יום שני, 18 באוגוסט 2008

החלטה מסוכנתהחלטת ממשלת ישראל לשחרר מאתיים מחבלים ובהם רוצחים היא תקדים מסוכן הפוגע בכושר ההרתעה של ישראל ואיננו מחזק את מעמדו של אבו מאזן.צעד זה גם איננו מקדם את שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט ומחליש את עמדותיה של ישראל במשא ומתן על הסדר הקבע

ממשלת ישראל קיבלה השבוע עוד החלטה אומללה לשחרר מאתיים "אסירים פלסטיניים", בהם גם כאלה עם "דם על הידיים" ללא תמורה ובמסגרת מה שהוגדר "מחווה לחיזוקו של אבו מאזן".
מכבסת המילים שבה משתמשת הממשלה לא יכולה לשנות את המציאות המרה,אין מדובר ב"אסירים פלסטיניים" אלא במחבלים ואלה מהם " שדם על ידיהם" נקראים בעברית פשוטה במילה : רוצחים.
מכבסת המילים והתירוצים המדיניים של ממשלת ישראל מנסה גם לשנות את הפוליטיקה הפנימית הפלסטינית בטענה המגוחכת כי צעד זה של שחרור מאתיים מחבלים יחזק את מעמדו של ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס המכונה "אבו מאזן".
האזרח הישראלי הפשוט עלול לטעות ולחשוב ששחרורם של מחבלים אלה יביא בקרוב לכך שאבו מאזן יתחזק ובעזרתם של מחבלים אלה יכבוש את רצועת עזה, ימגר את שלטון החמאס וימנע פעולות טרור נגד ישראל.
ההיפך הוא הנכון, על פי נתוני השב"כ רבים מהמחבלים שישראל משחררת חוזרים תוך זמן קצר לפעילות חבלנית נגד ישראל.כוחו של ארגון החמאס הוא גדול,אין בכוחו של אבו מאזן להשתלט על הרצועה מחדש, הוא בקושי רב מקיים שלטון סמלי של הרשות הפלסטינית ברמאללה ואלמלא היו כוחות צה"ל פרוסים בכל הנקודות האסטרטגיות ביהודה ושומרון היה ארגון החמאס , כבר מזמן, כובש גם שטחים אלה ואבו מאזן היה נמלט כל עוד נפשו בו למצרים או לתוניסיה. אזכיר רק כי ישראל גם סיפקה בעבר נשק וציוד צבאי אחר לאנשיו של אבו מאזן באותה טענה מגוחכת שהדבר "יחזק" את שלטונו והתוצאה ידועה, שום דבר לא קרה בשטח, להיפך, כוחו של ארגון החמאס רק הלך והתגבר.
ארגון החמאס טוען כי הצעד הזה של ישראל נועד לסכסך בינו לבין ארגון הפתח. טענתו זו נופלת על אוזניים כרויות ברחוב הפלסטיני שגם הוא איננו מבין את התירוץ הישראלי כי "צעד זה מחזק את אבו מאזן". פלסטינים רבים בטוחים שמדובר בקונספירציה ישראלית ביחד עם הרשות הפלסטינית ואבו מאזן נתפס בעיניהם כמשת"פ של ישראל, תדמית זו רק מחלישה אותו בעיניהם ולא מחזקת אותו.
שחרור המחבלים הרוצחים ללא כל תמורה הוא תקדים מסוכן שיצרה ממשלת ישראל בעוד החייל החטוף גלעד שליט נאנק וסובל בשבי מחבלי החמאס.
הצעד הישראלי מתפרש בעיני הפלסטינים כחולשה וחוסר אונים ישראלי שאפשר לנצלו. ארגון החמאס הרואה כי ישראל משחררת מחבלים ללא כל תמורה עלול "להעלות את המחיר" תמורת שחרורו של גלעד שליט ולדרוש שחרור מחבלים נוספים תמורתו ואילו אבו מאזן יוכל לטעון כי השחרור "איננו מספיק" וכי הוא זקוק למחוות נוספות כדי "לחזק את מעמדו".כך תסחט ממשלת ישראל על ידי הארגונים הפלסטינים מבלי שהצליחה להביא לשחרורו של גלעד שליט.
המסר שמקרין הצעד הישראלי המוטעה הזה הוא מסוכן, כל פלסטיני שיחליט לפנות אל דרך הטרור עלול לחשוב, בצדק מבחינתו, כי אם ייתפס בידי כוחות הביטחון של ישראל הוא לא יבלה זמן רב בכלא שכן הוא ישוחרר באמצעות "מחוות של ממשלת ישראל לאבו מאזן" או כתוצאה מחטיפה של אזרחים וחיילים ישראלים בידי החמאס או החזבאללה.
ומה עם משפחות נפגעי הטרור? הממשלה מקרינה בהחלטה זו מסר של אדישות וחוסר אכפתיות כלפי משפחות הקורבנות הישראלים שנפגעו מידי אותם מחבלים ששוחררו ובעצם קיבלו "פרס על פעולות הטרור שביצעו".
היכן ההרתעה הישראלית?האם זה המסר שמשגרת ממשלת ישראל לארגוני הטרור?
הרפיסות הישראלית היא טעות נוספת של ממשלת אהוד אולמרט שאיבדה את דרכה ומנסה להגיע להישגים מדיניים מול הרשות הפלסטינית החלשה והקורסת של אבו מאזן. הצעד הזה של ממשלת ישראל לא יביא להגמשת הדרישות של הרשות הפלסטינית במשא ומתן על הסדר הקבע, הוא רק מחליש את עמדותיה של ישראל.
ושאלה שאיננה מדאיגה פחות היא כיצד מאפשרים ראשי זרועות הביטחון והשרים המופקדים על ביטחון ישראל כמו שר הביטחון והשר לביטחון פנים להחלטה מסוכנת כזו לעבור בממשלה? האם ישיבה על הכסא בכל מחיר היא האינטרס העליון של אותם אנשים?
הכאוס השלטוני והביטחוני שבו שרויה הממשלה עלול להוביל אותנו למצב בטחוני מסוכן מאוד, כדאי שהציבור יתעורר לפני שיהיה מאוחר מידי ויפעל לשנות את המצב, כך אי אפשר להמשיך.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר