יום רביעי, 20 באוגוסט 2008

תועלת הדדית


תנועת החמאס וירדן עומדות בפני חידוש היחסים ביניהן לאחר תקופה ארוכה של מתיחות.המלך עבדאללה מעדיף התפייסות עם החמאס שמעמדו התחזק בשנה האחרונה על פני עימות עימו. תנועת החמאס רואה בפיוס צעד נוסף בביסוס מעמדה כנציגה החדשה של העם הפלסטיני

המזרח התיכון מלא בהפתעות בכל הקשור ליחסים בין מדינות ערב לבין עצמן ובכל הקשור לקשרים של המדינות האלה עם תנועות אסלאמיות קיצוניות.השבוע התבשרנו כי ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של ארגון החמאס , שגורש לפני עשר שנים מירדן אמור להגיע לביקור בממלכה ההאשמית בקרוב. את ביקורו סלל ביקור בירדן, בשבועות האחרונים , של שני חברי הלשכה המדינית של התנועה,מחמד נזאל ומחמד נצר אשר נפגשו עם ראש המודיעין הירדני מחמד א-ד'הבי כדי לדון ביחסי ירדן עם התנועה.
בכירים בחמאס טוענים כי חידוש היחסים של התנועה עם ירדן יתרחש בקרוב למרות המתיחות הקיימת זה זמן רב בינם לבין הממלכה ההאשמית. המלך עבדאללה נקט ,עד כה , יד קשה כלפי תנועת החמאס בניגוד לאביו המלך חוסיין אשר פינק את ראשי התנועה ואפשר להם לפתוח משרדים ולקיים נוכחות תקשורתית בבירה עמאן.
האם המלך עבדאללה השתגע והחליט לאמץ לחיקו את הנחש הארסי ששמו חמאס הקשור בעבותות לאיראן ואשר חתר וחותר תחת אושיות המשטר הירדני?
התשובה לכך איננה פשוטה אבל פרשנים שונים בירדן ובשטחים מעריכים כי האירועים האחרונים ברצועת עזה שבמהלכם השתלטה תנועת החמאס על המאחז האחרון של הפת"ח (חמולת חילס) והעובדה שהמשא ומתן על הסדר הקבע בין הרשות הפלסטינית לישראל מקרטע לקראת כישלון דחפו את המלך הירדני עבדאללה לגלות פרגמטיות ולהכיר בעובדה שתנועת החמאס הפכה לכוח המוביל בשטחים הפלסטינים למרות ההתנגדות העזה של הרשות הפלסטינית וישראל. למעלה ממחצית תושבי ירדן הם ממוצא פלסטיני ורבים מהם תומכים בחמאס. המלך עבדאללה הצליח אמנם באמצעות חקיקה ומעצרי מנע להגביל את כוחה של מפלגת "חזית ההצלה האסלאמית" בירדן שהיא תנועת האחות של החמאס ונטרל את כוחה בבחירות המוניציפליות ובבחירות לפרלמנט אך הוא איננו יכול להתעלם מהלגיטימציה ההדרגתית שלה זוכה תנועת החמאס בשטחים ובחלק ממדינות ערב.אם הנשיא המצרי מובארק מנהל דיאלוג עם החמאס אין שום סיבה שהמלך עבדאללה יחרים את התנועה הזו סבורים גורמים ירדניים בכירים.
בכירי החמאס נפגשו באחרונה עם מחמד א-ד'הבי,ראש המודיעין הירדני ושמעו ממנו הבהרות חד משמעיות כי חידוש הדיאלוג עם תנועתם איננו אומר כי ירדן תרשה פגיעה בביטחונה או ניסיונות חתרניים של התנועה להפיל את המשטר וכי אנשיו יפעלו ביד תקיפה לסכל כל ניסיון כזה.
הירדנים עצרו לפני כמה חודשים חמישה פעילים של החמאס שעברו אימונים צבאיים בסוריה ובמאי 2006 סיכלו זרועות הביטחון של ירדן שורה של פיגועים בממלכה שתכננה תשתית צבאית של החמאס שמנתה עשרים איש.הפעילים נעצרו והועמדו לדין.
ירדן גם התעמתה עם תנועת החמאס בגלוי לפני כמה חודשים והאשימה את ממשל חמאס ברצועה כי החרים משלוחי סיוע שהעבירה ירדן לתושבי רצועת עזה. נראה כי עתה מוכנים שני הצדדים לפתוח דף חדש ביניהם ולא לתת למשקעי העבר להעיב על האווירה החדשה. גם לחמאס יש אינטרס לקבל הכרה מחודשת בו מצידה של ממשלת ירדן ולשפר את מעמדו המדיני ואת תדמיתו החדשה כי הוא נציגו של העם הפלסטיני ולא אש"ף או הרשות הפלסטינית.
המלך עבדאללה איננו טיפש, הוא בחר ב"חיבוק הדוב" למרות שהוא יודע כי איראן רוצה ,באמצעות תנועת החמאס, לזעזע את השלטון בארצו ולהפילו אך הוא מעדיף לשחק את משחק ההתפייסות עם תנועת החמאס על פני עימות חזיתי עימה שממנו לא תצמח לו שום תועלת. "ההשרדות בשלטון" היא שם המשחק ועבדאללה יודע לשחק היטב על פי הכללים. ישראל עוקבת בשבע עיניים אחר ניסיונות ההתקרבות בין החמאס לירדן והסכנות הטמונות בהם. ראש המודיעין הירדני מחמד א-ד'הבי ידוע בקשריו ההדוקים עם ראש המוסד מאיר דגן והוא בודאי ישמע מישראל את השגותיה מהמהלך הירדני האחרון.
עדיין מוקדם להעריך כיצד יתפתחו היחסים בין תנועת החמאס לירדן אך נראה ששני הצדדים מעונינים במהלך הפיוס ,קצב ההתקדמות בו עדיין נותר פתוח.
המתיחות האחרונה בין שלטונות מצרים לתנועת החמאס הביאה למבוי סתום במגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ישראל ניצלה מתווכים שונים להעביר לחמאס מסרים בעניין החטוף שליט בין היתר באמצעות קטר. בהחלט אפשר שחידוש היחסים בין החמאס לירדן יהווה ערוץ נוסף שיאפשר לישראל את המשך המגעים עם החמאס כדי להביא לשחרורו של גלעד שליט.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר