יום ראשון, 9 במרץ 2008

לעבור מהתשה להכרעה מהירה

המדיניות ההססנית של ישראל ברצועת עזה עלולה להביא לפריצתה של אינתיפאדה שלישית. ישראל חייבת לרסק את תשתית הטרור ברצועה, להפסיק את מלחמת ההתשה נגדה ולעבור ממצב של התשה למצב של הכרעה מהירה. כיבוש מהיר של הרצועה הוא הפיתרון להפסקת ירי הטילים ומניעת התפרצותה של אינתיפאדה נוספת

הפיגוע המזעזע בישיבת "מרכז הרב" בירושלים בשבוע שעבר, התגברות תופעת יידויי האבנים על מכוניות ישראליות בצפון הארץ בסמוך לכפרים הערביים, ההפגנות להזדהות עם תושבי רצועת עזה שנערכו באום אל-פחם ובמקומות שונים בגדה יוצרים בימים אלה בקרב אזרחי ישראל את התחושה שליוותה אותם לפני שבע שנים כי מדינת ישראל עומדת לחוות אינתיפאדה ערבית שלישית.
לא תהייה זו הפתעה כלל ועיקר, הפלסטינים שחשים כי המשא ומתן על הסדר הקבע עם ישראל שהחל בועידת אנאפוליס בנובמבר שעבר, תקוע ואין שום התקדמות, לכן הם משמיעים איומים על חידוש האינתיפאדה, ביטול יוזמת השלום הערבית והכרזת עצמאות חד צדדית על פי מודל קוסובו.
שני הצדדים, ישראל וארגון החמאס, עוסקים כעת בהפקת הלקחים ממבצע "חורף חם" ברצועת עזה. מלחמת ההתשה בין שני הצדדים נמשכת, מדובר במלחמה ארוכה שישראל עדיין מהססת כיצד לסיימה.
ישראל נקלעה למצב מוזר, היא נלחמת בצד פלסטיני בעל שני ראשים, שתי הנהגות, עם הנהגה אחת בראשותו של הנשיא מחמוד עבאס היא מנהלת משא ומתן על הסדר הקבע ואת ההנהגה השנייה, תנועת החמאס בראשותו של ח'אלד משעל, היא מחרימה ומנסה לחסל באופן פיזי. הדרך הזו לא יכולה להמשך, ברור שלא ניתן יהיה להגיע להסדר אם לא תהיה הנהגה פלסטינית אחת שעימה ננהל משא ומתן ושתיתן את הסכמתה לכל הסדר שיושג. כרגע חילוקי הדעות בין החמאס לפת"ח הם תהומיים ואין שום סיכוי נראה לעין כי יגיעו להסכם.
הפעילות הצבאית נגד מרכזי הטרור ברצועת עזה היא הכרחית אולם על ישראל לשאוף להכרעה מהירה של המלחמה. דבר זה מצריך החלטה מדינית אמיצה. אם ישראל רוצה להפסיק את ירי הרקטות והטילים מהרצועה ולהמשיך בסירובה לנהל משא ומתן עם החמאס על הפסקת אש, היא חייבת לצאת לפעילות צבאית רחבה ולכבוש את רצועת עזה.
הפסקת מבצע "חורף חם" הייתה טעות. המבצע היה מוצלח והיה צריך להמשיך ולהרחיב אותו לשאר חלקי הרצועה. אסור היה לאפשר לחמאס להתאושש, הפסקת המבצע הוצגה על ידי החמאס כניצחון. אסור לאפשר לארגון החמאס להמשיך במלחמת ההתשה, ישראל חייבת לעבור מהתשה להכרעה.
תמונות הילדים הפלסטינים ההרוגים והמשך ההפצצות, חסרות התועלת, על משרדים ומתקנים ריקים של החמאס במרכזי אוכלוסיה אזרחית, אינן מקדמות את המלחמה בטרור, להיפך, הן מחזקות את החמאס ומעוררות רגשות נקם של האוכלוסיה הפלסטינית בכל מקום. בטעויות כאלה מחזקת ישראל את האחדות הפלסטינית במקום לפורר אותה.
ישראל חייבת ליצור תקווה בקרב תושבי רצועת עזה ולהודיע כי בתום המבצע הצבאי שאליו תצא כדי להפסיק את ירי הרקטות והטילים, היא תסיר את המצור הכלכלי מעל הרצועה ותאפשר לתושבים רווחה כלכלית שתכלול כניסת פועלים מעזה לעבודה בישראל, ייבוא ויצוא סחורות ותנועה בין הגדה לרצועה.
במקביל חייבת ישראל להמשיך ולבודד את תנועת החמאס מבחינה מדינית כדי למנוע ממנה הכרה בינלאומית. המשך הבידוד המדיני של החמאס ייתן לישראל את הלגיטימציה להמשיך ולהכות בארגון ובהנהגתו עד לחיסולם.
אסור לישראל להסכים לכול הצעה לרגיעה במצב הנוכחי בדמות "תהדיא'ה" או "הודנה". הפסקת אש מכל סוג שהוא תאפשר לתנועת החמאס להמשיך את התעצמותה הצבאית. כבר היום יש לה את היכולת לשגר לעבר ישראל עשרות רקטות וטילים מידי יום והיא מתקרבת בצעדי ענק לאותן היכולות הרקטיות והטיליות שיש לארגון החזבאללה והמאיימות על צפון הארץ.
נראה כי ארגון החמאס מעוניין בהסלמה מתוך הערכה כי ישראל לא תצא למבצע צבאי נרחב ברצועה. החמאס מעוניין בהסלמה כדי להקנות לעצמו מעמד מדיני שאותו הוא מתכנן להשיג באלימות תוך קביעת עובדות בשטח. הוא מתכנן לאלץ את ישראל ומצרים להגיע עימו להסכמה בנוגע להפסקת אש, שקט בגבול הרצועה עם מצרים ופתיחת מעבר רפיח כשיש לו מעמד מדיני ומנהלי כבעל הבית היחידי ברצועת עזה, לכן כל הליכה של ישראל בכיוון רגיעה או הפסקת אש תהייה טעות.
ארגון החמאס מנסה לעצב נוסחה שישראל תסכים להפסקת אש בתמורה לכך שחמאס ינצור את האש אך יוכל להמשיך באין מפריע בהתעצמותו הצבאית ואף יזכה למעמד מדיני מוכר ובלתי רשמי כבעל הבית של הרצועה, ההסדר הזה יחייב גם לפתוח את המעברים כשחמאס הופך לצד בפיקוח עליהם לצידה של הרשות הפלסטינית.
ברור לחלוטין כי כל הסדר כזה יחליש את הרשות הפלסטינית של מחמוד עבאס, מעמדה הבינלאומי ייפגע ומייד יצוצו דרישות של גופים שונים כי ישראל צריכה להכיר בארגון החמאס ולנהל עימו משא ומתן.
בסופו של דבר, מדיניות הססנית של ישראל בכל הקשור לרצועת עזה תהייה בעוכריה, הפגיעה המתמשכת הלא מכוונת של ישראל באזרחים פלסטינים חפים מפשע תמשיך ותלבן את העוינות למדינה בקרב הציבור בעולם הערבי והמוסלמי שתצטבר באופן הדרגתי, שילובה של העוינות הזו עם התסכול מחוסר ההתקדמות בערוץ המדיני היא מתכון לפיצוץ בדמות אינתיפאדה שלישית.
נכון שצה"ל שולט היום ביהודה ושומרון והוקמה גם גדר הפרדה המסייעת למניעת חדירות מחבלים מיהודה ושומרון, אולם ראינו כבר בשבוע שעבר כיצד מצליחים הפלסטינים לעשות פיגועים בירושלים ולהתסיס את ערביי ישראל. אינתיפאדה שלישית היא אפשרית אך בידינו למנוע אותה אם נעבור ממצב של התשה למצב של הכרעה מהירה.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר