יום רביעי, 20 בפברואר 2008

פרובוקציה מיותרת

העיתונות בדנמרק פרסמה שוב את הקריקטורה המציגה את הנביא מחמד כמחבל כמחאה על ניסיון של מוסלמים לרצוח את המאייר שצייר את הקריקטורה. העולם המוסלמי שוב סוער ועלול לפתוח שוב בגל חריף של מחאות ברחבי העולם. מדובר בהתגרות מיותרת בדת האסלאם שעלולה לדחוף מוסלמים מתונים לזרועותיו של אוסאמה בן לאדן. חופש הביטוי הוא ערך מקודש ואסור לעשות בו שימוש פרובקטיבי

השנאה למוסלמים ולדת האסלאם בדנמרק גוברת. לפני שנתיים פורסמו בעיתונות הדנית קריקטורות המציגות את הנביא מחמד כטרוריסט ולפני כמה ימים עצרה המשטרה הדנית, בעיר ארהוס שבמרכז המדינה, שלושה בני אדם בחשד שתכננו לרצוח את המאייר קורט וסטרגור שצייר את הקריקטורה החריפה שבה נראה הנביא מחמד כשפצצה מונחת במצנפת שלראשו. המאייר נמצא כעת תחת שמירה צמודה של המשטרה אך הפרשה איננה יורדת מסדר היום בדנמרק או מסדר היום של העולם המוסלמי.
הדנים רואים בניסיון למנוע את פרסום הקריקטורות על הנביא מחמד והניסיון לרצוח את המאייר, פגיעה בחופש הביטוי במדינתם. במחאה על ניסיון הרצח של המאייר, פרסמה העיתונות הדנית, לפני כמה ימים, פעם נוספת את הקריקטורה הבעייתית על הנביא מחמד. העיתון שפרסם את הקריקטורה הסביר "כי בדנמרק לא הייתה ולא תהייה צנזורה והגבלה של חופש הביטוי למרות שיש להתחשב במיעוטים ולא לפגוע ברגשותיהם ובקדושים להם"
כעיתונאי, בודאי ברור כי אני מתנגד לצנזורה דתית או פוליטית ופגיעה בחופש הביטוי אך נראה לי כי התנהגותה של העיתונות הדנית גובלת בפרובוקציה מיותרת שאיננה תורמת דבר לחופש הביטוי, יתרה מכך, היא מקצינה את היחסים בין המערב לאסלאם, האם זו היא מטרתה של העיתונות, לעורר שנאה תהומית בין הדתות על מזבח חופש הביטוי?
פרסום הקריקטורות המציגות את הנביא מחמד כטרוריסט לפני שנתיים הביא לכך שעשרות בני אדם נהרגו בהתנגשויות באסיה ובמזרח התיכון, דנמרק עצמה הפכה יעד לטרור מצד מוסלמים קיצונים. בגרמניה עצרו שירותי הביטחון של המדינה חברי חוליית טרור שתכננו לפוצץ רכבת נוסעים, בחקירתם הם טענו כי פרסום הקריקטורות של הנביא מחמד היה המניע העיקרי למעשיהן.
ברור שאסור להיכנע לטרור, אבל מדובר בקריקטורות שכבר פורסמו ואין שום היגיון לשוב ולפרסמן פעם נוספת רק כדי להרגיז יותר ממיליארד מוסלמים בעולם.
כיצד אמורים להרגיש נוצרים ויהודים מאמינים אם יפורסמו קריקטורות השמות ללעג את ישו או משה רבנו? האם אנו כיהודים לא נטען מייד כי מדובר באנטישמיות? אינני בא להגן על הטרור המוסלמי הקיצוני שלדעתי צריך להילחם בו בנחישות בכל האמצעים, אני בא להגן על רגשותיהם של המוסלמים המתונים בעולם, התנהגות פרובקטיבית כזו של גורמים במערב עלולה לדחוף אותם לזרועותיו של רב המחבלים אוסאמה בן לאדן המפקד על המערכה של האסלאם נגד המערב, האם אנו מעוניינים בכך? לדעתי לא, האינטרס שלנו הוא לנסות להגיע לשלום עולמי, בין כל העמים, בין כל המדינות ובין כל הדתות.
התגובות לצעד המתגרה הזה של העיתונות הדנית החלו להגיע מכל רחבי העולם המוסלמי, הסוני והשיעי כאחד. משרד החוץ האיראני זימן את שגריר דנמרק בטהרן והביע מחאה בפניו, גינויים נוספים באו גם ממדינות מוסלמיות אחרות השיח' מחמד חוסיין, המופתי של פלסטין, קרא לאו"ם לקבל החלטות האוסרות לפגוע בדתות ובסמליהן, הוא הפנה פנייה לשרי ההסברה במדינות ערב ובמדינות האסלאמיות להפעיל שידורי טלוויזיה לוויניים בשפות זרות כדי להסביר את מתינותה של דת האסלאם.
אינני סבור שהעיתונות העולמית צריכה להתבונן מן הצד, בנעשה, היא צריכה לגנות בתוקף שימוש בעיתונות לצורך פרובוקציה מיותרת תוך שהיא מדגישה את הצורך לשמור על חופש הביטוי ולכבד את רגשותיהם של בני כל הדתות, לכן אני כותב את המאמר הזה, אי אפשר להשלים עם פגיעה מיותרת ברגשותיהם של מוסלמים, היום מדובר בפגיעה בהם, מחר עלולה העיתונות הדנית לפגוע בשם חופש הביטוי ברגשותיהם של יהודים או בני דת אחרת, לאן נגיע? חייבים להילחם בתופעה המסוכנת הזו כבר עכשיו.
מה ניתן לעשות? ובכן אם יש עיתונאים נוספים הסוברים כמוני בישראל, או בכל מקום אחר בעולם, הרי שהם צריכים גם כן להתגייס למערכה. לעיתונות יש יכולת רבה להשפיע על דעת הקהל, גם אם לא נצליח לשכנע את העיתונות הדנית בטעותה הרי שלפחות המוסלמים בעולם ידעו בוודאות כי העיתונות הדנית איננה מייצגת את כל דעת המערב כלפי האסלאם וכי יש גם דעות אחרות.
גם לאנשי הדת, במיוחד הנוצרים והיהודים, יש תפקיד חשוב הפרשה הזו, גם הם צריכים להרים את קולם ולהבהיר כי הם בעד דו קיום בין שלוש הדתות המונוטאיסטיות הגדולות בעולם.
להערכתי, ארגוני הטרור הקיצוניים כמו אל-קאעדה, חמאס, הג'האד האסלאמי ואחרים ינסו לנצל את הפרשה להצדיק פעולות טרור שהם מתכננים ברחבי אירופה. לכן צריך לשמוט כבר עכשיו את הטיעון הזה מתחת לרגליהם. כמה מהארגונים האלה רואים בנוצרים וביהודים כופרים שיש להילחם בהם והעיתונות הדנית סיפקה להם בהתנהגותה האחרונה את התירוצים לכך.חופש הביטוי הוא ערך מקודש ולכן צריך לשמור עליו בכל משמר, אולם אסור לעשות בו שימוש לרעה ולנגח באמצעותו רגשות של בני דתות אחרות. עיתונות חופשית בהחלט כן, חופש ביטוי בודאי שכן אבל בלי פרובוקציות.

אין תגובות:

ראיונות וידאו עם יוני בן-מנחם

Copyright

כל הזכויות שמורות ליוני בן-מנחם © Copyright 2007-2008 Yoni Ben-Menachem
WWW.ARABEXPERT.CO.IL
תנאי השימוש באתר