יום חמישי, 28 בפברואר 2008

למען הדמוקרטיה

עיתון "אל-איאם" הפלסטיני פותח במאבק ציבורי ובינלאומי לחידוש הפצתו ברצועת עזה לאחר ששלטון החמאס החליט למנוע את חלוקת העיתון מסיבות פוליטיות. שלטון החמאס ממשיך באותה המדיניות שנקטה הרשות הפלסטינית של סתימת פיותיהם של האופוזיציה והמתנגדים לקו הפוליטי של השלטון. עם זאת יש להתגייס למאבק העיתון מתוך רצון להבטיח את חופש הביטוי וחופש העיתונות בכל מקום במזרח התיכון ומתוך שאיפה לקידום הערכים הדמוקרטיים

מדיניות "סתימת הפיות" של שלטון החמאס ברצועה מגיעה לשיאים חדשים. מייד לאחר שהשתלט הארגון על הרצועה לפני שמונה חודשים הוא החל להצר את חופש העיתונות. פעילי החמאס החלו לפעול נגד כל מי שלא נחשב ל"עיתונות אוהדת". תחילה נסגרו בכוח כמה משרדי עיתונות, על עובדי רדיו "קול פלסטין" והטלוויזיה הפלסטינית המזוהים עם הרשות הפלסטינית של הנשיא מחמוד עבאס נאסר להגיע למשרדיהם והשידורים הופסקו. כמו כן הופעלה צנזורה על כל פעילות הסיקור העיתונאי ברצועה.
בהמשך החל החמאס במעצר של עיתונאים המזוהים עם ארגון הפת"ח, הם נחקרו על ידיעות ומאמרים שפרסמו וכמה מהם עונו. המקרה הבולט ביותר היה חטיפתו של עומר אלע'ול, בעל טור בעיתון "אלחיאת אלג'דידה", המזוהה עם הפת"ח בעת שבא לביקור בעזה. אלע'ול ישב במעצר החמאס יותר מ-50 יום ושוחרר בעקבות לחצים ופניות של ארגונים בינלאומיים אל שלטון החמאס.
עכשיו החל שלטון החמאס להצר את רגליו של עיתון "אל-איאם" היוצא לאור ברמאללה ומופץ גם ברצועה. העיתון מזוהה עם הרשות הפלסטינית ועורכו הראשי הוא אכרם הנייה, יועצו המדיני של הנשיא מחמוד עבאס. העיתון פרסם בתחילת חודש נובמבר 2007 קריקטורה שבה נראים חברי סיעת החמאס במועצה המחוקקת (הפרלמנט) יושבים לבדם במועצה ללא נציגים של סיעות אחרות. הקריקטורה רמזה לכך שהישיבה איננה חוקית בהעדר נציגים של הסיעות האחרות בפרלמנט. הפרסום עורר את חמת זעמה שת תנועת החמאס. יו"ר סיעת החמאס בפרלמנט, השיח' אחמד בחר פנה בתביעה לבית משפט בעזה נגד העיתון. בית המשפט, הנתון כמובן לשליטת החמאס, הורה בתגובה לאסור על הכנסת העיתון לתחומי הרצועה ועל מעצר העורך והמאייר.
הצעד הזה הוא נדיר בחומרתו גם במשטרים דיקטטוריים. בדרך כלל מי שפועל לסגירת עיתונים או הגבלת חופש הביטוי בצורה מעשית היא הרשות המבצעת, במקרה הזה מי שיזם את מדיניות "סתימת הפיות" של העיתון היא הסיעה הגדולה במועצה המחוקקת, סיעת "הרפורמה והשינוי" המזוהה עם החמאס, כשמה כן היא, ואכן היא יצרה שינוי בכל הקשור לחופש העיתונות. רבים מהפלסטינים רואים בצעד זה תקדים היסטורי מסוכן בחייו של העם הפלסטיני. העובדה שבית המשפט אסר על הפצת העיתון רק בתחומי רצועת עזה ודרישתם של נציגי החמאס כי העיתון יתנצל ויגיש ערעור רק בפני בית המשפט העזתי מתפרשים בשטחים כצעד פוליטי שמטרתו ליצור עובדה מוגמרת כי רצועת עזה היא ישות מדינית ופוליטית נפרדת מהגדה המערבית.
עיתון "אל-איאם" החליט לצאת למאבק ציבורי ובינלאומי נגד ההחלטה של בית המשפט בעזה, במקביל הוא יגיש ערעור לבית המשפט העליון ברמאללה. ברור שגם אם יבטל בית המשפט העליון את החלטת בית המשפט בעזה לא יהיה ניתן יהיה, בפועל, לחלק את העיתון ברצועת עזה, ארגון החמאס נחוש למנוע זאת והוא "בעל הבית" ברצועה, בעיתון יודעים זאת אך הם רואים במאבק גם הזדמנות לסגור חשבון פוליטי עם הארגון ולהוקיע אותו בפומבי כפוגע בחופש העיתונות וכשלטון אפל.
למאבקו של העיתון התגייסו גם חברי פרלמנט פלסטיניים מסיעות שונות המתנגדים לצעד שנקטה סיעת החמאס בפנייתה לבית המשפט בעזה. בימים הקרובים בודאי נראה שורה של פעילויות כמו שביתות שבת והפגנות של עיתונאים פלסטינים בגדה בשיתוף גופים שונים נגד ההחלטה למנוע את הפצת "אל-איאם" ברצועה.
הרשות הפלסטינית עצמה איננה נקייה מפגיעה בחופש העיתונות. גם היא פגעה בחופש העיתונות ובחופש הביטוי פעמים רבות בזמן שלטונו של הנשיא הקודם. יאסר ערפאת שהתפאר בדמוקרטיה של העם הפלסטיני, נקט בצעדי דיכוי חריפים ברצועת עזה נגד שבועונים ועיתונים של ארגוני החמאס והג'האד האסלאמי ונגד עיתונאים שהיו מזוהים עימם, גם הנשיא מחמוד עבאס המשיך במדיניות הזו. עם זאת, המאבק של עיתון "אלאיאם" הוא צודק, אינני יכול כעיתונאי ואדם החי בחברה דמוקרטית להצדיק פגיעה בחופש הביטוי ומניעת הפצה של עיתון בשל פרסום קריקטורה.
מה שדרוש הוא שגם עיתונאים ישראלים, עיתונאים זרים וארגוני זכויות האדם יתגייסו לסייע למאבקו של עיתון "אל-איאם". מדובר במאבק חוצה גבולות, דתות וסכסוכים פוליטיים בעד חופש הביטוי ועיתונות חופשית. זהו חלק מהמאבק להשגת והנחלת הדמוקרטיה במזרת התיכון. הוא איננו שונה מהמאבק נגד האמנה שאימצו שרי התקשורת הערביים להטיל מגבלות על שידורי הערוצים הלוויניים הערביים. רבים מהשליטים הערביים ובהם גם ראשי הרשות הפלסטינית וראשי שלטון החמאס ברצועה חוששים מעיתונות חופשית וביקורתית ופועלים נגדה. המאבק בעד חופש העיתונות הוא מאבק ארוך וממושך והוא מאבק משותף של ישראלים ופלסטינים כאחד. חשוב למגר את התופעה המסוכנת הזו בכל משטר. הדמוקרטיה היא חשובה לא רק בישראל, גם אצל שכנינו בגדה וברצועה ואנו צריכים להירתם למאבק הזה ככל שנוכל.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר