יום שישי, 14 במרץ 2008

מחיר הרגיעה

ישראל צריכה לשקול היטב את החלטתה לפני שתסכים למצב של רגיעה עם החמאס ברצועה. החמאס משתוקק לרגיעה כדי להתאושש ולהצטייד בכמויות אדירות של אמצעי לחימה שיוברחו דרך המנהרות ברפיח. הנשק הזה ינוצל לאחר זמן קצר כדי לתקוף את ישראל בעוצמה גדולה יותר. ישראל יכולה להסכים לרגיעה רק לאחר שהשתלטה על ציר פילדלפי כדי להילחם בתופעת מנהרות הנשק ולא לפני כן

ארצות הברית מודאגת מהמשך ההסלמה ברצועת עזה המסכנת מאוד לדעתה את האפשרות להגיע להסכם או הבנות על הסדר הקבע בין ישראל לרשות הפלסטינית עוד בתקופתו של הנשיא בוש. לכן היא עושה כל שביכולתה להביא להרגעת המצב. גם ישראל כך מסתבר מעוניינת ברגיעה בדרום הארץ, בצה"ל ובשב"כ מעריכים שהחמאס ושאר ארגוני החבלה ברצועה מעוניינים ברגיעה כדי לצבור כוח ולהתעצם יותר מבחינה צבאית, הדרג המדיני יודע זאת אך הוא מעדיף משיקולים מדיניים להגיע לרגיעה עם החמאס.
ישראל מנהלת משא ומתן חשאי עם החמאס באמצעות מצרים על עסקה כוללת של רגיעה, הפסקת ירי הרקטות והטילים מהרצועה, הפסקת החיסולים על ידי ישראל ברצועה, פתיחת המעברים ועסקת חילופי שבויים שבמסגרתה ישוחרר החייל החטוף גלעד שליט תמורת "גרעין קשה" של מאות מחבלים פלסטינים עם דם על הידיים.
סגן נשיא האמריקני, דיק צ'ייני, יגיע בסוף השבוע לישראל בשליחותו של הנשיא בוש, הוא ינסה להמשיך ולתחזק את תהליך המשא ומתן בין ישראל לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס עד ביקורו השני של הנשיא בוש בישראל במהלך חודש מאי.
ישראל איננה רוצה לאכזב את ידידתה הגדולה, ארצות הברית, ולכן היא איננה צועדת לכיוון של הכרעה צבאית ברצועת עזה, דהיינו מבצע צבאי רחב לכיבוש הרצועה, להיפך היא מוכנה להגיע להבנות עם החמאס שיאפשרו את המשך המשא ומתן המדיני. גם משיקולים פוליטיים, נראה כי ראש הממשלה אולמרט מעדיף להגיע לכול מערכת בחירות, מתי שרק תהייה, כמי שמנסה לדחוף את התהליך המדיני ולהגיע להסדר עם הפלסטינים, מאשר להגיע אליה כראש ממשלה שבתקופתו כבשה ישראל את דרום לבנון ואת רצועת עזה אך לא הצליחה להתקדם לשלום עם אויביה.
על פי מקורות בתנועת החמאס השבוע הזה הוא גורלי שכן ישראל אמורה להעביר את תשובותיה להצעות חמאס שנמסרו בשבוע שעבר לעמוס גלעד, ראש המטה המדיני ביטחוני בעת שביקר במצרים. המקורות בחמאס מסרו שישראל נענתה עד כה רק חלקית להצעת החמאס בעניין שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט והיא הסכימה לשחרר רק 230 מחבלים מתוך רשימה של 450 מחבלים שהחמאס דורש לשחרר תמורתו.
בעניין הרגיעה (תהדיאא' בערבית או באנגלית calming), מנהיג החמאס ברצועה, מחמוד א-זהאר, הודיע כי תנועתו עומדת על כך שהרגיעה תחול גם על פעולותיה הצבאיות של ישראל בגדה וכי "אין מצב של רגיעה בחינם". בשטח עושה החמאס מאמץ להרגיע את השטח ומלבד התקפות טילים של ארגון הג'האד האסלאמי על ישראל בעקבות פעולת החיסול של חמישה מפעיליו שעשתה ישראל בבית לחם בשבוע שעבר מקפיד החמאס שלא לשגר טילים לעבר ישראל.
הבעיה העיקרית של השגת "מצב רגיעה" ברצועה היא בכך שמצב זה מאפשר לתנועת החמאס להתעצם מבחינה צבאית בצורה חסרת תקדים לקראת הסיבוב הבא, נכון שרגיעה תאפשר לישראל "לקחת אויר" ולהמשיך במשא ומתן המדיני באווירה אחרת אך ישראל תשלם מחיר ביטחוני גבוה. לישראל אין שום דרך יעילה לעצור את הברחות הנשק המסיביות לרצועה. מצרים מבטיחה לישראל ולארצות הברית שתילחם בתופעה, היא מקימה כעת בצד המצרי של ציר פילדלפי חומה גבוהה סמוך לגבול כדי למנוע גישה אל הגבול ודורשת גם את הסכמת ישראל לתגבר את הגבול בכמה מאות אנשי משמר הגבול המצרי אך בישראל יודעים היטב שצעדים אלה הם קוסמטיים ולא יעצרו את הברחות הנשק באמצעות המנהרות.
לכן הבעיה העיקרית של השגת רגעה ברצועה היא בעיית המנהרות, ישראל צריכה להסכים לרגיעה רק אם תימצא הדרך היעילה להפסקת ההברחות או צמצומן באופן ניכר, אחרת מדובר ב"מקח טעות". ישראל תעשה עסקה לא טובה עם החמאס אשר ינצל את מצב הרגיעה להתעצמות צבאית אדירה וכשיהיה מוכן הוא ייפתח ב"סיבוב נוסף" ואלים יותר של התקפות רקטות וטילים על ישראל. המשך ההתקפות עלול ל"שאוב" את ישראל לתוך מבצע צבאי גדול ברצועה בניגוד לרצונה, די בכך שייהרגו, חס וחלילה, כמה פעוטות בגן ילדים או בבית ספר בשדרות או אשקלון כתוצאה מהתקפת טילים, שום ממשלה בישראל לא תוכל לעמוד בפני דעת הקהל הזועמת וכוחות הצבא יימצאו את עצמם דוהרים פנימה לתוך רצועת עזה.
כיבושה מחדש של עזה יהרוס כל סיכוי להמשיך בתהליך המשא ומתן עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, פעולה כזו עלולה גם להתסיס את הפלסטינים בגדה המערבית ואת ערביי ישראל וישראל עלולה לעמוד בפני אינתיפאדה שלישית.
ניסיון העבר מעיד על כך שהסכמי רגיעה בין ישראל לחמאס החזיקו מעמד רק תקופה קצרה, החמאס ניצל אותם להתאוששות והתעצמות על ידי הברחת כמויות גדולות של נשק וחומרי חבלה דרך המנהרות בעזה, גם עכשיו, בעקבות מבצע "חורף חם" איבד החמאס מעבדות ליצור טילים ומאגרי חומר נפץ רבים כתוצאה מתקיפות צה"ל והוא זקוק בדחיפות להפוגה כדי להתאושש.
השאלה הנשאלת היא האם לא עדיף להגיע למצב של רגיעה עם החמאס לאחר השתלטות מחודשת על ציר פילדלפי שתאפשר מלחמה יעילה יותר בתופעת ההברחות וצמצומה באופן ניכר. המצרים לא יעשו לנו את העבודה, לכן כדאי לפני כול הסכם עם האוייב לוודא שהרגיעה כדאית. במצב הנוכחי היא איננה כזו. אם הממשלה רוצה במצב רגיעה היא צריכה לוודא שבאופן בו זמני היא מנתקת לחמאס גם את צינור החמצן של הזרמת הנשק לרצועה דרך מנהרות רפיח, בלי צעד חשוב זה אין שום טעם ברגיעה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר