יום שלישי, 26 בפברואר 2008

מצרים מחפשת רגיעה

הנשיא מובארק יוזם מגעים עם ארגון החמאס, הרשות הפלסטינית וישראל כדי למצוא פתרון מוסכם להפעלת מעבר רפיח והקלת הלחץ הכלכלי ברצועת עזה. מציאת פיתרון כזה יכולה לסייע בהשגת הבנות בין ישראל לחמאס על רגיעה ברצועה וקידום העסקה לשחרורו של גלעד שליט. מה שמנחה את הנשיא המצרי הוא רצונו להשיג רגיעה ושקט יחסי בתוך מצריים כדי שיוכל להעביר בעתיד את שלטונו לבנו גמאל ללא בעיות

ראש המודיעין המצרי הגנרל עומר סולימאן אמור לבוא לביקור בישראל בשבוע הבא. המטרה העיקרית של ביקורו היא פתיחת מעבר רפיח אך מטבע הדברים ידון עימו הדרג המדיני והביטחוני גם בסוגיות נוספות כמו שחרור החייל החטוף גלעד שליט, המשך ירי הרקטות מהרצועה והאפשרות לחידוש הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס.
מצריים מייחסת חשיבות רבה למציאת פיתרון שיאפשר את הפעלת מעבר רפיח ובכך יוקל מאוד המצור על הרצועה. המצרים יודעים כי מוצרי המזון הרבים והדלק שרכשו מאות אלפי תושבי הרצועה שנכנסו לשטח מצרים לפני כחודש יאזלו בקרוב ושוב יגבר הלחץ הפנימי. מצרים סגרה הרמטית את הפרצות שפרצו פעילי החמאס בגדר הגבול והיא נחושה שלא לאפשר את הישנות התופעה. ארגון החמאס איננו מוכן להתחייב שלא יפרוץ שוב את הגבול אם יימשך המצור הכלכלי על הרצועה והוא מוכן גם להסתכן בעימות אלים עם המשטרה המצרית מתוך הנחה שדעת הקהל במצרים תתייצב לצידו בסיועה של תנועת "האחים המוסלמים" והנשיא מובארק ייאלץ בסופו של דבר להתקפל למרות ששר החוץ שלו הודיע כמה פעמים כי כוחות הביטחון המצריים ישברו את רגליו של כל מי שיפרוץ את הגבול.
מצרים מנסה להגיע לפתרון סוגיית הפעלת מעבר רפיח באופן שיהיה מקובל על כול הצדדים. במסגרת הזו נועדו בכירים מצריים באל-עריש, לפני כמה ימים, עם משלחת של החמאס בראשותם של מחמוד א-זהאר, סעיד ציאם וג'מאל אבו האשם. בעניין מעבר רפיח הסכים ארגון החמאס להגמיש את עמדותיו. המשלחת שלו הודיעה למצריים כי היא מוכנה להפעלת מעבר רפיח בתנאים הבאים: ארגון החמאס עומד על כך שתהייה לו נוכחות במעבר, הוא מוכן שהסכם המעברים מ-2005 יופעל רק באופן חלקי, כלומר המשמר הנשיאותי של הנשיא מחמוד עבאס יהיה נוכח במעבר אך יפעילו אותו רק פקידים שהפעילו אותו בעבר והמתגוררים ברצועת עזה. באשר לפקחים האירופים, ארגון החמאס מוכן שהם יהיו נוכחים במעבר בתנאי שיתגוררו בעזה או באל-עריש כדי שלא יהיו נתונים להשפעה ישראלית.
על בסיס ההצעה הזו מנסה מצריים להגיע עם כול הצדדים להסכם חדש של הפעלת מעבר רפיח. הנשיא מובארק דן בנושא עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ושר המודיעין המצרי יגיע כאמור בעוד כמה ימים לישראל כדי לשמוע את עמדתה.
בינתיים מנסים המצרים להפיג את המתיחות עם ארגון החמאס והם שחררו עשרים וחמישה פעילי חמאס שנעצרו בשטח המצרי לאחר שחצו את הגבול דרך ציר פילדלפי הפרוץ כדי לעשות פיגועים נגד תיירים ישראלים הנופשים בסיני. מצריים עדיין מחזיקה במעצר בכמה עשרות פעילים נוספים של החמאס וכנראה שהם ישוחררו בהדרגה בהתאם לקצב הפשרת המתיחות בין שני הצדדים.
גם נושא האפשרות להגיע להסכם רגיעה בין החמאס לישראל עלה בפגישת משלחת החמאס עם הבכירים המצריים. בהקשר זה יש לציין כי גם קטר מנסה לתווך בין ישראל לחמאס, בערוצים חשאיים, כפי שעשתה בעבר בזמן שאפריים הלוי שימש בתפקיד ראש המוסד.
עמדת החמאס בעניין זה היא נוקשה, הארגון דורש שהרגיעה תחול בו זמנית בשטחי הגדה והרצועה, בתמורה להפסקת ירי הרקטות הוא גם דורש את הסרת הסגר מעל הרצועה והפסקת החיסולים. למעשה אין שינוי בעמדה המסורתית של החמאס בעניין זה, ישראל סירבה בעבר לכרוך את הרגיעה ברצועת עזה במצב ביהודה ושומרון, עמדת מערכת הביטחון הייתה כי יש לישראל הזכות לפעול נגד מחבלים ביהודה ושומרון שהם בבחינת "פצצה מתקתקת" והחמאס סירב לתנאי הזה.
בכל מקרה נראה שבשבועות הקרובים יתגברו המגעים של מצרים עם הצדדים במגמה לפתור את סוגיית הפעלת מעבר רפיח באופן ספיציפי, ייתכן גם בניסיון להגיע להבנות רחבות יותר בין ישראל לחמאס בנושא החלת מצב של רגיעה ברצועה וקידום עסקת שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.
אין ספק שהנשיא המצרי מעוניין בהשגת שקט יחסי בגבול מצריים עם הרצועה. הוא גם מעוניין בהפחתת המתיחות הפנימית בתוך מצריים בין השלטון לבין תנועת "האחים המוסלמים", תנועת האם של החמאס, שהודיעה כי תתמודד בבחירות המוניציפליות. הנשיא מובארק משקיע מאמצים לשוב ולייצב את משטרו מבלי להחריף את העימות עם הארגונים האיסלאמיים הקיצוניים בתוך ומחוץ לארצו. הרגיעה היחסית היא נדבך נוסף בדרך לרגיעה כוללת שאליה שואף מובארק להגיע בעתיד כדי שיוכל להעביר את שלטונו, בשקט יחסי, לבנו גמאל. כבר נאמר שבפוליטיקה בסופו של דבר " הכול אישי".

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר