יום שבת, 16 באוגוסט 2008

החלטה גורלית


הממשלה חייבת לקבל החלטה גורלית חשובה לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים לפני הבחירות לראשות מפלגת "קדימה" ולפני כל החלטה על הקדמה אפשרית של הבחירות.ישראל צריכה לנצל את החודשים הספורים שנותרו לכהונתו של הנשיא בוש כדי לקבל את הגיבוי הצבאי והמדיני הדרוש
לפעולה שכזו. דחיית ההחלטה עלולה להיות בעוכריה של ישראל

המצב הפוליטי שאליו נקלעה המערכת המדינית בישראל הנמצאת,כנראה, על סף בחירות מוקדמות משרת את אויבתנו הגדולה איראן שכן נראה שהוא משתק אותה לחלוטין,ללא כל הצדקה סמוייה או נראית לעין,מלקבל את ההחלטה הגורלית לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים.
שעון החול מתקתק ואוזל וישראל נמצאת במצב של שיתוק פנימי המונע ממנה לקבל החלטות כיצד לנטרל את האיום האיראני לפני שאיראן תשלים את כל הכנותיה הטכניות ותפתיע את העולם בהודעה כי בידיה פצצה גרעינית.
בהעדר גיבוי אמריקני להחלטה ישראלית לתקוף את המתקנים האיראנים נראה שישראל עומדת כעת חסרת אונים והיא ממתינה לתוצאות סבב הדיונים הדיפלומטי בין המעצמות לבין איראן.
ישראל קיבלה באחרונה סטירת לחי נוספת מממשלו היוצא של הנשיא בוש אשר הודיע על כוונתו לפתוח משרד אינטרסים אמריקני בטהראן. ברור לכל שצעד כזה משתק את יכולתה של ישראל לתקוף את איראן, כל פקיד אמריקני או פקיד מערבי אחר שישהה במשרד זה יהפוך מייד,לאחר ההתקפה הישראלית , לבן ערובה בידי האיראנים והאחריות לכך תוטל על ישראל.
הציבור בישראל איננו מודע לחומרת המצב הביטחוני שכן הקברניטים עסוקים במלחמות פוליטיות פנימיות ובהישרדות אישית, הם אינם עושים מספיק כדי להגביר את מודעות הציבור לסכנת הגרעין האיראני, הזמן חולף וישראל עלולה להחמיץ את ההזדמנות לנטרל את האיום האיראני בזמן.
יש לישראל את היכולת לכך,תקיפת הכור הגרעיני הסורי בדיר א-זור,לפני כשנה, והשמדתו היא ההוכחה הטובה ביותר לכך שישראל היא היחידה שניתן לסמוך עליה בכל מה שקשור לשמירה על בטחונה.
הידיעות המגיעות לאחרונה מוושינגטון וששר הביטחון אהוד ברק אישר השבוע אינן מבשרות טובות. ארצות הברית הזהירה את ישראל שלא לתקוף את איראן ודרשה ממנה שלא תפתיע אותה ולא תפעל נגד איראן מבלי לעדכן את וושינגטון מראש. ישראל אינה יכולה להתעלם מהבקשה האמריקנית, ישראל יודעת שההחלטה של הנשיא בוש כבר נפלה, הוא איננו מתכנן לתקוף את איראן עד לסיום כהונתו ומתכוון להתמקד בצעדים דיפלומטים כדי ל"רכך" את איראן. בוש מצפה שישראל לא תפתיע אותו ותשבש את תוכניותיו שכן הצבא האמריקני מתנגד לפעולה אמריקנית נגד איראן בעקבות ההסתבכויות הצבאיות שלו בעיראק ובאפגניסטאן.
בנוסף למסרים האמריקנים הרשמיים לישראל מפיצים מומחים אזרחיים אמריקנים דו"חות כי אין כל טעם בתקיפת איראן שכן התקפה כזו לא תשבש באופן משמעותי את היכולת האיראנית לבנות מחדש את מערך הצנטריפוגות להעשרת אוראניום. דיוויד אולברייט,אחד המומחים האזרחיים החשובים לענייני הגרעין בארצות הברית טוען בדו"ח שפרסם מכון המחקר ,איסיס" כי התקפה ישראלית על מתקני הגרעין באיראן רק תדחק באיראן לבנות מחדש את תוכנית הגרעין ותאיץ את פיתוחה.
נדמה,אם כן, שכל ההתפתחויות האחרונות פועלות לרעתה של ישראל בנוסף לעובדה שהמועמד הדמוקרטי לנשיאות בארצות הברית ברק אובאמה מוביל בסקרי דעת הקהל מול המועמד הרפובליקני מקיין, אובאמה מתנגד לפעולה צבאית אמריקנית נגד איראן ומצדד בפתרון דיפלומטי. בעוד כמה חודשים עשוי אובאמה להיות זה שיישב על כס הנשיא בבית הלבן מה שעלול להכביד יותר על ישראל ולצמצם את אפשרויות הפעולה שלה לנטרול האיום האיראני.
האם צריכה ישראל לשנות את גישתה בעקבות ארצות הברית ולצדד בהדברות האמריקנית עם איראן ולוותר על האופציה הצבאית? בהחלט לא.
האינטרס הישראלי הוא לנטרל את האיום האיראני לחלוטין.האיום הזה מהווה סכנה ממשית על קיומו של מרבית העם היהודי וקיומה של מדינת ישראל כמדינה ריבונית במזרח התיכון. מדינה זו קמה כתוצאה ישירה של השואה שגבתה חייהם של שישה מליון יהודים ועתה קמו הצוררים האיראנים כדי להביא עלינו שואה נוספת ולמחוק את מדינת ישראל מעל המפה.
השלמה ישראלית עם הצטיידותה של איראן בנשק גרעיני תעודד מדינות ערביות נוספות באזור וארגוני טרור קיצוניים להצטייד בנשק כזה כדי לשחוק את כושר ההרתעה של ישראל. כך תמצא ישראל עצמה מוקפת באויבים מסוכנים עוד יותר אשר כבר היום מאיימים בגלוי " למחוק את הישות הציונית מהמפה בתוך עשר שנים".
נכון שמכל הבחינות עדיף היה שארצות הברית היא זו שתתקוף את המתקנים הגרעיניים האיראנים,אך מה לעשות, הנשיא בוש קיבל "רגליים קרות" וישראל היא זו שצריכה לעשות את העבודה.
אסור לישראל להמתין רגע אחד נוסף לפני שתכנס למערכת בחירות רשמית שתשתק אותה לתקופה של עוד כמה חודשים. ישראל צריכה לנצל את החודשים הספורים שנותרו לממשלו של בוש ולתקוף כבר עכשיו את מתקני הגרעין האיראניים.היא צריכה לכבד את הבקשה האמריקנית ולהודיע לנשיא בוש על כך מראש אך לא לוותר על התוכנית.
לממשלו של בוש לא תהייה ברירה והוא ייתן לישראל את הגיבוי הצבאי והמדיני הדרוש.אסור לישראל להמתין לממשל האמריקני החדש שכן אין כל ערבות לכך שהוא יתמוך בהחלטה ישראלית לתקוף את מתקני הגרעין האיראניים, כל הסימנים מצביעים על כך שכל ממשל חדש יעדיף "ללמוד את הנושא" כמה חודשים או לנסות "מדיניות חדשה" כלפי איראן וישראל תאבד זמן יקר.
הבעיה העיקרית שנותרה לדעתי היא קבלת ההחלטה הגורלית הזו בדרג המדיני בישראל. ראש הממשלה אולמרט חייב לקבל את ההחלטה הזו לפני שיעזוב את כיסאו. הוא צריך לכנס את הקבינט הביטחוני ואת ראשי האופוזיציה(בחשאי כמובן)ולקבל את הגיבוי לפעולה כזו. אין כל ודאות שיורשו בתפקיד יוכל לקבל את ההחלטה הזו,כל ראש ממשלה חדש יהסס מלקבל החלטה כזו כבר בימיו הראשונים בתפקיד. ייתכן גם שהמערכת הפוליטית בישראל תיגרר לבחירות מוקדמות בעוד כמה חודשים.אסור לאבד זמן, הפיתרון להסרת האיום האיראני הוא בידינו בלבד.כבר אמר זאת ראש הממשלה לשעבר דוד בן גוריון לפני הרבה שנים: " לא חשוב מה יגידו הגויים, מה שחשוב הוא מה שיעשו היהודים". הגיעה העת לפעול.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר