יום שני, 17 במרץ 2008

פסגת דמשק

ועידת הפסגה הערבית תתקיים בסוף החודש בדמשק המהווה חלק בלתי נפרד מ"ציר הרשע". איראן דוחפת את סוריה לנסות ולהעביר בפסגה החלטות קיצוניות. אסור לישראל להתערב בעניינים הפנימיים של העולם הערבי והיא יכולה להתמודד עם כול החלטה שתתקבל בפסגה מפני שהערבים אינם יכולים עדיין להתאחד ביעילות נגד ישראל בגלל המחלוקות הפנימיות ביניהם

כמו בכל שנה מתקיימת גם השנה ועידת הפסגה הערבית, ב-29 בחודש יגיעו מנהיגי מדינות ערב והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לפסגה שתתקיים בדמשק בירת סוריה. הפסגה מתכנסת כשאחד הנושאים העיקריים שלה הוא החלל שנוצר בעקבות המחלוקת על בחירת נשיא ללבנון. היחסים בין סוריה לממשלת פואד סניורה מתוחים מאוד ולבנון הייתה המדינה הערבית האחרונה שקיבלה את ההזמנה לוועידה. ראש ממשלת לבנון, פואד סניורה הביע הסתייגות מאופן הזמנת לבנון לועידת הפסגה לאחר שאת ההזמנה העביר אליו שר החוץ הלבנוני המתפטר פווזי צלוח שקיבל אותה מעוזר שר החוץ הסורי אחמד ערנוס. לסוריה לא הייתה ברירה אלא להזמין את לבנון לאחר שמדינות המפרץ איימו להחרים את הוועידה אם לבנון לא תוזמן אליה.
מה יעמוד בראש סדר היום של הוועידה? תלוי את מי שואלים. הפלסטינים על מגוון פלגיהם טוענים שהנושא הפלסטיני יהיה בראש סדר היום, הלבנונים מעריכים שנושא הנשיאות יתפוס את החלק העיקרי והסעודים מדברים על אפשרות שהוועידה תדון בביטול יוזמת השלום הערבית או השעייתה נוכח הקיפאון במשא ומתן על הסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים.
וועידת הפסגה תעסוק גם בנושאים נוספים כמו המצב ברצועת עזה והתעצמותה של איראן. מקורות סוריים בדמשק מסרו כי ההנהגה הסורית החליטה שלא להזמין לוועידת הפסגה שום מנהיג של מדינה זרה כדי שהדיונים יתמקדו רק בבעיות של האומה הערבית.
לדבריהם הייתה כוונה להזמין את נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, את ראש ממשלת תורכיה רג'ב ארדוגאן ואת נשיא דרום אפריקה ומנהיגים ממדינות נוספות.
בעיית הנשיאות בלבנון מעסיקה מאוד את העולם הערבי, סוריה שמארחת את הוועידה רוצה נשיא פרו סורי כמו הנשיא הפורש מישל עוון, איראן לוחצת על סוריה שלא למהר ונראה שהמצב הזה של אי בחירת נשיא בלבנון יימשך עוד זמן רב. נשיא איראן אחמדינג'אד צוטט כמי שאמר כי יש להמתין עם הנושא עד לאחר חילופי הממשל בארצות הברית בתחילת השנה הבאה. סוריה מודאגת מאוד מתחילת המשפט בבית הדין הבינלאומי בענין רצח רפיק אלחרירי ראש ממשלת לבנון לשעבר שנרצח לפני שלוש שנים בהוראה מצמרת השלטון הסורי. מקורות ערביים מדווחים כי מלך ירדן, המלך עבדאללה ניסה לגבש עסקה עם האמריקנים כי מקורביו של הנשיא אסד, דוגמת גיסו עאסף שווכת העומד בראש המודיעין הצבאי, יזכו לערבויות כי לא יינקטו הליכים משפטיים נגדם בפרשה זו בתמורה לכך שסוריה תרסן את פעילות החמאס והחזבאללה אך ארצות הברית דחתה את ההצעה בטענה כי החוק בינלאומי לא מאפשר לעשות עסקות כאלה.
סוריה היא חלק מ"ציר הרשע" הכולל את איראן החמאס והחזבאללה והשאלה אילו החלטות יכולות לצאת מוועידה כזו ומי ייתן בה את הטון. המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית תקוע ומה שחסר רק שרצועת עזה "תתחמם" בזמן כינוס הפסגה, תמונות גופות ילדים פלסטינים שנהרגו מירי צה"ל עלולות להלהיט את האווירה ורצוי שישראל תנמיך את פרופיל פעילותה הצבאית ברצועה בימי כינוס הפסגה.
האם יעזו מדינות ערב לסגת בהן מיוזמת השלום הערבית ולהקפיאה? אינני יודע, במזרח התיכון הכול אפשרי, השאלה מה ירוויחו מכך מדינות ערב המתונות והרשות הפלסטינית, החלטה כזו תחבל ללא ספק במשא ומתן בין ישראל לנשיא מחמוד עבאס ותשרת את הגורמים הקיצוניים הערביים והפלסטינים כמו החמאס והג'האד האסלאמי.
מבחנה של כל ועידת פסגה ערבית הוא באיזו מידה היא מצליחה להגביר את הסולידריות בין מדינות ערב ולצמצם את המחלוקות עד להגעה להסכמה על מספר מרבי של הבנות שיתורגמו להחלטות. במקרה דנן אסור לשכוח שסוריה היא בת חסותה של איראן ומבצעת את הוראותיה, אומנם לקראת הפסגה חל פיוס בין סעודיה לקטר לאחר מתיחות של כמה שנים אולם המתיחות בין מדינות ערב קיימת בצורה סמוייה וגלוייה וגם השנאה לישראל לא תמיד מצליחה לאחד אותם ולגשר על המחלוקות.
לכן, לישראל אסור להתערב בעניינים הפנימיים של העולם הערבי, ברור שהפסגה בדמשק לא תצליח לפתור את המחלוקת על הנשיאות בלבנון, באשר לבעיה הפלסטינית כל החלטה קיצונית שתתקבל בפסגה תשרת את מדיניות ההסברה של ישראל כי העולם הערבי עדיין לא מוכן לשלום עימנו. לכן אין לנו ממה לחשוש, כבר כמה שבועות מתפרסמים איומים בעולם הערבי כי תבוטל יוזמת השלום הערבית, תפרוץ אינתיפאדה שלישית וכי הפלסטינים יכריזו חד צדדית על עצמאות על פי מודל קוסובו. ישראל איננה צריכה לפחד מהאיומים האלה, היא צריכה להמשיך את המשא ומתן עם הנשיא מחמוד עבאס ולהקפיד על רגיעה בשטחים בזמן כינוס וועידת הפסגה כיוון שהסלמה ביטחונית עלולה להתפרש כהתגרות ישראלית מיותרת. ישראל תתמודד עם החלטות הפסגה הערבית בדיוק כפי שהיא עושה זאת כל שנה. אין מה לדאוג, אין שום סכנה שהעולם הערבי יתאחד נגדנו עכשיו, המלחמות הפנימיות ומאבקי הכוח והיוקרה בין הגורמים השונים עדיין חשובים להם יותר מאשר לצאת כעת באופן מאוחד נגד מדינת ישראל. כמו תמיד הערבים עושים עבורנו את העבודה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר