יום חמישי, 21 בפברואר 2008

תקדים חבל קוסובו

ההצהרה של בכיר באש"ף כי הפלסטינים עשויים להכריז על עצמאות חד צדדית כפי שעשתה קוסובו היא בלון ניסוי שנועד להפעיל לחץ על ישראל במשא ומתן על הסדר הקבע. באש"ף מעריכים כי לא ניתן להגיע להסכם עם ישראל עד סוף השנה ובוחנים אפשרויות שונות לקדם את פיתרון הבעיה הפלסטינית. ישראל צריכה להיערך גם לאפשרות של פיוס בין הפת"ח לחמאס והתגברות הטרור מהגדה והרצועה

מהו הסימן המעיד ביותר לכך שתהליך אנאפוליס מקרטע ושהמשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על הסדר הקבע תקוע? ובכן, כשמתחילים איומים ואזהרות מהצד הפלסטיני צריך הדבר להדליק "אור אדום" בקרב מקבלי ההחלטות בישראל.
הפעם שלחו הפלסטינים את יאסר עבד רבו, מזכיר הועד הפועל של אש"ף לאיים עלינו, כשראו שהאיומים נשמעים מגוחכים החלו באש"ף להאשים את עבד רבו כי פעל על דעת עצמו וכי הוא ממורמר מכך שהנשיא מחמוד עבאס הרחיק אותו מצוות המשא ומתן.
יאסר עבד רבו בחר למחזר את האיום הפלסטיני הישן על הכרזת עצמאות חד צדדית. בראיון לרדיו "קול פלסטין" הזהיר עבד רבו כי אם ימשיך המשא ומתן עם ישראל לדשדש במקום תכריז הרשות הפלסטינית על עצמאותה כפי שעשתה קוסובו. הוא הוסיף כי לאחר הצעד הזה יראו הפלסטינים בישראל לא רק מדינה כובשת, אלא מדינה התוקפת את גבולות מדינתם אך הבהיר כי התגובה תעשה בדרכי שלום בלבד ולא באלימות.
הדברים של עבד רבו הקפיצו את ארצות הברית, ישראל וארגון החמאס. משרד החוץ האמריקני דחה את דבריו ואמר כי המצב בקוסובו מיוחד ואינו תקדים למקומות אחרים בעולם, גורמים מדיניים בכירים בירושלים הגדירו את הצהרתו כ"תמוהה" וכי הם סותרים את העמדות שהציג צוות המשא ומתן הפלסטיני. ואילו ראזי חמד, מדוברי ארגון החמאס, אמר כי להכרזת עצמאות לא תהיה כל משמעות בשטח, ישראל לא תיסוג מהגדה ואיש לא יתמוך בהצהרה זו, הוא הוסיף כי בניגוד לקוסובו אי אפשר להכריז על עצמאות בשטחי הרשות הפלסטינית משום שהפלגים מסוכסכים ביניהם ואינם מסוגלים להתאגד סביב רעיון כלשהו.
המשחק הכפול של הפלסטינים בא לידי ביטוי גם בהודעה שפרסם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. בהודעה נמסר כי עבאס מסתייג מן הדברים וכי הם נאמרו על דעתו של עבד רבו בלבד. האומנם כך? בודאי שלא.
אין ספק שהיה זה בלון ניסוי פלסטיני שנועד לבדוק האם אפשר להפעיל לחץ על ישראל במשא ומתן על הסדר הקבע.
הפלסטינים כבר הודיעו על עצמאות במהלך ישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית באלג'יר ב-1988. כמובן ששום דבר לא יצא מזה. ב-1999 שוב השתעשעו הפלסטינים ברעיון להכריז חד צדדית על מדינה ואיימו על ישראל, בסופו של דבר הסכימו בלחץ אמריקני להמתין לפסגת קמפ-דיויד ואחריה כבר פנו לדרך האלימות באינתיפאדת אל-אקצא.
מדוע התעוררו הפלסטינים עכשיו? על פי גורמים פלסטינים בכירים, מתרבים הסימנים לכך ששני הצדדים לא יוכלו להגיע להסכם עד סוף השנה, אפילו לא הסכם עקרונות כפי שרוצה ראש הממשלה אהוד אולמרט. הפלסטינים מודאגים מכך שתהליך אנאפוליס הולך ומאבד ממשמעותו. הם חשים כי ישראל "עובדת" עליהם, ההתנחלויות בגדה נמשכות וגם הבנייה בירושלים והקמת גדר ההפרדה לא נפסקו.
על רקע הערכת המצב הזו נשקלות דרכי פעולה שונות באש"ף. אחת האסכולות היא כי יש לפעול כדי להכשיר את דעת הקהל האזורית, האסלאמית והעולמית לאופציה פלסטינית בדומה לאופציית חבל קוסובו.
הנחת העבודה הזו גורסת כי מכיוון שהכרזת עצמאות פלסטינית חד צדדית איננה יכולה לגרום להתפוררותן של מדינות אחרות הרי שארצות הברית וכל המדינות האחרות שתמכו בעצמאות קוסובו יעמדו בפני בעיה מדינית ומוסרית ובפני שאלה של "סטנדרט כפול" אם לא יתמכו בה. כזכור הכרזת קוסובו על עצמאות חד צדדית מעוררת חששות רבים בקרב מדינות כמו בולגריה, רומניה, קפריסין ויוון כי צעד זה יעודד מיעוטים אחרים ללכת בדרך דומה, למרות זאת תמכו ארצות הברית ורוב מדינות האיחוד האירופי בעצמאות קוסובו, מדוע אם כן שלא יתמכו בעצמאות פלסטין?
הפלסטינים מבינים כבר כי בלון הניסוי שלהם התפוצץ בטרם הספיק להשפיע על גורם כלשהו. אחמד קריע (אבו עלאא') ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני הודיע כי "החלטה כזו מותנית ביכולת ליישמה כעובדה בשטח" ואילו סאא'ב עריקאת ראש מחלקת המשא ומתן באש"ף אמר כי "העצמאות איננה בהכרזות וכי הבעיה הפלסטינית איננה דומה לבעיית קוסובו".
יאסר עבד רבו ייאלץ לקפל את זנבו. גם הוא יודע היטב כי החמאס שולט ביד רמה ברצועת עזה וכי כבר קיימת שם, יותר משבעה חודשים, אמירות אסלאמית עצמאית תחת הכינוי "חמסטאן". אם כך מה הטעם להכריז על עצמות חד צדדית שלא ניתן ליישמה בשטחי הגדה המערבית?
מה שצריך בכל זאת להדאיג את ישראל הוא העובדה שהפלסטינים מבינים כבר כי המשא ומתן על הסדר הקבע נועד לכישלון והם מחפשים אופציות אחרות לפעולה. אחת הסכנות היא שארגון הפת"ח יחליט לשנות את מדיניותו ולהתפייס עם ארגון החמאס. בתרחיש שכזה תמצא ישראל את עצמה מתמודדת מול חזית פלסטינית אחידה וקיצונית שעלולה לבחור שוב בדרך האלימות כדרך הפעולה היחידה מול ישראל. לכן, כדאי שהדרג המדיני בישראל יעשה, במקביל להכנות המדיניות השונות כמו הקמת "מנהלת השלום" גם את ההכנות הצבאיות השונות למקרה של התגברות הטרור מהגדה ומרצועת עזה. תמיד טוב להיות מוכנים.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר