יום רביעי, 2 באפריל 2008

"משא ומתן "תחת אש

ישראל מנהלת משא ומתן מדיני עם אש"ף ומשא ומתן על רגיעה ביטחונית עם החמאס בעוד הטרור
נמשך. הטעות הזאת מחלישה את ישראל ושוחקת את האינטרסים המדיניים והביטחוניים שלה. ישראל צריכה לנצל את חולשת העולם הערבי להחזיר לעצמה את כושר ההרתעה שלה ויכולת העמידה על עקרונותיה

גורמים יודעי דבר בירושלים מעריכים כי בחשאי מתקדמים המגעים במשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית על הסדר הקבע במסגרת תהליך אנאפוליס. המגעים עוסקים בכל הסוגיות הרגישות ביותר ובראשן ירושלים ו"זכות השיבה".
הציבור הישראלי הופתע ב-1993 מהסכמי אוסלו שסוכמו בחשאי ובהחלט יתכן שגם הפעם יוצג באופן מפתיע לציבור הישראלי, בתוך כמה חודשים, הסכם מסגרת להסדר הקבע שיהווה גם את המצע הפוליטי שעליו ירוץ אהוד אולמרט לבחירות הבאות.
מדובר ב "בהסכם מדף" שלא ניתן ליישמו כרגע בגלל שלמחמוד עבאס אין שום שליטה ברצועת עזה שם שולט ארגון החמאס ביד רמה. הנשיא הפלסטיני גם התחייב כי כול הסכם שיסוכם עם ישראל יובא למשאל עם, פירוש הדבר שלא יאושר שום הסכם כיוון שהפזורה הפלסטינית לא תאשר שום פשרות עם ישראל בנושאי הפליטים או ירושלים. ארגון החמאס ויתר ארגוני הסירוב השולטים בפזורה הפלסטינית לא יאפשרו למחמוד עבאס להעביר שום הסכם. לכן מדובר בחלומות שלא יתגשמו, אבל הנזק המדיני לישראל יהיה רב.
ישראל שוחקת במשא ומתן הזה על הסכם שלא ניתן יהיה לממשו את כל עמדותיה המדיניות בעבור שותף חלש שאין לו השפעה על יותר ממחצית הציבור הפלסטיני.
הנקודה החשובה ביותר היא שהנשיא מחמוד עבאס איננו יכול להפסיק את הטרור נגד ישראל וגם איננו רוצה לעשות זאת.
מאז האינתיפאדה הראשונה ב-1988 אמצו הפלסטינים את עיקרון האלימות כמנוף לחץ על ישראל. המשא ומתן מתנהל כבר כמה שנים תחת אש מתמשכת, ישראל ממשיכה לנהל משא ומתן כשאקדח הטרור מוצמד לרקתה והיא איננה עומדת על כך שהוא יוסר כתנאי להמשכת השיחות.
ביטוי לקו המחשבה הפלסטיני הזה ניתן היה לראות השבוע בראיון בלעדי שפרסם עיתון "אל-קודס" היוצא לאור במזרח ירושלים עם המחבל, איש ארגון הפת"ח, ת'אא'ר חמאד תושב הכפר סילואד שליד רמאללה. הוא מרצה עונש של מאסר עולם בבית כלא ישראלי על רצח 11 חיילים ואזרחים ישראלים ופציעתם של עשרה חיילים אחרים בפברואר 2002 באיזור רמאללה. זרועות הביטחון של ישראל חיפשו אחריו זמן רב עד שלכדו אותו. את הפעולה ה"הירואית" מבחינת הפלסטינים הוא ביצע לבדו. הוא התמקם על צלע הר וצלף באמצעות רובה ישן מסוג 1-M על חילי צה"ל ואזרחים ישראלים שנסעו על הציר, הפיגוע הזה הביא לו את התואר "הצלף הפלסטיני" בקרב תושבי השטחים.
כשהוא נשאל על עמדתו בנושא המשא ומתן עם ישראל הוא השיב: "אנו צריכים ללכת תמיד בשני מסלולים, משא ומתן והתנגדות (מילה נרדפת לטרור בשפה הערבית).
דברים אלה משקפים כאמור את האסטרטגיה הפלסטינית של אש"ף ולא של החמאס. כמובן שמחמוד עבאס לא יודה בכך, נוח לו לשחק את התפקיד של "איש השלום" בעוד אחרים מהמחנה הפלסטיני לוחצים על ישראל באמצעות הטרור.
לכן אין מה להלין על ישראל על כך שהיא מציבה מחסומים רבים ביהודה ושומרון כדי למנוע פיגועים. לפני כמה חודשים הסירה ישראל כמה מחסומים וארגון החמאס ניצל זאת כדי לבצע פיגוע התאבדות בדימונה. כמובן שמייד לאחר הפיגוע הוחזרו המחסומים למקומם.
עכשיו דורשת שרת החוץ האמריקנית מישראל להסיר מחסומים נוספים בגדה, ישראל תאלץ להיענות לדרישתה עד לפיגוע הבא.
הפלסטינים אינם מרוצים, הם טוענים שישראל מרמה אותם ואת ארצות הברית וכי כל הבטחותיה להקל על חופש התנועה ביהודה ושומרון הם אחיזת עיניים וגניבת דעת.
נכון שהמחסומים הם רבים וחופש התנועה הוא מוגבל, אם יש למישהו הצעה טובה אחרת איך למנוע כניסת מחבלים לישראל בבקשה שישמיע את דברו. לצערנו ניסינו כבר את כל ההצעות ללא הועיל.
בינתיים יש רגיעה מסויימת בטרור באיזור עזה וישראל והחמאס מנהלים משא ומתן עקיף באמצעות מצרים על רגיעה מקיפה יותר עם זאת הטרור עלול להתחדש ביתר שאת בכל רגע.
ישראל צריכה להחזיר לעצמה את ההרתעה ויכולת המיקוח המדיני מעמדת כוח. היא צריכה להרגיל את הפלסטינים, את אש"ף ואת החמאס כאחד, כי היא לא תנהל שום משא ומתן ושום מגעים כל עוד נמשך הטרור.
ניהול משא ומתן "תחת אש" רק מעודד את הטרור ומגביר אותו.
העולם הערבי חלש ומפולג, וועידת הפסגה הערבית בדמשק הנציחה את הפילוג הערבי ואת יכולתה של ארצות הברית להפעיל לחצים על המדינות הקיצוניות במזרח התיכון כמו סוריה ולפעול לבידודן. ישראל צריכה לנצל זאת להחזיר לעצמה את עקרונותיה שאיבדה ולעמוד על שלה. הערבים מתקשים להתאחד נגדנו. אם הם כל כך רוצים שלום עם ישראל וחוששים לבטל את יוזמת השלום הערבית שיתכבדו לדאוג בראש ובראשונה להפסקת הטרור. אם יעשו זאת יגיע השלום הרבה יותר מהר ממה שהם חושבים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר