יום שני, 3 במרץ 2008

המשבר של ירדן עם תנועת החמאס

ממלכת ירדן נמצאת אף היא במשבר עם תנועת החמאס. המלך עבדאללה חושש כי איראן דוחפת את החמאס כדי שיערער את משטרו אך הוא הצליח לנטרל את השפעת המוסלמים הקיצוניים בארצו באופן מתוחכם. ישראל חוששת מהשתלטות החמאס גם על ירדן ושתי המדינות הגבירו את שיתוף הפעולה הביטחוני ביניהן נגד האסלאם הקיצוני

אמצעי התקשורת הערבים והזרים מיקדו באחרונה את תשומת הלב ביחסי מצרים עם ארגון החמאס בעקבות פריצת הגבול על ידי פעילי הארגון אך מסתבר כי לארגון החמאס יש גם בעיות ביחסים עם ממשלת ירדן.
השבוע פרסמו שלטונות ירדן מידע חשוב כי עצרו לפני כמה חודשים חמישה פעילים של החמאס שעשו תצפיות וצילמו מתקנים צבאיים ואת בנין השגרירות הישראלית בעמאן כנראה לצורך תכנון פיגועים.
שלטונות ירדן האשימו את מפקדת החמאס בדמשק בראשותו של ח'אלד משעל כי הם שיגרו את חברי החוליה למשימה. החמישה, תושבי ירדן ממוצא פלסטיני, עברו אימונים צבאיים בסוריה, יועמדו לדין.
החוליה הזו איננה החוליה הראשונה של החמאס שעוצרים שלטונות ירדן, במאי 2006 עצרו שירותי הביטחון הירדנים רשת שלמה של החמאס שהופעלה מדמשק וכללה כ-20 מחבלים שתכננו לבצע שורה של פיגועים בירדן.
הפרסום על מעצר חמשת פעילי החמאס בירדן בא בתום כשלושה שבועות של מתקפה תקשורתית של אמצעי התקשורת הירדניים הרשמיים על תנועת החמאס. ירדן מאשימה את תנועת החמאס כי פעיליה גנבו את משלוחי הסיוע ששלחה ירדן באחרונה לתושבי רצועת עזה. על פי הגרסה הירדנית השתלטו אנשי ה"כוח הביצועי" של החמאס על השיירה שהעבירה את משלוחי הסיוע והעבירו את המשלוחים אל המשרד לעניינים חברתיים בעזה הנשלט על ידי החמאס.
עמדתה של ירדן בסוגיית השתלטות החמאס על רצועת עזה לפני שמונה חודשים היא כי יש להחזיר את המצב לקדמותו ולאפשר לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס להשיב את ריבונות הרשות הפלסטינית לרצועת עזה.
המלך עבדאללה שונה מאביו, המלך חוסיין בן טלאל, ביחס שהוא מפגין כלפי תנועת החמאס. בעוד המלך חוסיין פינק את תנועת החמאס ואפשר לה נוכחות פוליטית ותקשורתית בתוך הבירה הירדנית עמאן הקפיד בנו עבדאללה כי מנהיגי החמאס ידירו את רגליהם מן הממלכה. כזכור המלך חוסיין גם פעל אצל שלטונות ארצות הברית כי ישחררו מן הכלא האמריקני את מוסא אבו מרזוק מבכירי מנהיגי התנועה ואף הציל את חייו של ח'אלד משעל ראש הלשכה המדינית של התנועה ב-1997 לאחר שסוכני המוסד הישראלי ניסו להתנקש בחייו. וכיצד מודה משעל לירדנים? נכון, בכפיות טובה, הוא מנסה לערער את יציבות שלטונו של המלך עבדאללה.
כמובן, יש לציין, שלמלך חוסיין היה גם חלק נכבד בלחץ על ישראל לשחרר מן הכלא את מנהיג החמאס השיח' אחמד יאסין.
ניצחון החמאס בבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית בינואר 2006 הכניס ללחץ את המלך עבדאללה שחשש כי הדבר יקרין על תושבי ממלכותו שהינם בעיקר פלסטינים. לתנועת החמאס שהיא חלק מתנועת האחים המוסלמים יש תנועה אחות בירדן הנקראת "חזית הפעולה האסלאמית". התנועה הזו היא אופוזיציונית למשטר ומאז ניצחון החמאס בבחירות בשטחים הגביל המלך עבדאללה את כוחה באמצעות חקיקה ומעצרי פעיליה ומנע ממנה לצבור כוח פוליטי בבחירות המוניציפליות ובבחירות לפרלמנט הירדני. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בהחלט יכול ללמוד ממנו כיצד מטפלים בתנועה אסלאמית קיצונית.
הקשר האמיץ בין תנועת החמאס לאיראן מפחיד מאוד את המלך עבדאללה הרואה באיראן סכנה רבה למשטרים הערביים המתונים. ירדן תומכת בפיתרון שלום לבעיה הפלסטינית ומסתייגת מהאידיאולוגיה של החמאס כי כול פלסטין היא מוסלמית מן "הים עד הנהר" ולפיכך יש להשתלט עליה ולהשמיד את ישראל. אידיאולוגיה כזו תביא גם להשתלטות החמאס על ירדן והמלך עבדאללה מבין היטב כי התנועה הזו היא סכנה גדולה למשטרו.
שלטון המלוכה הירדני גם חושש מהאפשרות כי תנועת החמאס תטען בשלב מסויים כי היא מייצגת את התושבים ממוצא פלסטיני המתגוררים בירדן דבר שעלול ליצור תסיסה רבה בממלכה ואף להביא להתנגשויות בין נאמני המלך בצבא הירדני שרובם משבטים בדואים לבין פעילים אסלאמיים קיצונים ממוצא פלסטיני.
ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס מנסה תקופה ארוכה להקים הנהגה חיצונית חזקה של החמאס שתשלוט על כול הפלסטינים בעולם ותייצג אותם במקום ההנהגה החילונית ששמה אש"ף. הוא הצליח להגביר את השפעת תנועתו בשטחים הפלסטינים ואף להשתלט על רצועת עזה, עכשיו מועדות פניו לעבר הגדה המערבית וההמשך ידוע, תנועת החמאס תנסה בעתיד להשתלט גם על ירדן בעידודה של איראן.
גם ישראל חוששת מאוד מהאפשרות הזו, לישראל יש כבר גבול עם שלוחה של איראן ברצועת עזה והיא איננה רוצה כי הגבול הארוך ביותר שלה, הגבול עם ירדן, יהיה גבול עם שלוחה נוספת של איראן, הסכנה ברורה לכולם. לכן, שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לירדן הוא הדוק מאוד ומתבטא בתיאום שוטף וביקורים הדדיים של ראשי השירותים החשאיים של שתי המדינות בירדן ובישראל. לירדן וישראל יש חשש משותף מן האסלאם הקיצוני והן פועלות יחדיו נגדו.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר