יום שבת, 23 באוגוסט 2008

אינטרס ישראלי

חידוש השיחות בין ישראל לסוריה השבוע בטורקיה הוא חשוב וישראל צריכה לעשות הכול כדי ששיחות אלה יימשכו ואף יעברו למסלול של משא ומתן ישיר בין שתי המדינות. ניסיונותיו של הנשיא אסד לרכוש נשק מתקדם ברוסיה מעידים על חולשת צבאו מול צה"ל אך האינטרס הישראלי הוא לא להסלים את המצב בצפון ולהמשיך במאמצים לנתק את סוריה מאיראן

מערך המודיעין של ישראל קיבל הנחייה מהדרג המדיני לאתר במהירות , כמשימה חשובה ביותר , את תוצאות שיחותיו של הנשיא בשאר אסד במוסקבה. נכון להיום כל האינדיקציות המודיעיניות שבידי ישראל מצביעות על כך שעדיין לא הושגה הסכמה בין הנשיא אסד לבין ההנהגה הרוסית לגבי סוגי הנשק שרוסיה מוכנה למכור כעת לסוריה.
ראש הממשלה אהוד אולמרט ייצא בתחילת החודש הבא למוסקבה לפגישה ראשונה עם הנשיא הרוסי החדש מדוודב. פגישה זו תעניק לישראל הזמנות לנסות ולשכנע את הרוסים שלא למכור מערכות נשק מתקדמות לסוריה.
ההערכה בירושלים היא כי למרות המתיחות בין סוריה לארצות הברית , התנתקותה של רוסיה מנאט"ו והמעורבות הישראלית במכירת נשק לצבא גיאורגיה אין רוסיה מעוניינת ביצירת משבר עם ישראל ובהפרת "האיזון האסטרטגי" במזרח התיכון.לכן אומרים גורמים בכירים בירושלים שלהערכתם לא תמכור רוסיה לסוריה טילי אס.איי 10 או את מערכת האס.300. מערכות אלה מכונות בעגה הביטחונית "נשק שובר שיוויון" , בישראל סבורים שאם תקבל סוריה מערכות נשק חדשות מרוסיה יהיה זה נשק הגנתי בלבד.
למשרד החוץ בירושלים הגיע מידע כי הרוסים מתכוונים ליזום בקרוב ועידה בין לאומית שתתכנס במוסקבה ותהווה מעין ועידת המשך לועידת אנאפוליס , ועידה זו אמורה בין היתר למקד את הדיונים בדרישה הסורית שישראל תיסוג נסיגה מלאה מרמת הגולן. הרוסים בודאי ירצו שישראל תשתתף בוועידה הזו ולכן לא יחריפו את היחסים עימה על ידי מכירת נשק התקפי מתקדם לסוריה כך מעריך גורם בכיר בירושלים.
אם כן צריך להמתין ולראות מה הצליח הנשיא אסד להעלות בחכתו בביקורו האחרון במוסקבה והאם הצליח להשיג נשק מתקדם מהרוסים. ישראל צריכה להבהיר לרוסים כי היא לא תאפשר, בשום פנים ואופן , את שינוי המאזן האסטרטגי באיזור. ישראל כבר הוכיחה כי היא יכולה לשמור על עיקרון זה בכך שהשמידה את הכור הגרעיני הסורי בדיר א-זור לפני כשנה. לכן אם יציבו הסורים מערכות טילים חדשות והתקפיות בשטחם הם צריכים לדעת שמערכות אלה יושמדו מייד על ידי ישראל. לישראל יש היום גיבוי מלא מארצות הברית לפעול נגד סוריה. האמריקנים זועמים על יוזמתו של בשאר אסד להציב טילים רוסיים בסוריה כתגובה על ההסכם שחתמה ארצות הברית עם פולין על הצבת טילים בשטחה. גורמי מודיעין מערביים מעריכים כי הנשיא אסד ניסה לרכוב על גל השנאה הרוסית לארצות הברית כדי לקבל נשק מתקדם ובאותה העת גם לנסות ולהעכיר את יחסי ישראל רוסיה בעקבות מכירת הנשק הישראלי לצבא גיאורגיה.
למרות כל ההתפתחויות האלה השבוע אמורות להתחדש בטורקיה השיחות העקיפות בין ישראל לסוריה. הנשיא הסורי בשאר אסד כבר הודיע בראיון טלוויזיוני כי סבב השיחות הנוכחי הוא מכריע והוא יקבע אם הצדדים יעברו למשא ומתן ישיר ביניהם.
האינטרס הישראלי צריך להיות שהשיחות האלה יימשכו. אין לישראל שום אינטרס להסלים את היחסים עם סוריה דבר שיביא להסלמת היחסים גם עם ארגון החזבאללה . נכון שעד כה היו אלה הסורים שהרוויחו מחידוש המשא ומתן עם ישראל , הם קיבלו לגיטימציה בינלאומית בעולם והתחילו בהתקרבות למערב למרות מעורבות סוריה ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אלחרירי ותמיכתה של סוריה בארגוני הטרור הפועלים נגד החיילים האמריקנים בעיראק. אולם ישראל לא הפסידה ממהלך זה , הוא הגביר את היציבות בצפון והוכיח לעולם שישראל מעוניינת בשלום עם סוריה.
הערוץ הישראלי פלסטיני תקוע עמוק בבוץ והתהליך שקיבל זריקת עידוד בועידת אנאפוליס לפני כעשרה חודשים הוא על סף קריסה.
נראה שבערוץ הסורי ישראלי ניתן יהיה להגיע ליותר התקדמות מאשר במשא ומתן עם הפלסטינים , לכן צריך לנסות ולהמשיך במשא ומתן עימם למרות כל הקשיים ומאמציו של הנשיא בשאר אסד לרכוש נשק התקפי מרוסיה. צה"ל הוא חזק דיו להתמודד עם האיום הסורי אך אסור להרפות מהמאמצים לנסות ולנתק את סוריה מבריתה עם איראן.
ספרו האחרון של מרטין אינדיק, מי שהיה שגריר ארצות הברית בישראל ,על שיחות שפרדסטאון בין ישראל לסוריה בסוף 1999 מדגיש כי שלום בין שתי המדינות היה בהישג יד. ראש ממשלת ישראל דאז, אהוד ברק , דוחה את טענותיו של אינדיק על הסף ואומר כי לא נוצר בשיחות אלה רגע היסטורי. כמי שסיקר את השיחות האלה בתוקף היותו הכתב המדיני של קול ישראל אני יכול לומר כי האמת נמצאת באיזשהו מקום באמצע. למרות זאת ולמרות הדרישה הסורית ,כפי שעלתה גם בשיחות שפרדסטאון , לשבת על שפת הכינרת בחוף הצפון מזרחי , סבורני שישראל חייבת להעמיד את סוריה בהנהגתו של בשאר אסד במבחן ולנסות ולהגיע עימה להסכם שלום שלא יפגע באינטרסים הביטחוניים שלה.
לכן לא צריך להיבהל ממאמציו של הנשיא אסד לרכוש נשק מתקדם מרוסיה. הדבר רק מעיד על המצוקה שבה הוא נמצא. הוא יודע שכוחה הצבאי של ישראל עולה על כוחה של סוריה. צריך לנצל נקודה זו ולמצות את המגעים המדיניים עימו. מלחמה תמיד אפשר לעשות עם סוריה , הבה ננסה שוב את דרך המשא ומתן עימה מבלי להתפשר על צרכיה הביטחוניים החיוניים של מדינת ישראל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר