יום חמישי, 27 במרץ 2008

הקיצוניות הערבית

ועידת הפסגה הערבית תתכנס בדמשק בצל מחלוקות חריפות על המצב בלבנון ויוזמת השלום הערבית. העולם הערבי איננו מסוגל להתאחד והזרם הקיצוני בראשותה של איראן מתחזק במזרח התיכון.
הפילוג בעולם הערבי תמיד שירת את ישראל ואסור לה לעשות טעויות שיאפשרו למדינות ערב לגשר על המחלוקות ביניהן


בסוריה תתכנס בעוד כמה ימים ועידת הפסגה של מדינות ערב באווירה קשה של פיצול ופילוג. סוריה שתמיד כונתה "מצודת הערביות" (קלעת אלערובה-בערבית) תארח ככל הנראה רק ממחצית ממנהיגי מדינות ערב, המנהיגים הנעדרים מהוועידה ישגרו נציגים במקומם, הרקע להיעדרותם הוא המחלוקת הקשה בין סוריה לכמה ממדינות ערב על רקע המשבר הפוליטי הנמשך בלבנון והמהלכים הסורים המכשילים את בחירת הנשיא בלבנון.
אין ספק שסוריה, המארחת בפעם הראשונה את ועידת הפסגה הערבית, איננה מרוצה מההתפתחויות האחרונות. המופתי הכללי של סוריה השיח' אחמד חסון פרסם פסק הלכה (פתווא-בערבית) כי ההשתתפות בוועידה היא חובה של כל שליט ערבי וכי אסור לאף שליט הנעדר מהוועידה לשלוח נציג במקומו. אבל ברור כי פסק ההלכה הזה איננו מחייב אף אחד והוא מעיד בעיקר על מידת הלחץ שבו נתונה סוריה.
מקורות ערביים יודעי דבר מעריכים כי מצרים וסוריה מפעילות לחץ על סוריה לאפשר את סיום תהליך הבחירה לנשיאות בלבנון, נושא שכנראה לא ימצא את פתרונו במהלך הוועידה, הסורים מצידם מאשימים את ארצות הברית כי היא מנסה לחבל בוועידה על ידי כך שהיא מפעילה לחץ על מדינות ערב להוריד את דרג הייצוג שלהן בפסגה.
מדינות ערב המתונות אינן מסתירות את מורת רוחן מן "המשחק הכפול" שמשחקת סוריה. מחד היא השתתפה בועידת אנאפוליס, הסכימה ליוזמת השלום הערבית ומנהלת מגעים חשאיים עם ישראל באמצעות תורכיה אך מאידך היא חלק בלתי נפרד מ"ציר הרשע" בראשותה של איראן. המדינות הערביות המתונות אינן רוצות ליצור קרע בעולם הערבי ולכן הן ישתתפו בועידת הפסגה למרות הקו הקיצוני של סוריה והצטרפותה לציר הקיצוני בראשות איראן המפצל את העולם הערבי.
הפילוג בעולם הערבי הפך לעובדה מוגמרת, ועידת הפסגה בדמשק לא תביא לאחדות ערבית, יותר מידי משברים יצר "ציר הרשע" בהנהגת איראן, ערעור המצב הפוליטי בלבנון, הפיכה צבאית של החמאס רצועת עזה והתססה של תנועת "האחים המוסלמים" במצרים.
הפיצול הזה מכביד על האפשרות לדיאלוג ערבי אמיתי, סביר יותר להניח כי הועידה שתימשך יומיים רק תנציח אותו.
אחת ההצעות שכנראה איראן עומדת מאחוריה, היא לבטל את יוזמת השלום הערבית, המצרים מתנגדים לכך בתוקף ושר החוץ המצרי אחמד אבו אלע'ייט אמר כי צעד כזה הוא מסוכן, הוא עלול להביא להפסקת המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית דבר שהוא בגדר אסון והפלסטינים עלולים לאבד את פלסטין כולה.האיומים הערביים לבטל את יוזמת השלום הערבית אינם חדשים, הם הופרחו לחלל האוויר כבר לפני כמה שבועות על ידי מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא. ספק אם וועידת הפסגה תבטל את יוזמת השלום הערבית, עצם העלאת האפשרות הזו גורמת נזק לוועידה ומשווה לה תדמית קיצונית ומשרתת את ישראל.
נושא נוסף שצפוי לעלות בוועידה הוא היוזמה של נשיא תימן, עלי עבדאללה צאלח, לפיוס וחידוש הדיאלוג בין ארגון הפת"ח לארגון החמאס. ייתכן מאוד שהוועידה תקבל החלטה התומכת ביוזמה הזו כדי לקדם את הפיוס הפנימי בזירה הפלסטינית. האם בפועל יקרה משהו ממשי בשטח? להערכתי לא, ארגון החמאס איננו מוכן לוותר בשום מחיר על שליטתו המלאה ברצועת עזה ותחילת הגשמת חלומו להקמת מדינה אסלאמית בשטחים הפלסטינים.
כל החלטה קיצונית שתתקבל בועידת הפסגה תשרת את ישראל. לקראת הועידה רצוי שהדרג המדיני יגביר את המגעים עם הרשות הפלסטינית ויבחן מחוות לקראתה שאינן פוגעות בביטחון ישראל. מדיניות חכמה ישראלית בימים הקרובים תבודד את הקיצוניים בועידת דמשק ותעמיד אותם באור מגוחך בעיני העולם.
ישראל גם צריכה לנהוג במדיניות מאופקת בימים הקרובים בכל הקשור לתגובותיה הצבאיות נגד הטרור הפלסטיני, תמונות של ילדים פלסטינים הרוגים ברשת אל-ג'זירה רק עלולות לסחוף את המדינות הערביות המתונות לצידן של המדינות הקיצוניות. בסך הכול מדובר בוועידה שתימשך יומיים ואפשר להתאפק בתגובות הצבאיות לפרק זמן קצר.
הפילוג הערבי הוא מתנה לישראל. הפיצול הזה היה תמיד לטובתנו לאורך כל שישים שנות המדינה. הבה לא נעשה טעויות ונניח לו להימשך ולהתעצם, עדיף לנו פילוג ערבי על פני אחדות ערבית.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר