יום שבת, 30 באוגוסט 2008

נורה אדומה

הפלת המסוק של צבא לבנון בידי החזבאללה מסמלת את כוונת הארגון להילחם בחורמה נגד טיסות חיל האוויר הישראלי בשמי לבנון. ישראל צריכה להיערך במהירות נגד מגמה זו ולנקוט שורה של צעדים שימנעו מהחזבאללה להצטייד בטילי נ"מ חדישים שעלולים להגביל את פעילות חיל האוויר הישראלי בשמי לבנון

אירוע הפלת המסוק של צבא לבנון בידי פעילי החזבאללה לפני מספר ימים באזור אקלים א-תופאח מצפון לליטני לא היה מפתיע. הייתה זו רק שאלה של זמן מתי יתחיל החזבאללה בפעילות חדשה נגד מטוסים הטסים בשמי לבנון, ללא ידיעתו ותיאום עימו, אלא שדווקא האירוע הראשון שבו ניסה הארגון ליישם את המדיניות החדשה הזו היה בבחינת "גול עצמי" שכן המסוק שהופל היה מסוק לבנוני דבר שהביא להגברת המתח הפנימי בלבנון.
הכוונה המקורית של ארגון החזבאללה הייתה מחד , לייצר מדיניות חדשה שתרתיע את ישראל מלבצע טיסות בתחום האווירי של לבנון ומאידך גיסא ליצור רושם כי הוא ממשיך בג'האד(מלחמת הקודש) מול ישראל על ידי פעולות המשרתות את האינטרס הלאומי הלבנוני הרחב , הנחשבות מעין הגנה עצמית ושמירה על ריבונות לבנון שאינן מסכנות את לבנון ואזרחיה בתגובה צבאית ישראלית נרחבת שתביא חורבן על המדינה.
זרועות המודיעין של ישראל איתרו כבר לפני זמן רב את המגמה החדשה של החזבאללה. מטוסי חיל האוויר הישראלי מבצעים בשמי לבנון טיסות בפרופיל זהיר שמקשה על החזבאללה להפילם. אולם עלינו לזכור כי החזבאללה כבר הפיל מסוק של צה"ל בחודש אוגוסט 2006 , במהלך מלחמת לבנון השנייה ,
הארגון מעודד מאוד מהצלחתו והוא נחוש מאוד למנוע כל חדירה אווירית לשמי לבנון. הנחישות הזו הביאה כנראה גם לפזיזות הרבה שהתבטאה "באצבע קלה על ההדק " שגרמה להפלת המסוק של צבא לבנון , סביר להניח כי מחבלי החזבאללה יזהרו עתה יותר מלמהר לירות לעבר כלי טיס בשמי לבנון אך אין להניח שהארגון ישנה את מדיניותו החדשה ,להיפך הוא יעשה כל מאמץ לדייק יותר ולהפיל כלי טיס ישראלים כדי להצדיק אותה ולחפות על טעותו האחרונה.
האירוע הזה משרת היטב את ישראל. על פי הערכות המודיעין הישראלי החזבאללה מנסה ליישם את הלקחים שהפיק ממלחמת לבנון השנייה ולהכניס לשימוש פעיליו טילי נ"מ חדישים שיקשו על טיסות מטוסי חיל האוויר הישראלי בשמי לבנון. הטילים האלה אמורים להגיע לידי הארגון מסוריה בדיוק באותה הדרך שאמצעי לחימה אחרים מוברחים מסוריה ללבנון מבלי שמישהו דואג לאכוף את החלטת האו"ם 1701.
המשך טיסות חיל האוויר הישראלי בשמי לבנון הוא חיוני ,מבחינתה של ישראל , לאיסוף מודיעין לקראת השלב הבא של העימות הצבאי עם החזבאללה , ישראל חייבת לעשות הכל כדי למנוע מהחזבאללה את ההצטיידות בנשק נ"מ חדיש שיגביל את פעילותה האווירית. דו"ח חדש שהוגש למזכ"ל האו"מ באן קי מון קובע כי גבול לבנון סוריה פרוץ לגמרי להברחות נשק לידי פעילי החזבאללה . בנוסף לכך הצליח החזבאללה להשלים הקמתה של רשת תת קרקעית בכפרים השיעים בדרום לבנון לקראת הסיבוב הבא עם ישראל.רשת זו כוללת מחסנים לתחמושת וכני שיגור של טילים שונים . המודיעין העיקרי על פעילות זו מושג על ידי טיסות המודיעין שמבצעים מטוסי חיל האוויר בשמי לבנון.
הפלת המסוק של צבא לבנון בידי מחבלי החזבאללה צריכה להדליק "אור אדום" בקרב הקברניטים בישראל . ישראל צריכה לקבוע כבר עכשיו את מדיניותה כלפי כוונת הארגון לפגוע במטוסי חיל האוויר הטסים בשמי לבנון .
ישראל צריכה גם להתכונן לתרחיש שהחזבאללה יקבל טילי נ"מ חדישים ויתחיל בפריסתם בדרום לבנון , תרחיש כזה מחייב לדעתי תגובה צבאית מהירה ונחרצת מצד ישראל שתבהיר כי היא לא תסכים לשינוי המאזן האסטרטגי בלבנון גם במחיר הסלמה בגבול הצפון.
אבל לפני התגובה הצבאית יש למצות את הפעילות המדינית ,מערכת ההסברה של ישראל צריכה להסביר כי הפלת המסוק הלבנוני בידי פעילי החזבאללה מעידה על כך שהארגון איננו מהסס לפגוע בריבונות הלבנונית כולל בצבא לבנון וכי מדובר בארגון טרור שהשתלט על מדינה שלמה.
במישור הדיפלומטי ישראל צריכה להגביר את פעילותה להפעלת לחץ מדיני על סוריה לבלום את העברת הנשק לחזבאללה ולסכל את כוונתה להעביר לידי הארגון טילי נ"מ חדישים . לרוסיה יש השפעה גדולה על סוריה וראש הממשלה אולמרט צריך להדגיש עמדה זו של ישראל בביקורו הקרוב במוסקבה. גם בזירת האו"ם ניתן לפעול במיוחד בכל הקשור להפרת החלטה 1701 על ידי החזבאללה וסוריה ולדרוש כי כוחות יוניפי"ל ייעלו את פעילות הפיקוח שלהם בדרום לבנון.
החשוב מכל הוא שממשלת ישראל תפנים את שינוי המדיניות של החזבאללה המתבטאת כבר בשטח ולא "תירדם בשמירה" כפי שקרה בשנים שקדמו למלחמת לבנון השנייה . הטמנת הראש בחול והתעלמות ממעשי החזבאללה בשטח עלולה להביא סכנות ביטחוניות שיהיו בעוכרינו כבר בטווח הזמן הקרוב.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר