יום חמישי, 28 באוגוסט 2008

מחיר אישי

ישראל צריכה לבנות מחדש את כוח ההרתעה שלה כדי להקשות על ארגוני הטרור לחטוף חיילים ואזרחים נוספים. שיקום כוח ההרתעה של ישראל יכול להיעשות בכך שישראל תבהיר בנחישות לראשי ארגוני הטרור כי הם ישלמו באופן אישי על כל ניסיון חטיפה או חטיפה של ישראלים

מי שעקב בימים האחרונים אחר האופן שבו סקרו אמצעי התקשורת הערביים את שחרורם של מאתיים האסירים הביטחוניים מבתי הכלא הישראלים יכול היה להבחין כי בניגוד לפסטיבל התקשורתי הנרחב שלו זכו חמשת מחבלי החזבאללה ובראשם הרוצח סמיר קונטאר הרי שסיקור האירוע במדיות הערביות השונות היה מועט מאוד והוא סוקר בהרחבה בעיקר באמצעי התקשורת הפלסטיניים של הרשות הפלסטינית ובערוץ הלוויני אלערביה הנתמך על ידי סעודיה.
מחלקת ההסברה של אש"ף פרסמה גילוי דעת שבו מתחה ביקורת קשה על רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה אשר נמנעה מלסקר את האירוע בשידור חי וטען כי סיקורה הוא מוטה וכי היא עוסקת בסיקור נרחב של פעולות ממשל החמאס ברצועת עזה. גילוי הדעת גם האשים אותה באיבה לרשות הפלסטינית ותמיכה ויחצ"נות של שלטון החמאס.
אם מישהו קיווה בישראל ,ארצות הברית או הרשות הפלסטינית שתושבי השטחים ,העולם הערבי והתקשורת הערבית ייצאו מגדרם ויהללו וישבחו את אבו מאזן על מדיניותו ה"מזהירה" שהביאה לשחרור המחבלים הרי שהוא התבדה.
האם שחרור המחבלים הפלסטינים תרם לחיזוק מעמדו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן כפי שטענה ישראל?לדעתי לא.
ללא כל קשר לשחרור המחבלים פרסמה השבוע העיתונות הפלסטינית של הרשות תוצאות סקר דעת קהל שעשה ארגון "אלפא" העולמי למחקרים ומידע שממנו מתברר כי הנשיא הפלסטיני אבו מאזן וממשלת סלאם פיאד זוכים לפופולאריות רבה יותר ברחוב הפלסטיני מאשר איסמעיל הניה וממשלת החמאס ברצועה וכי תפקודם טוב יותר. הסקר גם קבע כי במקרה של בחירות לנשיאות בשטחים יקבל אבו מאזן כ 53 אחוזים מן קולות הבוחרים ואילו הניה יקבל רק כ 18 אחוזים מן הקולות.
אם כן הצעד הישראלי היה מיותר והוא גרם נזק לישראל .
מבחינתם של הפלסטינים שחרורם של שני הרוצחים סעיד אל עתבה ואבו עלי יטא על ידי ישראל , במסגרת קבוצת המשוחררים , מהווה פריצת דרך גדולה וכרסום בעמדותיה הביטחוניות המסורתיות של ישראל. אשרף אל עג'רמי ,השר הפלסטיני לענייני אסירים ברשות הפלסטינית ,הגדיר זאת במילים " צעד איכותי שריסק את הקריטריונים הישראלים".
ישראל מחזיקה במעצר כ11 אלף אסירים ביטחוניים פלסטיניים. מתוכם כ 3500 אסירים מוגדרים כאלה ש"דם ישראלים על ידיהם". מבחינת הפלסטינים ישראל שחקה במו ידיה את עמדתה המסורתית כי אין לשחרר מחבלים אלה עד להשגת שלום כולל עם הפלסטינים וחתימה על הסדר הקבע . ההחלטה הישראלית לשחרר את שני הרוצחים ללא תמורה הולמת הינה תקדים מסוכן שמאפשר כעת לרשות הפלסטינית לדרוש שחרור רוצחים נוספים. כל זאת בעוד ארגון החמאס מחזיק בחייל החטוף גלעד שליט ודורש מישראל לשחרר תמורתו 450 רוצחים מסוכנים.
החלטת ראש הממשלה אולמרט לשחרר את שני הרוצחים בניגוד לעמדתם של גורמי הביטחון וכמה שרים בממשלה מחלישה גם את עמדת ישראל במשא ומתן שהיא מנהלת עם החמאס על שחרורו של גלעד שליט . הנה ישראל מחליטה לשחרר שני רוצחים ללא תמורה ממשית בטענה מגוחכת כי הדבר "מחזק את אבו מאזן" בעוד היא מסרבת לשחרר רוצחים אחרים תמורת דבר ממשי- חייל ישראלי חי המוחזק בשבי החמאס.
הממשלה הכניסה עצמה למלכוד וכבר עכשיו היא מחפשת מנגנון שיאפשר לה להמשיך ולכרסם בעמדותיה ולשחרר רוצחים נוספים בתמורה לשחרורו של גלעד שליט.
אינני מתנגד חס וחלילה לשחרורו של גלעד שליט מן השבי. הביקורת מופנית אל הממשלה השוחקת את עמדותיה של ישראל ויוצרת תקדימים מסוכנים שנתפסים אצל הפלסטינים כחולשה גדולה ואצל המחבלים כ"פרס לטרור".
העמדה הישראלית רק מעודדת את המשך הטרור וחטיפתם של חיילים ואזרחים נוספים בידי ארגוני הטרור. השבוע כבר דווח כי ארגוני הטרור ברצועת עזה עוסקים במרץ באימונים כדי לחטוף ישראלים נוספים.
מה שדרוש הוא עמדה ישראלית חדשה שתעניש את ארגוני הטרור על כל חטיפה או ניסיון חטיפה של ישראלים. העמדה החדשה צריכה ליצור מצב שארגוני המחבלים ישלמו מחיר כבד מאוד על טרור מהסוג הזה. המחיר החדש צריך להיות רדיפה אישית של ראשי המחבלים וחיסולם או חטיפתם והעמדתם למשפט פומבי בישראל . רק טיפול אישי במנהיגי הטרור והענשתם עשוי להביא לכך שהם יורו לאנשיהם להפסיק את טרור החטיפות מחשש שהם עצמם ישלמו את המחיר. הם אינם רוצים בכך שכן נוח להם להקריב את אנשיהם בעוד הם ובני משפחותיהם נהנים מהילת התהילה של מעשי הטרור שלהם וממנעמי השררה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר