יום חמישי, 21 באוגוסט 2008

לא אלמן ישראל

הנשיא הסורי בשאר אסד מנסה לנצל לטובתו את הסיוע הצבאי הישראלי לצבא
גיאורגיה כדי לקבל מערכות נשק מתקדמות מרוסיה.כדאי להמתין לתוצאות ביקורו של אסד במוסקבה ולזכור כי בת בריתנו היחידה היא ארצות הברית.
אמריקה לא תאפשר הפרת האיזון האסטרטגי במזרח התיכון ומתן יתרון איכותי לצבא הסורי על צה"ל

הנשיא הסורי בשאר אסד עשה בשנה האחרונה כמה צעדים להתקרב אל המערב, הוא ביקר בפאריז ונפגש עם הנשיא סרקוזי ועם כמה ראשי מדינות נוספות במהלך הועידה שעסקה בנושאי המזרח התיכון, על הפרק גם אפשרות שהנשיא אסד יבקר עד סוף השנה בלונדון, ביקור גומלין של הנשיא הצרפתי ניקולא סרקוזי בדמשק והחשוב מכל הוא חידוש המשא ומתן עם ישראל.אמנם מדובר בינתיים במשא ומתן עקיף בחסות טורקית אך צעד זה העניק לנשיא הסורי מעין "תעודת ביטוח " מפני ממשלו היוצא של הנשיא בוש אשר מעוניין להתחשבן עם סוריה על מעורבותה ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אלחרירי ותמיכתה בארגוני טרור הפועלים בעיראק נגד חיילי הצבא האמריקני.הנשיא אסד עצמו "מושך זמן" ואיננו ממהר לעבור למשא ומתן ישיר עם ישראל. בכמה ראיונות עיתונאיים התוודה אסד כי הוא ממתין לממשל החדש בארצות הברית כדי להתקדם בשיחות עם ישראל ובנושאים אחרים העומדים על הפרק.
מלכתחילה נועד ביקורו של הנשיא אסד במוסקבה להתמקד ברכישת נשק, בשאר אסד מכיר היטב את הציוד המיושן שמחזיק צבאו והוא מעוניין בעיקר ברכישת סוללות נ"מ מתקדמות שיחזקו את מערך ההגנה האווירית שלו ומטוסי קרב חדישים מדגם "סוחוי 30" שיחליפו את מטוסי המיג המיושנים בחיל האוויר הסורי.
ההתפתחויות האחרונות בקווקז והעימות הצבאי בין רוסיה לגיאורגיה שבמהלכו נחשפה מידת הסיוע הצבאי הישראלי לגיאורגיה שיחקו לידיו של בשאר אסד אשר מנסה כבר תקופה ארוכה לשכנע את הממשל הרוסי למכור לו מערכות נשק מתקדמות. ארצות הברית וישראל מפעילות מאז תום מלחמת לבנון השנייה לחץ כבד על רוסיה להימנע מעסקות נשק מתקדם עם סוריה כדי שלא להאיץ את מרוץ החימוש במזרח התיכון.
הנשיא אסד שמודע היטב ללחצים אלה מיהר להעצים, בראיונות לעיתונות הרוסית , את מעורבותה של ישראל בסיוע הצבאי לצבא גיאורגיה כדי לנסות ולשכנע את ההנהגה הרוסית למכור לו את הנשק המתקדם שבו הוא חפץ כל כך.
למודיעין הרוסי יש מידע מדויק מאוד אילו מערכות נשק מכרה ישראל לצבא גיאורגיה, מדובר בעיקר במזל"טים,רקטות ומוקשים. לא מדובר בציוד התקפי שסיכן את חייהם של החיילים הרוסים בקרבות. הרוסים זועמים אמנם על ארצות הברית ובנות בריתה על מדיניותה כלפי המשבר בקווקז עדיין לא ברור אם הרוסים ייענו לבקשות הנשק של הנשיא הסורי.
השאלה שאחריה עוקבים בישראל בדאגה היא כיצד ישפיע המשבר בין ארצות הברית לרוסיה על המעורבות הרוסית במזרח התיכון והאם כתוצאה ממנה יגבירו הרוסים את מעורבותם באמצעות הידוק הקשרים שלהם עם מדינות "ציר הרשע" כמו איראן וסוריה.
הנשיא אסד ינסה בביקורו ברוסיה לזרז את ההנהגה הרוסית ולהאיץ בה להיענות לבקשותיו. הוא מעריך שהתקפה צבאית אמריקנית או ישראלית על מתקני הגרעין של איראן היא רק שאלה של זמן , התקפה כזו עלולה לגרור גם את סוריה לעימות צבאי עם ישראל והנשיא הסורי רוצה שצבאו יהיה מצויד היטב לקראת התממשותו של התרחיש הזה. קבלת מערכות הנשק המתקדמות מרוסיה עשויות , להערכת הנשיא הסורי , גם לסייע לו להפעיל לחץ על ישראל להתקדם במשא ומתן עם סוריה כדי שלא להגיע לעימות צבאי עימה.
שיחת הטלפון אמש בין הנשיא הרוסי מדוודב לראש הממשלה אולמרט שבה לובנו בין היתר נושאי המשבר בקווקז וביקורו של אסד בסוריה היא אות חיובי, יש בהחלט מקום לדיפלומטיה ישראלית אקטיבית מול רוסיה כדי לנסות ולעצור את התקרבותה לסוריה. כדאי מאוד שראש הממשלה אולמרט ייצא לביקור במוסקבה כדי להיפגש עם הנשיא החדש מדוודב ולהבהיר לו בפגישה בארבע עיניים את עמדותיה של ישראל ורצונה להגיע להסכם שלום עם סוריה.
אסור לישראל להיכנס לפאניקה בעקבות ביקורו של בשאר אסד בדמשק. כדאי להמתין לתוצאות הביקור ורק אחר כך לגבש את המדיניות שבה תנקוט ישראל.
אולם, אסור גם לשכוח כי בת בריתנו האמיתית השומרת על ביטחון ישראל הינה ארצות הברית ולא רוסיה. לכן אם יזכה הנשיא בשאר אסד בציוד צבאי מתקדם מרוסיה סביר להניח שארצות הברית "תפצה" את ישראל במערכות נשק חדישות כדי לשמור על יתרונה הצבאי האיכותי מול סוריה.
לכן הבה נשמור על יחסינו המצוינים עם ארצות הברית ואף נהדק אותם, זו היא בת בריתנו האמיתית, אסור לשכוח זאת גם אם לפעמים יש בינינו אי הבנות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר