יום שישי, 21 במרץ 2008

מתיחות מסוכנת

ארגון אל-קאעדה מנסה שוב לנצל את המתיחות המתחדשת בין המערב לדת האסלאם כדי לקבל לגיטימציה מוסלמית לפעולות הטרור שלו. באירופה ובארצות הברית פועלים גופים קיצונים המסיתים נגד המוסלמים מסיבות גזעניות. על הממשלות וגופי האכיפה השונים מוטלת האחריות לאכוף את החוק ולמנוע הסתה נגד האסלאם במקביל על המוסלמים לגנות את הטרור המוסלמי הקיצוני

העימות בין דת האסלאם למדינות אירופה שהוצת לפני שנתיים בעקבות הקריקטורה על הנביא מחמד שפורסמה בעיתונות של דנמרק שוב מתעורר מחדש. ארגון אל-קאעדה פרסם קלטת שמע חדשה בה מזהיר מנהיגו, אוסאמה בן לאדן, כי ארגונו יפגע במדינות באירופה הממשיכות לפרסם קריקטורות של הנביא מחמד.
הדנים מסתבר אינם מתרגשים מאיומי הטרור של המוסלמים ורואים בפרסום הקריקטורות עניין עקרוני של חופש הביטוי. ארגון ימין בדנמרק אף הכריז על תחרות ציורים של הנביא מחמד.
לפני כחודשיים חשפה משטרת דנמרק תא טרור מוסלמי שחבריו תכננו לרצוח את הקריקטוריסט פטר ווסטרגורד בגלל הקריקטורה שצייר ושבה נראה מחמד כשלראשו טורבן ובו פצצה עם פתיל בוער. בקיץ שעבר נתפסה בגרמניה חוליית טרור שתכננה לפוצץ רכבות נוסעים, חבריה אמרו במשפטם כי פרסום האיורים של הנביא מחמד היה המניע העיקרי למעשיהם.
הקמפיין במערב נגד האסלאם צובר תאוצה, לא רק ארגון אל-קאעדה זועם, אחד מאתרי החמאס יוצא בהתקפה חריפה נגד מה שהוא מכנה הקמפיין שמנהלים אישים קיצוניים במערב נגד דת האסלאם והערכים הקדושים למוסלמים. לטענתו עיתון אמריקני המקורב למפלגה הרפובליקנית מתכוון לחלק לקוראיו ללא תשלום את ספרו של רוברט ספנסר "האמת על מחמד" הקושר בין דת האסלאם לבין הטרור האסלאמי.
ארגון החמאס רואה בכוונה הזו פעולה נוספת בסדרה של פעולות שנועדה לעוות את דימויי האסלאם בעיני העולם, כמו הפרסום המחודש של הקריקטורות על הנביא מחמד בדנמרק וכוונתו של חבר פרלמנט בהולנד לשדר סרט נגד האסלאם.
הספר "האמת על מחמד" מתאר את המסורות (חדית'-בערבית) המצטטות מדבריו של מחמד או המתארות את מעשיו, ספנסר בוחן את המקורות האסלאמיים ומתמודד עם שאלת ההשפעה של הבנת דרכו של מחמד על חכמי דת מוסלמים ועל תנועת "האחים המוסלמים" שנוסדה במצרים והיא תנועת האם של החמאס.
הספר שפורסם לראשונה ב-2006 מתייחס גם לחוקי האסלאם בסוגיות כמו יציאה לג'יהאד נגד הכופרים, היחס המשפיל ליהודים ונוצרים, רגימת נואפים באבנים, כריתת אברים לגנבים וכו'. פרסום הספר עורר בזמנו תגובות קשות בעולם האסלאמי וממשלת פקיסטן החרימה את כל עותקי הספר ואסרה על הפצתו.
אבל מסתבר שלא רק אמצעי התקשורת באירופה ובארצות הברית מעוררים את חמתם של המוסלמים, גם ערוץ הטלוויזיה הידוע אל-ג'זירה אירח לפני כחודש בתוכניתו "הדעה האחרת" את הרופאה הסורית וופא סלטאן אשר מתחה ביקורת חריפה על דת האסלאם והנביא מחמד, בעקבות מחאות חריפות של הצופים נאלץ הערוץ להתנצל על שאירח אותה וזכה לביקורת נוקבת מהשיח' יוסף קרדאווי אחד מחכמי דת האסלאם הידועים בעולם.
ההסלמה הזו ביחסים של האסלאם עם המערב מסוכנת מאוד ועלולה להביא לגל חדש של פיגועים באירופה. ארגון אל-קאעדה לא יהסס לשחק ברגשות כעס של המוסלמים לגייס צעירים מוסלמים לשורותיו ולשגרם למשימות טרור באירופה.
אינני מבין מדוע נמשכת ההתגרות הזו בדת האסלאם בעיקר במדינות אירופה, מדוע לא מתחשבים ברגשות של אנשים דתיים במישור העקרוני בלי כל קשר לדת האסלאם. העיוות של דת האסלאם גורם עוול גדול למאות מיליונים של מוסלמים מתונים בעולם אשר אינם תומכים בטרור. הפרסומים האלה הם במידה רבה בגדר דעות קדומות, סטריאוטיפים והסתה לא מוצדקת נגד האסלאם.
האם המערב מעוניין להקצין את יחסיו עם המוסלמים? אין ספק שיש גופים קיצונים המעוניינים בכך, השאלה מי ירוויח מכך? לדעתי הקצנה כזו רק תפגע בשני הצדדים. העולם שלנו איננו זקוק למלחמת דתות או מלחמת תרבויות, הוא זקוק לדו קיום וכבוד הדדי כולל חופש פולחן ופתיחות לכל דת באשר היא.
האחריות מוטלת על הממשלות במערב, במקביל לצורך במלחמה בלתי מתפשרת בטרור האסלאמי הן צריכות לנקוט שורה של פעולות המונעות הסתה ופרובוקציות מיותרות נגד המוסלמים במיוחד במדינות אירופה שבהן יש ריכוזים גדולים של אזרחים מוסלמים.
פעילות חקיקה ואכיפה של חוקים נגד פגיעה בדת וברגשות של מאמינים מכל הדתות באמצעות שימוש באמצעי התקשורת השונים או בכנסים ואירועים פומביים תתרום להרגעת הרוחות. החובה הזו מוטלת על כל מדינה מתקדמת ודמוקרטית השוחרת שלום ודו קיום בין כל אזרחיה.
במקביל הקהילות המוסלמיות באירופה צריכות להשמיע קול ברור נגד הטרור המוסלמי הקיצוני ולשתף פעולה עם שלטונות האכיפה בכל מדינה להרגעת הרוחות ומניעת פעילות הסתה נגדן. שני הצדדים צריכים לנקוט עמדה פומבית ברורה וחדה נגד תופעות גזענות וטרור כדי להרגיע את הרוחות. כדאי לעשות זאת במהירות לפני שהמערב יעלה למסלול של התנגשות אלימה עם האסלאם.
ארגון אל-קאעדה מנסה לנצל את המתיחות החדשה הזו בין המערב לאסלאם לטובתו, אסור לאפשר לו זאת.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר