יום שלישי, 11 במרץ 2008

ערוץ לוויני ישראלי בשפה הערבית

מדינת ישראל הפקירה את תחום ההסברה בשפה הערבית והתעמולה הערבית חוגגת. ישראל תלוייה לחלוטין בטוב לבן ונכונותן של תחנות הלווין הערביות לראיין דוברים ישראלים שיציגו את עמדת ישראל. מערך ההסברה הלאומי שאותו מתכננת המדינה להקים, חייב להציב כמשימה ראשונה במעלה את הקמתו של ערוץ לוויני ישראלי בשפה הערבית כדי להתמודד עם אתגרי ההסברה של מדיניות ישראל

בתום מבצע צה"ל ברצועת עזה שנקרא "חורף חם" הופיע מנהיג החמאס ברצועה, מחמוד א-זהאר, ובירך את תחנת הטלוויזיה של החמאס, תחנת "אל-אקצא" ואת רשת אל-ג'זירה על שידוריהן והאופן שבו סיקרו את האירועים ברצועת עזה. אין מה להתפלא על שידורי רשת הטלוויזיה "אל-אקצא" הפועלת בשירות התעמולה של החמאס ומשדרת ללא הרף תעמולה ארסית נגד ישראל, אבל רשת אל-ג'זירה שאמורה לסקר את האירועים, כפי שטוענים דובריה, באופן מקצועי, הבליטה בסיקור של האירועים ברצועת עזה את סבלם של תושבי הרצועה באופן חד צדדי מבלי להראות את סבלותיהם של תושבי שדרות ואשקלון.
הרשת הזהירה את הצופים הערבים כי מדובר בתמונות קשות ושידרה תמונות של גופות ילדים פלסטינים בני כמה חודשים. השידורים היו במרבית המקרים שידורים חיים ורצופים, באחד המקרים לא הצליחה מגישת החדשות אימאן עיאד להתאפק, גרונה נחנק והיא כמעט ופרצה בבכי בשידור חי.
בניגוד לאל-ג'זירה הקפידו שאר הערוצים הלוויניים הערביים, הרשמיים והפרטיים על מינון נמוך בהרבה של סיקור האירועים בעזה. לא הייתה זו הפעם היחידה שרשת אל-ג'זירה הרחיבה את האופן שבו היא סיקרה את האירועים בעזה, היא נהגה כך גם כשתושבי עזה הדליקו באלפיהם, נרות כדי למחות על קיצוץ הדלק לתחנת הכוח המספקת חשמל לרצועה וכשפעילי החמאס פרצו את הגבול בין הרצועה למצרים.
לשר החוץ וההסברה הפלסטיני ריאד אלמאלכי, היה הסבר לתגובתה הצבאית החריפה של ישראל ברצועה, הוא האשים את תנועת החמאס בכך שהיא מספקת באמצעות ירי הטילים, תירוץ לישראל לפעולה צבאית נגד הפלסטינים. משום מה לא מצאה רשת אלג'זירה לנכון להבליט את דבריו באותה האינטנסיביות שבה שידרה את תמונות גופותיהם של הילדים הפלסטינים שנהרגו במהלך פעולת צה"ל בעזה.
רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה, כך מסתבר, איננה מרגיזה רק את דובריה הרשמיים של ישראל באופן שבו היא מסקרת את האירועים בשטחים. גם תנועת הפת"ח בגדה מתקוממת נגדה. את המאבק מובילה בימים האחרונים, ד"ר נג'את אבו בכר, חברת המועצה המחוקקת משכם. אבו בכר טוענת כי רשת אל-ג'זירה פתחה במלחמה על העם הפלסטיני, לוחמיו וסמליו. לדבריה הרשת פועלת בעשר השנים האחרונות נגד תנועת הפת"ח תוך הצגת המחלוקות הפלסטיניות. השגיאה הגדולה ביותר של רשת אלג'זירה, לדבריה של אבו בכר, היא הצגת המלחמה במזרח התיכון כמלחמת דת ואת דת האסלאם כדת טרור דבר שמשרת את רצונותיה של ארצות הברית.
מה שמרגיז בכירים נוספים בתנועת הפת"ח היא העובדה שאל-ג'זירה מציגה את ההתנגדות לכיבוש הישראלי כהתנגדות של התנועות האסלאמיות בלבד ובכך היא מקפחת את המאבק ההיסטורי של הפת"ח ואש"ף נגד ישראל.
כמובן שברשת אל-ג'זירה דוחים על הסף את הטענות של ישראל וגם של בכירים בפת"ח לגבי האופן שהיא מבקרת את האירועים בשטחים.
רשת אל-ג'זירה טוענת אם כן, כי איננה מגוייסת לטובת ארגון החמאס למרות שזכתה למחמאות ממנהיג הארגון ברצועה, כדאי לשים לב לרשת טלוויזיה נוספת שגם היא פופולארית בעולם הערבי הלא היא רשת "אל-ערבייה".
לפני כמה ימים ציינו בדובאי, בטקס רב משתתפים, מלאות חמש שנים להקמתה של רשת אל-ערבייה. הרשת שהיא במימון סעודי זכתה לשבחים מצידם של מנהיגי מדינות המפרץ על תרומתה לאומה הערבית והאסלאמית ובמיוחד לבעיה הפלסטינית, בין המשבחים את פעילות הרשת היה גם ד"ר סאיב עריקאת מבכירי הרשות הפלסטינית.
תחנות הטלוויזיה הלוויניות הערביות המובילות נחלקות בעיני הצופים לשני מחנות, רשת אלג'זירה תומכת בחמאס ובחזבאללה ואילו רשת אל-ערבייה מצדדת ברשות הפלסטינית.
מדינת ישראל עסוקה בהתכתשויות עם תחנות השידור הלוויניות ובראשן אל-ג'זירה והיא תלויה בהן לחלוטין, לעיתים הן מראיינות דוברים ישראלים ולעיתים הם מתעלמות לחלוטין מעמדת ישראל.
היחס של ישראל לצורך בהסברה ערבית הוא מחפיר. ישראל מפקירה למעשה את כל הזירה הערבית התקשורתית ל-400-500 תחנות לווין ערביות שרובן אנטי ישראליות. הממשלה הפסיקה מזמן את המימון לערוץ הלוויני הישראלי בשפה הערבית שהוקם ב-2003 ברשות השידור. מערך ההסברה נשען על שידורים דלים בערבית של ערוץ 33 ושל קול ישראל בערבית (רשת ד) שבגלל בעיית משדרים לא נקלט כבר כמה שנים בשטחים ובמדינות ערב ובקושי נקלט בקרב ערביי ישראל.
היום החל שירות השידור הבריטי, הבי.בי.סי בשידורים של ערוץ לוויני המופנה למזרח התיכון. גם מדינות מערביות נוספות כמו ארצות הברית, רוסיה, גרמניה וצרפת מפעילות שידורים כאלה בערבית לאוכלוסיית המזרח התיכון. רק חלקה של ישראל נפקד מהמשימה החשובה הזו.
לכן, לאחר שיקום בישראל מערך ההסברה הלאומי הוא חייב להציב בפניו כיעד ראשון במעלה את נושא ההסברה בשפה הערבית וההתמודדות עם ערוצי התעמולה הערביים.
עדיף שישראל תשוב ותקים ערוץ לוויני משלה עם דוברי ערבית רהוטה ומשאבים כספיים שיסקר באופן מקצועי ומאוזן את אירועי המזרח התיכון. בכך היא תפסיק את התלות שלה בערוצים כמו אל-ג'זירה ואל-ערבייה הפרו פלסטינים, כל אחד מהם בכיוון שלו, ותהפוך לעצמאית בתחום הסברת עמדותיה בשפה הערבית. אני בטוח שערוץ כזה יעניין מאוד את העולם הערבי ויצפו בו מיליונים של צופים במזרח התיכון. בסופו של דבר תמיד מעניין לשמוע מה אומר "הצד האחר".

תגובה 1:

אנונימי אמר/ה...

מאמר מצויין.

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר