יום שישי, 28 במרץ 2008

ההצגה נמשכת

התהליך המדיני שהחל באנאפוליס מקרטע ומדינות המזרח התיכון נתונות ללחצים ומאבקי כוחות בין "מתונים" ל"קיצוניים". הרשות הפלסטינית מעוניינת בהמשך הניסיונות לשכנע את ישראל לקבל את יוזמת השלום הערבית. הנשיא עבאס חושש שהקו הקיצוני של איראן יביא לכך שיאבד כל סיכוי לפיתרון קרוב של הבעיה הפלסטינית

המזרח התיכון רוחש וגועש, ועידת הפסגה הערבית בדמשק מתכנסת בסימן של מחלוקות עמוקות ופילוג, המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית תקוע, יוזמת הפיוס התימנית בין ארגון הפת"ח לארגון החמאס גם כן תקועה וגם בשיחות העקיפות בין ישראל לארגון החמאס דרך מצרים על רגיעה (תהדיאא') אין התקדמות.
העולם הערבי נחלק היום לשני צירים עיקריים: "ציר הרשע "- הציר הקיצוני בראשות איראן שחברים בו סוריה, החמאס, החזבאללה והג'האד האיסלאמי ומולו "הציר המתון" שבו חברות מצרים, ירדן, סעודיה ומדינות המפרץ.
במצב הזה, כשהוא חצוי לשניים, צריך העולם הערבי הזה להתמודד עם אתגרים ובעיות לא פשוטות. אין לו מה להציע לפלסטינים שיקדם את פיתרון בעייתם. הציר הקיצוני בראשות איראן לא הצליח לשכנע את כל הפלסטינים שהאלימות והטרור יקדמו אותם לעבר השגת מטרותיהם אך מאידך גיסא גם הציר המתון לא הצליח להוכיח שדרך המשא ומתן הנמשך מאז הסכמי אוסלו ב-1993 תביא אותם להגשמת חלומותיהם.
מי שמבין יותר מכל את המצב הוא הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, את דעתי עליו כבר הבעתי בכמה מאמרים כשקראתי לו "ערפאת מספר שתיים", אבל לפעמים הוא אומר גם דברים נכונים, מה לעשות? קורה.
אני מתכוון לקריאתו של עבאס לועידת הפסגה הערבית המתכנסת בדמשק להדגיש את יוזמת השלום הערבית, עבאס שאיים לפני כמה שבועות בעת שביקר בירדן כי הפלסטינים עלולים לחזור למאבק המזויין בישראל הבין כי לא מדובר באפשרות ריאלית, ישראל חזקה היום יותר מתמיד והיא תדע להתמודד בהצלחה עם כול אינתיפאדה, במיוחד לאחר כישלונה של אינתיפאדת אל-אקצא.
הנשיא הפלסטיני מבין שההצגה חייבת להימשך, אין היום לרשות הפלסטינית שום ברירה אלא לנסות ולמצות את יוזמת אנאפוליס עד תומה, למרות שבאש"ף מבינים כי היא נדונה מראש לכישלון, לכן נענה הנשיא עבאס להזמנתו של הנשיא בוש וייצא בחודש הבא לביקור בבית הלבן עוד לפני שהנשיא בוש יגיע לביקור נוסף במזרח התיכון.
בהעדר התקדמות מנסה עבאס לשמור לפחות על הקיים, ספק אם ועידת הפסגה בדמשק הקיצונית תוכל להתעלם מקריאתו של הנשיא הפלסטיני הנבחר ולהכריז על ביטול יוזמת השלום הערבית, יותר סביר להניח שהיא תמצא איזה נוסח החלטה המשמר את היוזמה אך מעביר את הכדור למגרשה של ישראל.
גם בחזית הפנימית מצבו של מחמוד עבאס נותר קשה. הנשיא עבאס קיבל עקרונית את יוזמתו של נשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, לפיוס עם החמאס למרות שהוא יודע היטב שאין שום סיכוי ליישם אותה, החמאס לא יוותר לעולם על חלומו שהתממש לשלוט באופן בלעדי ומוחלט ברצועת עזה .הרשות הפלסטינית הייתה חייבת לשמור על כבודו של הנשיא התימני, היא קיבלה את היוזמה ועכשיו היא דורשת את יישומה המיידי ביודעה שאין סיכוי שהחמאס יסכים לכך.
גם ישראל ממשיכה להשתתף בהצגה האמריקנית שהתווה הבמאי הראשי ג'ורג' בוש. המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית נמשך, שר הביטחון אהוד ברק שאיננו מאמין בהצלחת תהליך אנאפוליס ניאות להיפגש, סוף סוף, עם ראש הממשלה הפלסטינית סלאם פיאד, ישראל מבינה ששרת החוץ האמריקנית קונדליסה רייס כועסת עליה על המשך ההתנחלויות והבניה במזרח ירושלים ולכן לקראת הגעתה לאיזור היא מבטיחה לרשות הפלסטינית שורה של הקלות, הכנסת שיריוניות לגדה, פריסה עתידית של 600 שוטרים פלסטינים בעיר ג'נין, הקלות בתנועת אנשי עסקים פלסטינים בגדה ועוד. ה"תופינים" האלה נועדו להרגיע במעט את הפלסטינים הזועמים מעין מתן כדור "אקמול" להרגעה זמנית של הכאבים הנובעים ממחלה קשה.
הנשיא בוש יגיע לישראל בחודש מאי ויעשה ניסיון נוסף להביא לסיום מוצלח של ההצגה. הדיווחים המגיעים לירושלים מוושינגטון מעידים על כך שגם הוא מבין שההצגה נתונה בקשיים רבים והעלילה היא מורכבת מאוד.
מה שמוזר הוא שדווקא הציר הקיצוני יכול להביא למפנה דרמטי בהצגה. פעילות טרור מוגברת מהרצועה נגד ישראל שתגרום, חס וחלילה, למספר רב של נפגעים בצד הישראלי, עשויה לאלץ את ממשלת אהוד אולמרט לקבל החלטה היסטורית של כיבוש הרצועה מחדש, מעין מבצע צבאי בסגנון "חומת מגן מספר שתיים". השתלטות ישראל על הרצועה תביא להחזרת שלטונה של הרשות הפלסטינית אליה ובאופן טבעי גם לחיזוק מעמדו של הנשיא עבאס. מהלך כזה גם יהפוך את המשא ומתן בין הצדדים ממשא ומתן ווירטואלי למשהו יותר ריאלי.
לכן, הבה נתאזר בסבלנות, נכון ההצגה עד כה משעממת, היא נפתחה באנאפוליס עם הרבה רעש תקשורתי אבל עכשיו היא מקרטעת. ייתכן שהסוף יהיה מפתיע, בואו נמתין במזרח התיכון הכול אפשרי וייתכן שהמערכה האחרונה של ההצגה בכל זאת תהייה מעניינת.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר