יום שני, 1 בספטמבר 2008

נשיא במשברבשטחים מתפתח לאיטו משבר פוליטי חריף סביב סיום כהונת הנשיא הפלסטיני
בעוד שלושה חודשים . ארגון החמאס נחוש להודיע כי מחמוד עבאס סיים את תפקידו ולמנות לו מחליף מטעמו. ישראל וארצות הברית מודאגות אך עדיין לא גבשו דרכי פעולה לטיפול במשבר הצפוי

האם תאריך התשעה בינואר 2009 עומד להיות יום חשוב בהיסטוריה הפלסטינית? כנראה שכן, כך מעריכים פרשנים פוליטיים פלסטינים. בתאריך הזה תסתיים רשמית תקופת כהונתו כנשיא של מחמוד עבאס(אבו מאזן) וכל הסימנים מעידים על כך שמשבר פוליטי חריף סביב סוגיה זו התחיל להתפתח בשטחים .
ברשות הפלסטינית חוששים כי תנועת החמאס תודיע בתאריך זה כי כהונתו של הנשיא עבאס הסתיימה ותנסה לקבוע עובדות בשטח בהעדר אפשרות לקיים בחירות לנשיאות או למועצה המחוקקת בגלל הנתק המתמשך בין הגדה לרצועה מאז שהחמאס השתלט על הרצועה בהפיכה צבאית לפני יותר משנה.
תנועת החמאס מתכוונת ככל הנראה להודיע כי על פי החוק הפלסטיני מי שיחליף אוטומטית את מחמוד עבאס כנשיא הוא יו"ר הפרלמנט עזיז דוויק המזוהה עם החמאס. הבעיה של החמאס היא שדוויק עצור בישראל מאז חטיפתו של החייל גלעד שליט והוא משמש כקלף מיקוח בידי ישראל. בחמאס אומרים שאם דוויק לא ישוחרר עד התשעה בינואר 2009 תודיעה התנועה על מינויו של מנהיג החמאס אחמד בחר ,סגן יו"ר הפרלמנט , לתפקיד הנשיא.
הרשות הפלסטינית מנסה כעת לגייס תומכים בקרב הציבור הפלסטיני בשטחים כדי ליצור שדולה הכוללת משפטנים ואקדמאים שיפעלו לטרפד את תוכנית החמאס להחליף את הנשיא מחמוד עבאס.
דוברים שונים מטעם הרשות הפלסטינית טוענים כי תנועת החמאס מעלה לסדר היום הציבורי את סוגיית סיום כהונתו של עבאס כנשיא מסיבות פוליטיות ולא מסיבות ענייניות.
לטענת משפטנים מטעם הרשות הפלסטינית חוק הבחירות הפלסטיני מ2005 קובע במפורש כי יו"ר הפרלמנט יחליף את הנשיא הפלסטיני רק במקרה של מוות, התפטרות או פיטורין ולא במקרה של סיום כהונתו. במקרה כזה יש לקיים מייד בחירות לנשיאות שאמורות להתקיים בו זמנית עם הבחירות לפרלמנט (המועצה המחוקקת).הבחירות אמורות להתקיים בגדה וברצועה.
עוד טוענים המשפטנים כי החוק הזה קובע כי כהונת הנשיא הפלסטיני תימשך עד תום כהונת הפרלמנט הפלסטיני ולכן יש לאפשר למחמוד עבאס להמשיך בתפקידו כנשיא עד לקיום הבחירות בשטחים. תנועת החמאס דוחה את כל הפרשנויות האלה ועומדת על עמדתה שמחמוד עבאס יסיים את תפקידו בתחילת ינואר 2009.
גם בישראל מודאגים מההתפתחויות האלה שכן ישראל עלולה לאבד את הפרטנר שלה למשא ומתן על הסדר הקבע הלוא הוא מחמוד עבאס. ראש השב"כ יובל דיסקין מצא לנכון להתריע על ההתפתחות הזו בפני הממשלה.
מבחינת הפלסטינים קיימת תיאורטית האפשרות כי מחמוד עבאס יפרוש מתפקידו אך יודעי דבר ברשות הפלסטינית מעריכים כי הוא יודיע כי הוא "נקרא אל הדגל" בגלל חומרת המצב כדי "לסייע לבני עמו" וינסה למצוא פתרון חוקתי שיאפשר לו להמשיך בתפקידו עד לקיום בחירות בשטחים.
ברשות הפלסטינית גם לא מוציאים מכלל אפשרות רעיון להכריז על רצועת עזה רשמית כ"איזור מורד" ולפזר את הפרלמנט שרובו מאויש על ידי פעילי החמאס דבר שיאפשר למחמוד עבאס להמשיך בתפקידו. צעד כזה יביא להסלמה גדולה ביחסי הפת"ח עם החמאס והחרפת העימות ביניהם. בקהיר התחדשו אומנם שיחות הפיוס הלאומי בין ארגון הפת"ח לתנועת החמאס בחסות מצרית אך נראה כי הסיכויים להגיע בשיחות אלה להסכמה על בחירות בשטחים הם קלושים.
ההערכות בירושלים הן שחמאס מעוניינת ביצירת המשבר הפוליטי הזה סביב הסוגיה של החלפת מחמוד עבאס ולכן על ישראל להיערך למשבר הזה.
דיפלומטים אמריקנים אומרים כי גם ארצות הברית עוקבת בדאגה אחר ההתפתחויות האלה וכי היא נחושה לתמוך בעמדת הרשות הפלסטינית כי על מחמוד עבאס להמשיך בתפקידו עד לקיום בחירות בשטחים.
אין להוציא מכלל אפשרות את התרחיש המדאיג כי בתשעה בינואר 2009 תודיע תנועת חמאס רשמית כי מחמוד עבאס סיים את תפקידו וכי אחמד בחר סגן יו"ר הפרלמנט הוא מחליפו או שתקרא לחילופין לבחירות לנשיאות ברצועת עזה בלבד דבר שיבטיח בחירת נשיא מטעמה.
אם כן,המשבר הפוליטי הצפוי בשטחים בעוד כמה חודשים הוא ככל הנראה בלתי נמנע וישראל עדיין לא גיבשה את כל דרכי הפעולה האפשריות. עד כה סייעה ישראל למחמוד עבאס בנשק ובתחמושת ובמחוות ביטחוניות כמו הסרת מחסומים ושחרור אסירים ביטחוניים כדי לנסות ולחזק את מעמדו. יקשה מאוד על ישראל להתערב ישירות בפוליטיקה הפנימית הפלסטינית אך כנראה שלא תהייה לה ברירה. גורמים מדינים בכירים בירושלים מעריכים כי ארצות הברית תיתן לישראל את כל הגיבוי הדרוש לשמור על מעמדו של מחמוד עבאס כנשיא , גם האמריקנים אינם רוצים לאבד את עבאס כנשיא הפלסטיני ולהחליפו בפיגורה מהחמאס. "מעמדו של עבאס ,אומר דיפלומט אמריקני בכיר, דומה למעמדו של פואד סניורה ראש ממשלת לבנון המאוים כל הזמן על ידי החזבאללה וארצות הברית תעשה הכל כדי לשמור על מחמוד עבאס בדיוק כפי שהיא שומרת על סניורה בלבנון".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר