יום שלישי, 2 בספטמבר 2008

יוזמה שנועדה לכישלון

תנועת החמאס מגייסת את תומכיה בעולם הערבי במטרה לטרפד את ההצעה המצרית להציב כוחות ערביים ברצועת עזה בגלל חשש לאבד את רסן השלטון ברצועה . גם ירדן מסתייגת מאוד מההצעה המצרית והיא עשויה להגביר את
התיאום עם החמאס כדי לסכלה

הפצצה שהטיל שר החוץ המצרי אחמד אבו אל-ע'יט בדבר רעיון לשגר כוחות ביטחון ערביים לרצועת עזה כדי להרגיע את המצב בה ולסייע לפיתרון המחלוקת בין ארגון הפת"ח לתנועת החמאס מעוררת הדים רבים בעולם הערבי כשבראש מחנה המתנגדים מתייצבת תנועת החמאס.
התנועה טוענת באמצעות דובריה השונים כי ברצועת עזה קיימת ממשלה יציבה השולטת במצב הביטחוני ביד רמה ולכן אין שום הצדקה לדון אפילו ברעיון כזה .
ההצעה המצרית נולדה מהתסכול הרב של מצרים המארחת בימים אלה את כל נציגי הפליטים הפלסטינים בניסיון להשיג פיוס לאומי בשטחים ומתוך רצון לנצל את תקופת הרגיעה בעזה למציאת פיתרון פוליטי מוסכם לפני שיתחדשו מעשי האלימות ברצועה. מצרים מעוניינת למצוא פיתרון מוסכם כלשהו שיביא בהדרגה לפיוס פלסטיני פנימי ,יסיים את המצור הישראלי על רצועת עזה והחשוב מכל יעקר את האפשרות של פלישה צבאית ישראלית מסיבית לרצועה וכיבושה מחדש במסגרת מעין מבצע "חומת מגן מספר שתיים".
ברשות הפלסטינית בטוחים שהסירוב התקיף והמהיר של תנועת חמאס להצעה הוא חלק ראשון בתוכנית הגדולה יותר של החמאס להביא להפסקת כהונתו של מחמוד עבאס כנשיא הפלסטיני ב9 בינואר 2009 שהוא המועד הרשמי לתום כהונתו. אנשיו של מחמוד עבאס בטוחים שתנועת החמאס הכינה כבר את היורש מטעמה לתפקיד הנשיא וכי היא איננה מעוניינת בפיוס לאומי , להיפך הצבת כוחות ערביים ברצועה עלולה מבחינתה לחבל בהגשמת החלום של הקמת מדינה אסלאמית ברצועת עזה בשלב הראשון והשלמת השתלטות התנועה על מוסדות השלטון של העם הפלסטיני. לאחר שתנועת החמאס כבשה את הפרלמנט הפלסטיני באמצעות בחירות דמוקרטיות היא שואפת כעת להשתלט על מוסד הנשיאות המאויש על ידי נציג בכיר של אש"ף.
תנועת החמאס גייסה לעזרתה את תנועת האם שלה שהיא תנועת "האחים המוסלמים " במצרים . דוברי התנועה המצריים הביעו התנגדות תקיפה לרעיון של שר החוץ המצרי אבו אלע'יט בטענה כי מדובר ברעיון שגובש על ידי סעודיה ומצרים והמעניק יתרונות לישראל. גם תנועת "האחים המוסלמים" בירדן התגייסה לטובת החמאס וראשיה הודיעו כי התוכנית המצרית להציב כוחות ערביים ברצועה תסייע למשימה לחסל את הבעיה הפלסטינית לטובת "הקמת מולדת חלופית לפלסטינים בירדן במקום בשטחי הגדה המערבית ורצועת עזה".
תנועת החמאס ממשיכה בימים אלה בגיוס תומכיה בעולם המוסלמי כדי לנסות ולסכל את היוזמה המצרית הזו בעודה באיבה.
מבחינתה של ישראל יש כמה נקודות חיוביות בהצעה זו. ראשית לישראל תהייה כתובת רשמית שעליה ניתן יהיה להטיל את האחריות למצב הביטחון ברצועה ולדרוש ממנה כי תפעל להפסקת הטרור ושנית הצבת כוחות ערביים ברצועה תוכיח כי הפלסטינים עדיין אינם בשלים לעצמאות והקמת מדינה משלהם.
כוחות ערביים שיוצבו ברצועה יטפלו בביטחון באותן השיטות שבהן הם נוהגים במדינות ערב ובכל מקרה הצבתם ברצועה תחייב תיאום מלא עם ישראל.
גם ארמון המלוכה הירדני מתנגד לרעיון המצרי הזה. המלך עבדאללה מעוניין בהקמת מדינה פלסטינית בגדה וברצועה בלבד מסיבה אחת פשוטה והיא הסרה ,אחת ולתמיד , מסדר היום של הרעיון להקים מדינה פלסטינית בשטח ירדן ,אותו הרעיון המכונה "המולדת החלופית" לפלסטינים.
לכן ,להערכת פרשנים בעולם הערבי יגביר המלך הירדני את הדיאלוג שלו עם תנועת החמאס ,שהתחדש לאחרונה אחרי נתק של עשר שנים , כדי לסכל את היוזמה המצרית.
הסימנים שהצטברו עד כה מצביעים על כך שהיוזמה המצרית "מאבדת גובה" וכי יותר מידי גורמים בעולם הערבי פועלים לטרפדה.המצרים פעלו מתוך כוונות טובות כדי לנסות ולהרחיב את הרגיעה ברצועה ולייצב את המצב הפוליטי הפנימי בשטחים אך החשש של החמאס לאבד את השלטון ברצועת עזה יביא כנראה לסיכול היוזמה הזו. כבר נאמר ש" הדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות ".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר