשוי למתן את פעילות החזבאללה נגד ישראל.
מי שזלזל עד כה בנשיא הסורי הצעיר חייב להודות כי הוא נכנס בהצלחה לנעליו של אביו ולתמרן את ישראל והמערב לרצונותיו מבלי לשלם שום מחיר בתמורה. הוא הבליג על הפצצת הכור הגרעיני בדיר א-זור על ידי ישראל וחיסולו של רב המחבלים עמאד מוע'נייה בדמשק אך השכיל לשקם את מעמדה של סוריה בעולם, סוריה מתעתעת בעולם ועושה ככל העולה על רוחה ,מחד היא משתייכת ל"ציר הרשע" בראשות איראן ותומכת בטרור ומאידך גיסא היא מציגה עצמה במערב כשוחרת שלום עם ישראל ומעוניינת להתקרב למערב בעוד היא מהדקת גם את יחסיה עם רוסיה בניסיון לקבל מערכות נשק חדישות.
הפלסטינים מביטים בנשיא הסורי אסד וליבם נחמץ ,הנשיא הסורי "לא סופר אותם ממטר", הוא דואג רק לאינטרסים של סוריה. היומון הפלסטיני "אל-קודס" הזכיר בסוף השבוע לנשיא אסד , במאמר המערכת שלו , כי לב הסכסוך הישראלי ערבי הוא הבעיה הפלסטינית והביע צער על כך שהנשיא מחמוד עבאס לא הוזמן לפסגה בדמשק . נראה שהדבר אינו מדיר שינה מעיניו של הנשיא אסד .

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר