יום רביעי, 9 באפריל 2008

סכנות הדמוקרטיה

הנשיא מובארק הצליח למנוע את השתתפותה של תנועת "האחים המוסלמים" בבחירות המונוציפליות ולצמצם בכך את השפעת האסלאם הקיצוני בארצו. מובארק חושש מהקשר ההדוק בין התנועה לאיראן ולארגון החמאס. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס צריך ללמוד ממצרים וירדן את הדרכים לטפל באסלאם הקיצוני כדי לשמור על שלטונו הרעוע

הודעת תנועת "האחים המוסלמים" במצרים כי היא מחרימה את ההשתתפות בבחירות המוניציפליות משקפת יותר מכל את האופן היעיל שבו מטפל הנשיא מובארק באיסלאם הקיצוני בארצו. בחודשים האחרונים פעלו שלטונות הביטחון המצריים בראשותו של שר המודיעין עומר סולימאן, כדי להצר את רגליה של תנועת "האחים המוסלמים" שהיא תנועת האופוזיציה ראשית במדינה מלהשתתף במערכת הבחירות המוניציפליות. הפעילות כללה מעצרים וחקירות של ראשי התנועה ומעמדיה לבחירות, על פי מקורות מצריים עצרו השלטונות בשבועות האחרונים כאלף פעילים של התנועה. מנתונים שפרסמה תנועת "האחים המוסלמים" עולה כי שלטונות הביטחון של מצרים מנעו מכ-4000 פעילים של התנועה מלהשתתף במערכת הבחירות.
החשש העיקרי של שלטונות מצריים היה שהתנועה תחזור על ההישג שלה בשנת 2005 כשהצליחה בבחירות לפרלמנט לזכות בעשרים אחוזים מהמושבים של מועצת העם. המפקח הכללי של תנועת "האחים המוסלמים", מחמד מהדי עאכף, האשים בהודעה שפרסם את שלטונות מצריים כי הם משתמשים בחברי התנועה שנעצרו כבני ערובה כדי ללחוץ על התנועה שלא להשתתף בבחירות.
דובר הבית הלבן פרסם הודעה שבה מובעת דאגה מגל המעצרים של פעילי תנועת "האחים המוסלמים" וכי "על שלטונות מצרים לאפשר לעם המצרי לבחור בחופשיות את המעמדים המתחרים בבחירות", גם ארגוני זכויות אדם שונים בעולם פרסמו הודעות ביקורת אך הביקורת הזו לא צברה תאוצה תקשורתית.
תארו לכם תרחיש הפוך שבו ישראל הייתה מבצעת גלי מעצרים של פעילים אסלאמיים בקרב ערביי ישראל כדי למנוע את הצלחתם בבחירות לרשויות המקומיות או בבחירות לכנסת, איזה רעש היה מעורר צעד כזה בישראל עצמה ובעולם, במדינות דיקטטוריות כמו מצרים הנתמכות על ידי המערב עוברים צעדים כאלה ללא תהודה תקשורתית מיוחדת ובמעין הבנה שבשתיקה, גם מדינות המערב מסכימות לדיכוי השקט והאנטי דמוקרטי של פעילי האסלאם הקיצוני. אף אחד לא מתלהב מהאפשרות שתנועת "האחים המוסלמים" שהיא תנועת האם של החמאס תשתלט על השלטון במצרים.
צעדיו של הנשיא מובארק תואמים את צעדיו של המלך עבדאללה בירדן, השלטון הירדני הפיק היטב את הלקחים מניצחון תנועת החמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני בינואר 2006 והוא היה נחוש למנוע את הצלחת תנועת האחות של החמאס בירדן הנקראת "חזית הפעולה האסלאמית" מלזכות בבחירות לפרלמנט הירדני. ואכן בבחירות שנערכו לפרלמנט הירדני בנובמבר 2007 נחלה המפלגה האסלאמית הירדנית הפסד צורם בגלל ההגבלות שהטילו עליה השלטונות. המלך עבדאללה הצליח גם בתחכום רב להביא לכך ש"חזית הפעולה האסלאמית" ביטלה, לפני כשנה, את השתתפותה בבחירות המונוציפליות.
יש לברך על נחישותו של הנשיא מובארק להלחם בחוכמה באסלאם הקיצוני. שירותי הביטחון המצריים הפנו את תשומת ליבו של הנשיא לכך שאיראן בוחשת בפוליטיקה המצרית הפנימית וכי היא מתאמת פעילות חתרנית נגד השלטון עם תנועת "האחים המוסלמים" במצרים ועם תנועת החמאס ברצועת עזה. הדבר בא לידי ביטוי בהפגנות של, "האחים המוסלמים" בכמה מחוזות במצרים נגד המצור על עזה ובעת שפעילי החמאס פרצו את החומה החוצצת בין רצועת עזה למצרים באיזור רפיח.
מובארק שאיננו בקו הבריאות, מוכן כעת לעשות הכול כדי להשיג שקט בחזית הפנימית במצרים שיבטיח העברה שקטה של השלטון לבנו גמאל.
גורמי מודיעין מערביים מסרו כי הנשיא מובארק הורה לשירותי הביטחון שלו לפעול בכל דרך למנוע את ההשפעות האיראניות בארצו.
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לא השכיל לצמצם את פעילותה של תנועת החמאס, הוא אפשר לה להשתתף בבחירות למועצה המחוקקת ב-2006 למרות שיכול היה למנוע זאת והתוצאה הייתה שהיא זכתה ברוב מוחץ בבחירות ואחר כך השתלטה בהפיכה צבאית על רצועת עזה. תנועת החמאס מנסה כעת להשתלט גם על הגדה המערבית בדרכים שונות.
אינני בא להטיף למען צעדי דיכוי פוליטיים אבל האופן שבו מטפלים הנשיא מובארק והמלך עבדאללה באסלאם הקיצוני המאיים על משטריהם בהחלט נראה יעיל. צריך לזכור שמדובר בתנועת "האחים המוסלמים" שהיא קיצונית והחורטת על דגלה את השמדת ישראל. תנועת החמאס, שהיא שלוחתה בשטחים ניצלה את הדמוקרטיה כדי לזכות בבחירות לפרלמנט ועל בסיס ניצחון זה לעשות הפיכה צבאית שהביאה להקמת מיני מדינה אסלאמית קיצונית בעזה.
האם יש להגביל את הדמוקרטיה במדינות ערב ובשטחים כדי למנוע מהאסלאם הקיצוני להשתלט עליהן? כנראה שכן, עדיף להניח לשליטים הערביים להחליט בעצמם, הם מכירים היטב את האסלאם הקיצוני ואת הדרכים שבהן יש להתמודד עימו. הגיע הזמן שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ילמד גם הוא את השיטות של מנהיגי ערב. קודמו בתפקיד, יאסר ערפאת, ידע היטב את המלאכה של הטיפול באסלאם הקיצוני ובראשו ארגון החמאס. עדיין לא מאוחר ומחמוד עבאס יכול ללמוד את שהחסיר ולבצע את הדרוש. הוא יהיה הראשון שירוויח מכך.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר