יום רביעי, 12 במרץ 2008

סיפור אהבה

הפלסטינים מודאגים מחיזורי המעמדים לנשיאות בארצות הברית אחרי "הקול היהודי" ומדינת ישראל. הפלסטינים מקווים שבסופו של דבר ייבחר המעמד הדמוקרטי ברק אובאמה לתפקיד הנשיא. רבים בישראל היו מעדיפים את המעמד הרפובליקני ג'ון מקיין לתפקיד. ישראל תסתדר עם כל מי שייבחר לתפקיד בגלל האינטרסים המשותפים לה ולארצות הברית במזרח התיכון

הפלסטינים עוקבים בהשתאות ובתסכול רב אחר מסעות החיזור של מועמדי המפלגה הדמוקרטית ומועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות בארצות הברית אחרי ה"קול היהודי" ומדינת ישראל. הסנטור ברק אובאמה התקשר אמש אל שרת החוץ ציפי ליבני המבקרת בוושינגטון והדגיש "כי לישראל יש זכות להגן על עצמה מפני הטרור, בעיקר מפני ירי הטילים מעזה שהוא בלתי נסבל". אובאמה שהוא המעמד המועדף ביותר מבחינתם של הפלסטינים כנשיא הפגין, בשיחת הטלפון יוצאת הדופן לשרה לבני, ידידות רבה לישראל ואף הביע תנחומיו על הפיגוע האחרון בירושלים.
הפלסטינים גם עוקבים בדאגה אחר הביקור הצפוי בשבוע הבא בישראל של המעמד הרפובליקני הסנטור ג'ון מקיין בישראל. מקיין שהינו פוליטיקאי ימני ותיק ומשופשף הוא בעל עמדות שמרניות מוכרות ובנושאי חוץ תמיד החשיב עצמו לתומך ישראל הגאה בכך. עיון בעמדותיו של מקיין בנושא הטרור והמזרח התיכון מגלה עמדות פרו ישראליות, דבר שמטריד מאוד את הפלסטינים. בעניין תהליך השלום עמדתו של מקיין ידועה והוא התבטא כמה פעמים כי לעולם הוא לא ילחץ על ישראל לעשות ויתורים למדינות או ארגונים המחויבים להשמדתה. מקיין סבור כי קידום השלום בין הפלסטינים לישראל צריך להיות בסדר העדיפויות של הממשל אך היעד הסופי של הקמת מדינה פלסטינית לא יכול להתקיים לפני שישכון שלום המורכב מביטחון וסיום הטרור. מקיין גורס כי יש לבודד את אויבי ישראל כמו סוריה, החמאס והחזבאללה. את ארגון החמאס הגדיר מקיין במילים: "ארגון אסלאמי פשיסטי" ו"ארגון טרור". הוא שלל כל אפשרות של מגעים עם החמאס וקרא לבודד את הארגון באירופה ובמזרח התיכון.
באשר ליחסי ארצות הברית עם ישראל רואה הסנטור מקיין את מדינת ישראל כבת ברית חיונית באזור מסוכן הנאבק באסלאם קיצוני. מקיין סבור שארצות הברית חייבת להמשיך לספק לישראל ציוד וטכנולוגיה צבאיים כדי שתוכל להגן על עצמה וכי לארצות הברית יש מחויבות מוסרית כלפי ישראל.
האסון הגדול ביותר מבחינתם של הפלסטינים הוא שייבחר נשיא מהמפלגה הרפובליקנית שיהיה ממשיך דרכו של הנשיא בוש מבחינת מאפייני מדיניותו במזרח התיכון, הסנטור מקיין עונה על המאפיינים האלה דבר שמבחינת הפלסטינים יביא להמשך שיתוק התהליך המדיני. חזון המדינה הפלסטינית במקרה כזה יהפוך לפאטה מורגנה.
גם הילארי קלינטון, מעמדת המפלגה הדמוקרטית לנשיאות איננה זוכה לאהדה רבה בקרב הפלסטינים. לדעתם גם היא תישא כנשיאה נבחרת את "דגל הלחמה בטרור ובאסלאם הקיצוני". אז מי כן? מבחינת הפלסטינים הסנטור ברק אובאמה הוא "הרע במיעוטו". הם עדיין לא החליטו אם הוא נוצרי או מוסלמי, עצם העובדה כי הוא שחור וכי חווה בחייו הפלייה וגזענות היא מספיקה כדי שיהפוך למעמד מועדף למרות שגם הוא מחזר אחרי ישראל ואחר "הקול היהודי".
כמובן שהפלסטינים לוקחים בחשבון שאם ייבחר ברק אובאמה לנשיא הוא יהיה נתון להשפעת הלובי היהודי בארצות הברית והקונגרס שגם הוא פרו-ישראלי מבחינתם.
ה"רומן" של המעמדים לנשיאות עם ישראל ועם יהודי ארצות הברית נראה מגוחך בעיניים ערביות אך גם הערבים מבינים כי זה שם המשחק וכי ליהודים וישראל יש כוח השפעה עצום על הפוליטיקה האמריקנית. רגשות הבוז של הערבים למעמדים האמריקנים לנשיאות מעורבים עם הכרה במציאות כי לא יצליחו לגייס את ארצות הברית, גם בעתיד, לתמוך בעמדותיהם. נראה כי המעמדים לנשיאות בארצות הברית יעשו כמעט הכול כדי להגיע לכיסא בבית הלבן.
הדאגה הערבית או הפלסטינית מזהותו של הנשיא האמריקני הבא צריכה לעודד את ישראל. היא איננה רוצה להתערב רשמית בפוליטיקה האמריקנית אבל רבים בישראל היו רוצים לראות את הסנטור ג'ון מקיין כנשיא הבא של ארצות הברית. האמת שישראל תסתדר גם עם כל נשיא אחר שייבחר. בסך הכול אף אחד מהמעמדים לנשיאות איננו מדאיג את ישראל. אף אחד מהם לא יפגע באינטרסים הביטחוניים של ישראל או יפנה את גבו אליה בעת צרה. המנהיגות היהודית בארצות הברית לא תאפשר זאת.
לכן כשהפלסטינים והערבים מודאגים מ"סיפור האהבה" בין ישראל לארצות הברית הדבר צריך לעורר קורת רוח בישראל, האינטרס שלנו הוא שהסיפור הזה ימשך ככל שניתן. בסופו של דבר חלק נכבד מכל סיפור אהבה רציני הוא גם אינטרסים משותפים של שני הצדדים ולישראל וארצות הברית יש הרבה אינטרסים משותפים במזרח התיכון.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר